„Simulátor je určen Letecké škole Ivan Kozhedub National University of the Air Force. Celková cena zařízení přesahuje 4,5 milionu korun, přičemž zbylé náklady pokryjeme přímo my,“ uvádí Lukáš Homola z Dogfight Boss.
„Ukrajinská armáda má již jeden simulátor k dispozici, v ideálním případě bych jich ale potřebovala osm až deset,“ doplňuje Aleš Pavel z Českí stopy s tím, že o podporu organizaci požádali přímo zástupci velitelství Vzdušné síly Ozbrojených sil Ukrajiny.
Jednodenní zaškolení
Simulátory od Dofight Bossu prošly mnohaměsíčním zátěžovým testováním stíhacími piloty-instruktory F-16, kteří přímo poskytují výcvik ukrajinským pilotům.
„Simulátor vyniká tím, že je kompletní replikou F-16 se všemi systémy funkčními, ale přitom je modulární a jednoduchý na údržbu, upgrady nebo opravy. Po jednodenním zaškolení může simulátor obsluhovat běžný uživatel. Jakákoliv součást se dá vyměnit v řádu minut i za běhu simulátoru,“ vysvětluje Lukáš Homola, který přidává technické podrobnosti.
Chytrý, čtvrttunový kolos
Celý systém od brněnské firmy je optimalizován tak, že i když obsahuje spousty panelů, budíků a deset displejů k připojení stačí jen jedno USB a jeden HDMI kabel. Simulátor váží 230 kilogramů, je pojízdný a dá se v případě potřeby rozložit na díly které projdou 80centimetrovými dveřmi. „Tohle vše jej odlišuje od drahých simulátorů od velkých firem, se kterými se ani hýbat nesmí,“ říká Homola. „Také disponuje unikátními brýlemi pro rozšířenou realitu v hodnotě 20 tisíc eur, která vyklíčuje reálný kokpit, tudíž pilot přes kamery vidí své ruce a celý kokpit, při pohledu ven potom vidí simulaci,“ doplňuje a uzavírá slovy: „Tento způsob je nejvěrnější ztvárnění simulovaného letu který existuje.“
Nestárnoucí F-16
|