metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -2 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina
Přípravná setkání probíhají na půdě Vysoké školy ekonomické v Praze. | foto: Pražský studentský summit

Studenti jednají o tématech, s nimiž si nevědí rady ani politici

  5:04
Baví vás politické dění? Chcete se dozvědět víc o dění ve světě a poznat nové přátele? Opět je tu šance pro všechny studentky a studenty středních nebo vysokých škol.

Se začátkem školního roku přichází i 27. ročník Pražského studentského summitu. Tento úspěšný projekt Asociace pro mezinárodní otázky každoročně vzdělává více než tři stovky studentek a studentů. Na rozdíl od klasického vyučování tu však účastnice a účastníci získávají nové znalosti a dovednosti netradiční a poutavou formou – v roli diplomatek a diplomatů se účastní simulací jednání orgánů Organizace spojených národů (OSN), Severoatlantické aliance (NATO) nebo Evropské unie (EU). Mezi témata simulovaných jednání letos patří například náhradní mateřství či aktuální situace v Afghánistánu.

Přihlášky

  • Přijímací řízení pro model OSN běží do 30. září. Do modelů NATO a EU se mohou zájemci přihlásit do 8. října.

  • Informace k přijímacímu řízení shrnuje web projektu www.studentsummit.cz.

Vžijte se do role delegáta přiděleného státu
Jedná se o celoroční projekt – studenti postupně na pěti přípravných setkáních získávají prostřednictvím vzdělávacích aktivit a seminářů zkušenosti, které pak využijí v ostrých jednáních na závěrečné konferenci. Měla by se konat od 24. do 27. března 2022 v Kongresovém centru Praha.

Pro středoškoláky jsou určeny modely OSN – sem se hlásí několikačlenné delegace, ve kterých každý člen zastupuje daný stát v jednom ze simulovaných orgánů – a NATO. Tady jsou studenti sami za sebe, ale jednání probíhají výhradně v angličtině. Jediným vysokoškolským modelem je model EU.

Zlepšete si své soft skills
Přínosy summitu pro účastníky shrnuje hlavní koordinátorka projektu Lucie Vodvářková: „Delegáti dostávají na summitu příležitost rozvíjet se v oblasti znalostí i dovedností a náš přípravný tým se jim v tom snaží pomoct. Účastníci si sami vyhledávají informace o postoji zastupovaného státu k projednávanému bodu agendy a následně o něm jednají. Během projektu se nejen dozvídají nové informace, ale především rozvíjejí své soft skills – jako jsou například kritické myšlení, práce se zdroji, psaný i mluvený projev, argumentace nebo schopnost spolupracovat. Za velký přínos Summitu považuji i dlouholetá přátelství, která tu vznikají. To mohu potvrdit i z vlastní zkušenosti bývalé delegátky.“

Pražský studentský summit. Letos už posedmadvacáté

  • Jde o největší vzdělávací projekt svého druhu ve střední Evropě s tradicí více než čtvrt století. Pořádá ho Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).
  • Každoročně vzdělává přes tři stovky studentů středních a vysokých škol o současných globálních problémech, a to především prostřednictvím simulace jednání tří klíčových mezinárodních organizací.
  • Simulované modely: OSN – Největší simulovaný model Organizace spojených národů je určen pro středoškoláky, kteří v něm v tří- až pětičlenné delegaci zastupují zájmy přiděleného státu v jednom ze simulovaných orgánů. Letos jich bude sedm, simulace probíhá v češtině. NATO – Model Severoatlantické aliance je určen pro 30 středoškoláků, z nichž každý zastupuje jeden členský stát NATO. Jednání probíhá výhradně v angličtině. EU – V modelu Evropské unie je simulováno jednání Rady Evropské unie o aktuálních otázkách, které řeší i reálná Rada EU. Tento model je jako jediný určen vysokoškolákům. Jednacím jazykem je čeština.
  • Summit podněcuje zájem studentů o aktuální světové problémy a jejich možná řešení. Dále rozšiřuje jejich vědomosti o politice, mezinárodních vztazích a diplomacii, ale i o životním prostředí, ekonomii, lidských právech, zdravotnictví nebo kultuře. 

Slova hlavní koordinátorky potvrzují i účastníci projektu. „Díky jednání jsem se naučila lépe zvládat nervozitu z mluvení před lidmi, obhájit si svůj názor a hledat kompromisy. Summit mi toho dal do života hodně a bez ohledu na to, jestli půjdu studovat medicínu, práva nebo fyziku, je to skvělá zkušenost,“ říká Anna, studentka střední školy a delegátka modelu OSN.

Komentáře

Hlavní zprávy

Naším cílem je, ať jsou lidé tady šťastní, říkají architekti k nové tváři hlavního nádraží

vydáno 28. listopadu 2023  17:01

Hlavní nádraží a jeho okolí projdou velkou proměnou. Architektonická soutěž určila, že těžký úkol dostane na svá bedra kodaňské studio Henning Larsen...  celý článek

Jsme ve vesmíru sami? Odpoví na to chystaná česká komedie Franta mimozemšťan?

vydáno 28. listopadu 2023  15:26

Na Jakuba Prachaře čekal úkol zhostit se dvou postav – reálného Franty a mimozemšťana Franťana. Mají něco společného? „Je tam určitá podoba. Jinak jsou...  celý článek

Světové časy u Florence i chytré displeje na zastávkách MHD. Praha vstupuje do budoucnosti

vydáno 28. listopadu 2023  5:46

„U ikonických hodin ukazujících světový čas na Florenci se finišuje s pokládkou dlažby, aby vše bylo, jak má být. V době, kdy jsem monument fotila, na...  celý článek

„Když se parta, jako jsme my, rozhodne udělat EP o lásce, nemůže to dopadnout dobře“

vydáno 27. listopadu 2023  15:46

Nu-metalová kapela Cocotte Minute působí na české hudební scéně víc než dvě desítky let. Její zpěvák Martin Zeller není v deníku Metro žádný nováček. Nyní...  celý článek