metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 19 °C

Pátek 14. června 2024. Svátek má Roland

„Těšíme se, že se opět potkáme osobně“

  5:04
Pražský studentský summit nezastavil ani covid. Přípravná setkání, tedy workshopy, i čtyřdenní závěrečná konference loni proběhly on-line. „Všichni si přejeme, abychom se letos viděli live,“ říká pro deník Metro hlavní koordinátorka projektu Lucie Vodvářková.
Lucie Vodvářková | foto: Pražský studentský summit

Nechci strašit, ale jste připraveni na to, že i tento ročník naruší epidemie?
Chystáme obě varianty. Loňský rok nám potvrdil, že zájem studentů neopadl, ba naopak. Situace se nedá odhadnout, ale určitě bychom se raději setkávali osobně.

První workshop by měl proběhnout 23. října. Už máte domluvené hosty?
Potvrzená je účast současného ministra zahraničí Jakuba Kulhánka, který by měl dorazit i v případě, že už nebude v tu dobu ve funkci. Tento workshop chceme koncipovat tak, aby se delegáti dozvěděli něco o regionech, jejichž státy budou zastupovat. Proto jednáme například i s novinářem Michalem Kubalem, který během své kariéry působil třeba v zemích bývalé Jugoslávie, v Albánii, Pákistánu, Afghánistánu nebo Iráku.

Snažíte se cílit také na jiná témata než politická?
Pořádáme i specifické minisimulace – historické, filmové i fiktivní. Letošním tahákem bude ta, která se odehrává po smrti Kim Čong-una.

Součástí projektu jsou i doprovodné akce. Konají se všechny pouze v Česku?
Opět plánujeme výjezdní zasedání v Bruselu, ale tentokrát pro širší pole účastníků projektu. Před dvěma lety se totiž týkalo pouze zástupců modelu Evropské unie.

V rámci projektu Staň se diplomatem oslovujete i mladší studenty.
Je určen žákům 8. a 9. tříd. Na jejich školách jim ukážeme zjednodušenou verzi jednání, aby to zvládli. Cílem je, aby se jim to zalíbilo a po odchodu ze základky se stali plnohodnotnými delegáty.

Autor: Šimon Merta Metro.cz

Hlavní zprávy

Být gamer už není stigma, říká muž, jenž pamatuje válku mezi Levelem a Score

vydáno 14. června 2024  5:17

Kde jsou ty časy, když si vývojáři videoher museli na všechno přijít sami – od napsání programu až po jejich vydání. Jak vznikly legendy jako Dungeon...  celý článek

Nájemní zabijáci neexistují? Vrah naoko je romantická komedie šmrncnutá krimi zápletkou

Strážce streamu
vydáno 14. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Skutečnými událostmi inspirovaná komedie o učiteli a policejním důstojníkovi v jednom, který se pro úspěch tajných akcí musí vydávat za nájemné zabijáky...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Pořádná kontrola spotřeby je lepší než další solární panely na střeše, radí odborník

vydáno 13. června 2024  10:02

Zjednodušení instalací fotovoltaických elektráren a jejich vzájemné propojení mezi soukromými osobami nebo třeba obcemi zajistilo boom střešních...  celý článek