metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Neděle 28. dubna 2024. Svátek má Vlastislav

„Telemedicína by neměla být pro šamany a šarlatány“

  17:30
Zapnout počítač a hurá k lékaři! „Koronakrize“ urychlila moderní způsoby vyšetření.
Telemedicína | foto: MAFRA

Humanoidní roboti ve formě malého človíčka se už po chodbách některých nemocnic pohybují. Neslouží ani k vyšetřování, ani k velkým nebo malým vizitám. Většinou jsou tu jen pro příchozí, například pro vyhledání konkrétního oddělení, zadání do pořadí a další informace.

Lékař nebo jeho ordinace nesmějí být fiktivní

„Zatím neexistuje konkrétní návod, co a jak přes počítač vyšetřovat,“ říká Cyril Mucha, praktický lékař a člen Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Telemedicína (více v boxu) zatím nemá třeba oporu v zákonu. Přesto ji lékaři už využívají. „Určitě chci varovat před nejrůznějšími spasiteli, kteří se vyrojí a možná už objevují, tento směr jistě zaujme i podnikatele, kteří ji budou za peníze nabízet,“ říká praktický lékař. Především je nutné rozlišovat například mezi telemedicínskou poradou s lékařem a telemedicínskou konzultací. „Z té druhé musí rozhodně vzniknout zdravotní záznam v kartě pacienta, podobně jako při osobní návštěvě v ordinaci,“ připomíná Mucha.

Konzultaci navíc podle něho musí poskytnout zdravotnické zařízení, ordinace musí existovat, nesmí se jednat jen o nějakou „potulnou praxi“. Lékaři, kteří už pro dálkové „vyšetření“ přes kameru tento druh setkání s pacientem využívají, upozorňují, že to rozhodně není a nesmí být jakýsi koníček, doplňková činnost lékaře po pracovní době, případně prapodivné léčitele.

Plíce na dálku vyšetříte s obtížemi

Prohlídka jen přes webovou kameru zatím pochopitelně u většiny nemocí nepřichází v úvahu. Odborníci proto varují, pokud by takový druh „návštěvy“ někteří lékaři nabízeli, třeba proto, že je to pro pacienta bezpečnější, neboť nemusí fyzicky do čekárny k lékaři, kde může nyní hrozit nákaza. Týká se to například nejrůznějších plicních chorob.

Zkušení pneumologové upozorňují, že hygienické prostředí si v současnosti lékaři v těchto ordinacích hlídají více než stoprocentně. „Vše se neustále dezinfikuje, lidé jsou u lékařů paradoxně ve větším nebezpečí než leckdy v práci,“ připomíná Milan Sova, předseda České aliance proti chronickým respiračním onemocněním. Připomíná, že právě plicní lékařství je, i přes technologický pokrok, oborem, kde je nutné si pacienta poslechnout fonendoskopem. „Takové prvotní vyšetření neuděláme na dálku a stejné je to s kontrolou již diagnostikovaných pacientů,“ uvádí Milan Sova.

Nebezpečí prodlevy

Stejný názor má i Martina Vašáková, předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti a přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice. „Stanovit diagnózu přes telefon, e-mail nebo video by si žádný z kolegů netroufl. Fyzická přítomnost pacienta v ordinaci je zcela nezbytná,“ zdůrazňuje Vašáková. Také proto, aby nedošlo k časové prodlevě, která je pro včasnou a správnou léčbu naprosto rozhodující.

Současná situace ale rozhodně urychlila oblibu a využívání elektronických receptů, a to i u seniorů, kteří z nepapírové formy měli zpočátku obavy.

„Do telemedicíny můžeme proto řadit také e-recept nebo e-mailovou komunikaci lékaře s pacientem,“ uvádí praktický lékař Cyril Mucha. Pokud praktik použije videohovor, je podle něho vždy výhodou, když se jedná o pacienta, kterého má v evidenci a který k němu běžně dochází na vyšetření. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek