metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin
Renault svým zákazníkům slíbil už předloni elektrickou variantu užitkového modelu Kangoo Van. Konečně se dostala do Česka. Cena startuje na částce 800 tisíc korun. | foto: Metro.cz

Stahují se nad elektroauty „parkovací“ mračna? Jejich majitelé zatím stále šetří

  12:30
Vždycky něco vymyslíme. Když před pár lety zavedla velká města v Česku možnost parkování čistě elektroaut i hybridních vozů v placených zónách zdarma, našli si koumáci cestičku. Stačilo pořídit na vůz, byť poháněný benzinem nebo naftou, placenou, ale volitelnou registrační značku (RZ), kde jako první písmena byla EL.

„VIP“ registračka sice stojí deset tisíc korun, ale například parkovací povolení do první zóny v centru Prahy může vyjít ročně pro firmu na desetitisíce. Tak mohl se slevou postávat v ulici firemní šestilitrový nadupaný benziňák s ekologickou RZ. Všelijaké ELinky, ELvíry a jiné „dámy“ si tak našly skulinku v pravidlech.

Pseudoeko hybridy přišly o výhody
Bezplatné zaparkování se ale postupem času omezilo výhradně na plně elektrizované automobily. Velká SUV a limuzíny s mnohalitrovými motory doplněné jen minimální baterií a vedené jako „ekologické“, totiž produkují i s doplňkovým elektropohonem více spalin než malý vůz jen s benziňákem.

Takže nejrůznější parkovací slevy či úplné neplacené parkování se staly ve městech minulostí. Hybridy všeho druhu byly zrovnoprávněny s klasickým pohonem a úlevy se nyní vztahují v naprosté většině na výhradně elektrická auta.

Praha jim zatne tipec? Příští rok i kontrola času?
Byť elektromobily tvoří zanedbatelnou skupinu ve všech prodávaných vozech v Česku, jejich počty rostou. Výrazně víc se jich koncentruje tam, kde sídlí bohaté firmy nebo bohatí jedinci. To je například centrum Prahy, kde stále víc parkovacích míst, i kvůli parkování zdarma, zabírají elektromobily.

„Budeme muset ukončit podporu elektromobilů, které parkují zadarmo. Protože to je věc, která měla smysl v minulosti, ale teď už smysl nedává. Elektromobil zabírá místo jako kterékoli jiné auto,“ uvedl nedávno bývalý pražský primátor Zdeněk Hřib, který nyní řídí v Praze rozvoj dopravy a plánuje především výrazně zklidnit dopravně střed města. Kromě toho by měla v české metropoli od příštího roku platit kontrola času, po jakou je vůz napojen na veřejnou dobíječku, aby ji auta zbytečně neblokovala.

Brno vždy bez výhod
Benefity pro ekologický pohon neposkytuje jen hlavní město. I některá krajská města jim kvůli zlepšení ovzduší a podpoře nákupu takových vozidel nabízejí různá přilepšení. I když ne tak rozsáhlá jako v Praze.

„V Karlových Varech jsou čisté elektromobily osvobozené od poplatku za vjezd do lázeňského území města, ale žádnou výjimku nebo úlevu na parkování nemají,“ uvedl pro deník Metro mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Jihomoravské Brno bylo, je a bude k elektrovozům z tohoto pohledu „sobecké“. „Parkování elektroaut zdarma nebylo nikdy v Brně zavedeno,“ říká mluvčí tamní radnice Filip Poňuchálek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Létající gladiátoři se vrátí do Prahy. Tentokrát už bez jezdce Petra Kuchaře

vydáno 7. prosince 2023  7:00

V sobotu se v pražské O2 areně představí motokrosové hvězdy během show plné ohňů, nebezpečných triků a dechberoucích skoků. Nejstarší freestyle...  celý článek

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek