Nestyďte se, že nemáte ponětí, co tohle divné slovo – pegan – znamená! Nikdo vás nenutí, abyste věděli, co je to vegan, frutarián nebo vitarián. Ve zkratce řečeno, jde prostě o lidi, kteří dodržují z důvodů zdravotních, módních nebo ekologických určité diety, které jim nedovolují jíst jako všežravec všechno kolem nás.
Pokud chcete žít zdravě, existuje samozřejmě spousta cest, přičemž každý organismus si v různých ročních obdobích a životních fázích žádá odlišnou stravu. Vstupuje do toho také etické a ekologické hledisko: někdo se nechce smířit s jatky a zabíjením zvířat, jiný nechce zatěžovat planetu nekonečnými stády skotu. Jídlo je prostě spolu s naší genetickou výbavou a civilizačními stresy, třetím nejvýznamnějším faktorem ovlivňujícím naši kondici, naše zdraví a ve finále i náš pobyt na této planetě.
Kdo je to tedy ten nejmodernější typ dietáře – PEGAN? Jedná se o spojení výrazů „vegan“ a „paleo“. Vegan je označován za „přísného vegetariána“, neboť ze svého jídelníčku vylučuje všechny produkty živočišného původu, tedy mléko a mléčné výrobky, vejce a někdy i med. No, a dieta „paleo“ je forma stravování, která vychází ze stravovacích návyků z období paleolitu, kdy se naši předci živili převážně lovem a sběrem. Toto období trvalo cca tři miliony let, čímž je nejdelším obdobím lidských dějin. Zemědělství v této době neexistovalo, jídelníček se skládal zejména z masa, ryb, ovoce, zeleniny, hub, semínek, hmyzu, vajec a vody. Když ulovili prajelena, jedli maso, a pak dalších několik měsíců třeba jen kořínky. Pegan prostě jen kombinuje výhody dietních konceptů veganství a paleo. Takže až ulovíte mamuta, pořádně se najezte, protože dalšího už třeba nikdy nepotkáte.