metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 27 °C

Úterý 23. července 2024. Svátek má Libor

Svět lidí, kteří jsou odkázáni na druhé. Tady jsou potřeba ruce, nohy a hlavně srdce

  10:54
V Česku žije něco mezi 10 a 15 tisíci lidí s handicapem, kteří potřebují asistenci. lidí s handicapem, kteří potřebují asistenci. Není to snadný život.

Další 1 fotografie v galerii
Handicapovaní si zaslouží rovné příležitosti. | foto: ASISTUJME.CZProfimedia.cz

Když nesměle začnu takzvaně pravěkem, péče o zdravotně znevýhodněné lidi znamenala v době kamenné, železné a bronzové jediné – těchto lidí se zbavit. Rovnoprávnost zkrátka neexistovala až do náznaků ve starověkém Egyptě, kde se snažili o více civilizovanosti a hledali pro tyto jedince pracovní příležitosti. Například nevidomí maséři nejsou produktem moderní doby, existovali už ve starověkém Egyptě, upozornil web Medium.cz.

Neziskovky jsou důležité
V současné době plné rovných podmínek úplně pro všechny, ženami počínaje přes zvířata či snad třeba i PET lahve nebo komáry, se Česko snaží co nejvíce přiblížit rovným podmínkám také právě pro handicapované.

Velmi nápomocnou je spolupráce z neziskovými organizemi. „Z běžné inzerce zaměstnance s handicapem prakticky neseženeme,“ říká Ladislav Onderka z oddělení People and Culture IKEA Česká republika.

Nabídka versus poptávka
Kromě neziskových organizací pomáhají také poradci úřadu práce. „Dokážou pomoci klientovi podle jeho individuálních potřeb. Velice se nám osvědčilo, pokud klienta s handicapem doprovodí náš poradce i přímo na výběrové řízení,“ komentuje Eva Adlerová z úřadu práce.

Jedním z problémů, které musí handicapovaní uchazeči o práci řešit, je také nedostatečná nabídka kvalifikované práce. „Zaklepat na dveře svého vysněného zaměstnavatele je nejlepší věc, kterou člověk s handicapem může udělat. Často je to nejlepší způsob, jak propojit nabídku a poptávku,“ konstatuje Hana Potměšilová z organizace Revenium.

Klíčové je i podle Tomáše Ervína Dobrovského z Alma Career kvalitní zaškolení zaměstnanců s handicapem. „Tento jedinec potřebuje nejen uzpůsobit podmínky na pracovišti, ale potřebuje také více pomoci se zapracováním. Dobře funguje, pokud má k sobě asistenta, a to i po dobu několika měsíců,“ upozorňuje Ervín Dobrovský.

Nová kampaň
V Česku žije něco mezi 10 až 15 tisíci lidí s handicapem, kteří potřebují asistenci ve velkém rozsahu. Část z nich v současnosti žije v ústavech, část mimo ústav jen díky zbytku sil svých blízkých a část s podporou asistentů, na které ale nemají dost peněz.

Pražské kreativní studio Družina se s problémem rozhodlo trochu hýbnout, a proto spouští kampaň. Její hlavní součástí je série videospotů – AI vás nenahradí a Asistence je práce, kterou už dávno znáte. „Umělá inteligence je v mnoha směrech skvělý a revoluční vynález a lidem může v mnoha oblastech života pomáhat. Asistenty pro lidi s postižením ale nemůže nahradit nikdy. Tady jsou potřeba ruce, nohy a hlavně srdce,“ vysvětluje zakladatelka studia Družina Michaela Klakurková.

Cílem kampaně je právě zmíěný fakt, že lidé s postižením potřebují pomoc a asistenci druhých, se kterou pak mohou žít normální svobodný život. Krátké spoty z dílny pražského kreativního studia Družina ukazují pomocí tří příběhů – skladníka, prodavačky a kustoda, že asistence je práce jako každá jiná.

Špatná dostupnost asistence
Podle Erika Čipery z obecně prospěšné společnosti Asistence je jednou z největších bariér v životech lidí s postižením sociální izolace. „Málokdo z nás měl ve škole spolužáka s nějakým postižením, málokdo z nás s někým takovým pracuje nebo sousedí. Jedním z důvodů je i špatná dostupnost asistence a s tím spojená možnost svobodně žít. Proto je důležité se tématům souvisejícím s životem lidí s postižením věnovat a přibližovat je širší veřejnosti,“ vysvětluje Čipera. Podle něj má smysl motivovat mimo jiné skrze kampaň také mladou generaci. „Pro mnohé mladé lidi je na prvním místě důležité dělat něco, co má skutečně smysl. Při asistování o tom není pochyb, a právě proto je pro tolik mladých lidí atraktivní. Navíc si to nenechávají pro sebe a přivádějí další lidi, kteří jsou tolik potřeba,“ dodává Čipera.

Pomoc druhým

  • Asistence je obyčejná práce, srovnatelná s jinými. Asistent neplní regály v obchodě, ale u někoho doma. Neuklízí kancelář, ale obývací pokoj, nevaří čaj v restauraci, ale svému klientovi.
  • „Asistence je práce, která není jednotvárná, má smysl,“ uvádí Pražské kreativní studio Družina. TES

Autor: Tereza Šimurdová Metro.cz

Hlavní zprávy

První chytrá tramvaj jezdí v Plzni. Umí reagovat na překážky a v provozu pustit spěchající hasiče

vydáno 23. července 2024  15:17

Hned v úvodu si řekněme, že doba, kdy se českými městy budou prohánět tramvaje bez řidiče, není úplně za rohem. Přesto je v dohlednu. Jak by mohla...  celý článek

Víte, jaký je rozdíl mezi kryptoměnovou burzou a kryptoměnovou směnárnou?

vydáno 23. července 2024  12:00

V případě směnárny jde o platformu, která umožňuje přímou výměnu jedné kryptoměny, například bitcoinu, za jinou. Lidé zde nakupují a prodávají za ceny...  celý článek

V kůži mechanika. Přezouvání formule 1 si můžete vyzkoušet na nábřeží Vltavy

vydáno 22. července 2024  21:00

V polovině srpna zavítá do centra Prahy tým Red Bull Racing se svou našlapanou událostí Red Bull Showrun. Než se tak ale stane, budou mít fanoušci závodů...  celý článek

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek