Mysteriózní thriller Tajemství jezera Caddo nepozorovaně dorazil na obrazovky streamovací platformy Max před zhruba dvěma týdny. Od své premiéry 9. října se však stabilně drží v top desítce místních nejsledovanějších titulů. Jde tedy bezesporu o oblíbené koukání. Je však také kvalitní? Na tuto otázku se odpovídá složitěji. Záleží totiž na tom, jak máte jako diváci nakoukáno.
Thriller Tajemství jezera Caddo nicméně nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.
Jednohubka od Mistra napětí
Napínavou novinku s Dylanem O’Brienem (série young adult sci-fi snímků Labyrint) v hlavní roli produkoval mimo jiné i režisér a scénárista M. Night Shyamalan, kterému se díky jeho snímkům Šestý smysl, Znamení či Vyvolený přezdívá Mistr napětí. Zda se tento fakt nějakým způsobem propsal do výsledného snímku, je pochopitelně otázkou. Režisérské duo Celine Held a Logan George jsou nicméně srdcaři, což se během natáčení krásně ukázalo mimo jiné na tom, že si během natáčení půjčovali od místních obyvatel auta. Chtěli totiž dotvořit autentickou atmosféru života, která v oblasti pojmenovné po původním indiánském kmeni Caddo panuje.
Nudné drama a pak mindfuck
Tajemství jezera Caddo nelze doporučit tomu, kdo nemá v oblibě pomalejší způsob vyprávění. Zejména v první části, kdy se tvůrci nejprve snaží představit jednotlivé postavy a sledovat vztahy mezi nimi, jde totiž o takovou dramatickou nudu, že slabší jedinci začnou lehce klimbat. Pokud ale první zhruba půlhodinku překonáte, odmění vás tvůrci poctivou sci-fi zápletkou. Lousianské bažiny a močály jsou totiž nejen vizuálně atraktivní, ale také se zde při správné konstalaci dá narazit na neviditelnou bariéru, díky níž lze cestovat skrze čas a prostor. Jistě se najde mnoho fanoušků snímku, kteří vám budou tvrdit, že tento fakt nemáte před sledováním snímku ideálně vůbec tušit. Pokud bych vám ale ústřední zápletku se střídáním časových rovin předem neprozradil, neměl bych pak v rukávu jiný důvod, proč se na tuhle zhruba hodinku a půl trvající mysteriózní jednohubku koukat.
Cestovačky časem
Následující text bude obsahovat také mírné spoilery. Proto zvažte, zda si jej nedočíst až po zhlédnutí Tajemství jezera Caddo. Nemohu totiž opomenout zmínku o podobně laděném německém sci-fi seriálu Dark. Tematické weby se totiž, podobně jako loni, když vyšel na Netflixu podobný seriál Těla, jen hemží srovnávačkami s prvně jmenovaným seriálem. I mě jisté podobnosti pochopitelně při sledování mnohokrát napadly. Zejména proto, že se tu v různých časových rovinách nacházejí tytéž postavy. Jsou různě staré (a hlavně je většinou hrají různí herci), takže divákovi může chvilku trvat, než mu dojdou souvislosti.
Oproti Dark (a vlastně i Tělům) je však aktuální filmová novinka o level hloupější. Není to dáno ani tak tím, že se zde některé věci divákovi objasňují poněkud doslovně. Na vině je spíše fakt, že měli tvůrci Tajemství jezera Caddo mnohem méně prostoru pro to rozehrát, jak se mezi fandy žánru říkává, pořádný mysteriózní mindfuck. Ve výsledném snímku se tak dočkáváme sice sympatického, ale pro znalé diváky poněkud průhledného závěrečného zvratu, který znalci časových smyček dávno předvídali.
Zamotaný článek
V oblasti amerického jezera Caddo, které se i ve skutečném světě nachází na hranici mezi Texasem a Louisianou, žije několik dobře adaptovaných domorodců. Těmito slovy začínal tento text. Neocitli jste se i vy při čtení tohoto článku v časové smyčce? :-)
Tajemství jezera Caddo
|