I přes to, že se Sobík může zdát jako nevinný seroš, který pravděpodobně zhltnete na jedno zkouknutí, jeho přesah do reality vyvolal v mnohých touhu po tom, aby vypátrali postavu Marthy, údajné stalkerky Gadda, který v seriálu vystupuje pod pseudonymem Donny Dunn. Žena, jež je předobrazem Marthy, měla být dvakrát usvědčena ze stalkingu a odsouzena k pěti letům za mřížemi. Obecně je vyobrazena velmi zvráceně, měla se dokonce snažit postavu Donnyho sexuálně obtěžovat.
Odškodné a výhrůžky smrtí
Jak tato kauza potvrzuje, když fanoušci něco chtějí a jsou do snímku zapálení, vypátrají úplně cokoliv. Martha v reálném životě má být údajně skotka Fiona Harvey – ta si ale nátlak ze strany veřejnosti nedala líbit a požaduje odškodné. Diváci jí totiž měli dokonce posílat výhrůžky smrtí. Netflix by Harvey tak podle jejího přání měl vyplatit tři miliardy korun. Proč? Žena tvrdí, že je Martha a podala žalobu na režiséra Gadda i na produkci Netflixu za to, že jí zničili život.
Kdo ale seriál viděl, ví, že i Martha na konci tvrdila, že jí Donny zničil život. „Na populárních internetových fórech jako Redditt a TikTok se tisíce uživatelů snažily skutečnou Marthu identifikovat a diskutovaly právě o Fioně Harvey,“ uvádí se v žalobě. Americký týdeník Variety žalobu dokonce zveřejnil v jednom z článků. „Identifikace Fiony Harvey jako Marthy byla snadná a trvala několik dní, protože její identita nebyla zcela zakryta,“ cituje dále žalobu týdeník.
Netflix hájí Gadda
Richard Gadd tak měl údajně více než padesáti milionům lidí lhát o tom, že byla Fiona Harvey dvakrát usvědčena ze stalkingu a že byla odsouzena k pěti letům za mřížemi. Podle dostupných soudních spisů také není pravda, že by Fiona Harvey někdy Richarda Gadda sexuálně napadla. Trestní rejstřík Harvey bude během soudního sporu pod drobnohledem.
Platforma Netflix ze soudní bitvy zatím nehodlá ustoupit, mluvčí společnosti pro týdeník Variety uvedl, že společnost slibuje ohledně této záležitosti důrazně hájit Richarda Gadda a stát za jeho právem vyprávět svůj příběh. Gadd pro britský deník The Guardian řekl, že ačkoli některé události mírně změnil, aby vytvořil dramatické vyvrcholení, příběh je zcela pravdivý. Je důležité zmínit, že Gadd podle britského deníku The Times nikdy veřejně neuvedl Martino skutečné jméno nebo identitu, a to proto, že ji chtěl ochránit. Ačkoli ho obtěžovala více než čtyři roky, Gadd řekl, že k ní jako k duševně nemocné osobě stále chová jistou míru sympatií.
Údajně měl změnit určité aspekty její postavy, takže nikdo nemohl identifikovat, kdo to je. „Zašli jsme tak daleko, abychom ji zamaskovali do té míry, že si nemyslím, že by se poznala,“ řekl pro The Times letos v dubnu Gadd a dodal, že to, co bylo vypůjčeno, je pouze emocionální pravda.
Původně jen pro Brity
Příběh těžce stalkovaného muže, který byl na Netflixu plánován původně spíše pro britské publikum, v předchozích letech se hrál pouze v divadlech, má tento rok inkasovat mnohonásobně vyšší částky. Aktiva firmy Richarda Gadda RRSG zabývající se uměleckou tvorbou měla loni okolo 29 milionů korun, což je čtyřnásobný nárůst oproti roku 2022. A je tak pravděpodobné, že letos ještě vzrostou. Otázka je, na jak dlouho. Přímo na žalobu Fiony Harvey zatím totiž Gadd nereagoval.
40 tisíc e-mailů
|