metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 17 °C

Sobota 18. května 2024. Svátek má Nataša

„Telemedicína by neměla být pro šamany a šarlatány“

  17:30
Zapnout počítač a hurá k lékaři! „Koronakrize“ urychlila moderní způsoby vyšetření.
Telemedicína | foto: MAFRA

Humanoidní roboti ve formě malého človíčka se už po chodbách některých nemocnic pohybují. Neslouží ani k vyšetřování, ani k velkým nebo malým vizitám. Většinou jsou tu jen pro příchozí, například pro vyhledání konkrétního oddělení, zadání do pořadí a další informace.

Lékař nebo jeho ordinace nesmějí být fiktivní

„Zatím neexistuje konkrétní návod, co a jak přes počítač vyšetřovat,“ říká Cyril Mucha, praktický lékař a člen Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Telemedicína (více v boxu) zatím nemá třeba oporu v zákonu. Přesto ji lékaři už využívají. „Určitě chci varovat před nejrůznějšími spasiteli, kteří se vyrojí a možná už objevují, tento směr jistě zaujme i podnikatele, kteří ji budou za peníze nabízet,“ říká praktický lékař. Především je nutné rozlišovat například mezi telemedicínskou poradou s lékařem a telemedicínskou konzultací. „Z té druhé musí rozhodně vzniknout zdravotní záznam v kartě pacienta, podobně jako při osobní návštěvě v ordinaci,“ připomíná Mucha.

Konzultaci navíc podle něho musí poskytnout zdravotnické zařízení, ordinace musí existovat, nesmí se jednat jen o nějakou „potulnou praxi“. Lékaři, kteří už pro dálkové „vyšetření“ přes kameru tento druh setkání s pacientem využívají, upozorňují, že to rozhodně není a nesmí být jakýsi koníček, doplňková činnost lékaře po pracovní době, případně prapodivné léčitele.

Plíce na dálku vyšetříte s obtížemi

Prohlídka jen přes webovou kameru zatím pochopitelně u většiny nemocí nepřichází v úvahu. Odborníci proto varují, pokud by takový druh „návštěvy“ někteří lékaři nabízeli, třeba proto, že je to pro pacienta bezpečnější, neboť nemusí fyzicky do čekárny k lékaři, kde může nyní hrozit nákaza. Týká se to například nejrůznějších plicních chorob.

Zkušení pneumologové upozorňují, že hygienické prostředí si v současnosti lékaři v těchto ordinacích hlídají více než stoprocentně. „Vše se neustále dezinfikuje, lidé jsou u lékařů paradoxně ve větším nebezpečí než leckdy v práci,“ připomíná Milan Sova, předseda České aliance proti chronickým respiračním onemocněním. Připomíná, že právě plicní lékařství je, i přes technologický pokrok, oborem, kde je nutné si pacienta poslechnout fonendoskopem. „Takové prvotní vyšetření neuděláme na dálku a stejné je to s kontrolou již diagnostikovaných pacientů,“ uvádí Milan Sova.

Nebezpečí prodlevy

Stejný názor má i Martina Vašáková, předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti a přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice. „Stanovit diagnózu přes telefon, e-mail nebo video by si žádný z kolegů netroufl. Fyzická přítomnost pacienta v ordinaci je zcela nezbytná,“ zdůrazňuje Vašáková. Také proto, aby nedošlo k časové prodlevě, která je pro včasnou a správnou léčbu naprosto rozhodující.

Současná situace ale rozhodně urychlila oblibu a využívání elektronických receptů, a to i u seniorů, kteří z nepapírové formy měli zpočátku obavy.

„Do telemedicíny můžeme proto řadit také e-recept nebo e-mailovou komunikaci lékaře s pacientem,“ uvádí praktický lékař Cyril Mucha. Pokud praktik použije videohovor, je podle něho vždy výhodou, když se jedná o pacienta, kterého má v evidenci a který k němu běžně dochází na vyšetření. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek