Při léčbě je důležité se rozhodnout, zda příznaky potlačit, nebo podpořit.
Kašel ukazuje nejčastěji na virové či bakteriální onemocnění, ale může to být jen obrana organismu vůči nečistotám v dýchacích cestách. Kašel sám o sobě není nemoc, je to reflex, který chrání dýchací cesty před nečistotami a udržuje je průchozí. Nejčastěji bývá kašel projevem onemocnění dýchacích cest, z 90 procent je vyvolán virovými infekcemi, které navozují akutní záněty průdušek. Doprovází ale i zánět plic.
Příznaky odezní, ale kdy?
Takzvaný subakutní kašel, tedy ten, který trvá tři až osm týdnů, může být příznakem zánětů vedlejších nosních dutin, zadní rýmy, černého kašle, průduškového astmatu, ale i rakoviny plic či tuberkulózy. U těch, kteří prodělali akutní zánět průdušek, může kašlání přetrvávat až měsíc po odeznění zánětu.
Kašlu, co to znamená?
|
Při léčbě je důležité se rozhodnout, zda kašel potlačit, nebo naopak podpořit. V případě suchého dráždivého kašle odborníci doporučují jeho tlumení. Při vlhkém je to ale naopak, tady je potřeba odkašlávání podpořit. V lékárně si můžete vybrat z celé řady přípravků nejrůznějšího složení, sáhnout ale můžete i po bylinných preparátech, které seženete ve formě nejrůznějších sirupů nebo čajů. Většinou obsahují hluchavku, jitrocel, majoránku i cibuli.
Vykašlávání hlenu rovněž napomůže jeho zvlhčení za použití inhalátoru nebo zvlhčovače vzduchu.
Úporný kašel může ukazovat i na zápal plic. Jedná se většinou o zánět plicní tkáně způsobený různými mikroby, tedy viry, bakteriemi a plísněmi. Velmi závažné je toto onemocnění u pacientů s poruchami imunity.
Mezi příznaky zápalu plic, který bývá i komplikací chřipky, patří horečka, která ale nemusí být stoprocentně pravidlem. Například u nemocných s poruchou imunity, nemocných starých a celkově vyčerpaných lidí nebývá horečka pravidlem.
Jak se pozná černý kašel?
Kašel provází i onemocnění nazvané černý kašel neboli pertuse. Onemocnění ale není virové, jeho původcem jsou bakterie, které se šíří kapénkami. První příznaky bývají podobné jako u běžného nachlazení, může se jednat o rýmu, kýchání, mírnou teplotu, bolest v krku a zpočátku slabý kašel. Proto je lidé často podceňují s tím, že je to běžná viróza a brzy to přejde. Během dvou týdnů se však kašel většinou zintenzivňuje a přechází do záchvatové formy, která může, pokud není léčena, trvat i více než tři měsíce.
Především u dětí ve druhém stádiu nemoci dochází k intenzivním záchvatům dráždivého kašle, a to především v noci. Kašel doprovázejí sípavé nádechy – lidově známé též jako „kokrhání“.
Léčba spočívá zpravidla v podávání antibiotik, proto byste s déletrvajícím nebo silným kašlem měli zajít k lékaři. Klíčové je začít s léčbou co nejdříve.