metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 24 °C

Středa 24. července 2024. Svátek má Kristýna

„Těšíme se, že se opět potkáme osobně“

  5:04
Pražský studentský summit nezastavil ani covid. Přípravná setkání, tedy workshopy, i čtyřdenní závěrečná konference loni proběhly on-line. „Všichni si přejeme, abychom se letos viděli live,“ říká pro deník Metro hlavní koordinátorka projektu Lucie Vodvářková.
Lucie Vodvářková | foto: Pražský studentský summit

Nechci strašit, ale jste připraveni na to, že i tento ročník naruší epidemie?
Chystáme obě varianty. Loňský rok nám potvrdil, že zájem studentů neopadl, ba naopak. Situace se nedá odhadnout, ale určitě bychom se raději setkávali osobně.

První workshop by měl proběhnout 23. října. Už máte domluvené hosty?
Potvrzená je účast současného ministra zahraničí Jakuba Kulhánka, který by měl dorazit i v případě, že už nebude v tu dobu ve funkci. Tento workshop chceme koncipovat tak, aby se delegáti dozvěděli něco o regionech, jejichž státy budou zastupovat. Proto jednáme například i s novinářem Michalem Kubalem, který během své kariéry působil třeba v zemích bývalé Jugoslávie, v Albánii, Pákistánu, Afghánistánu nebo Iráku.

Snažíte se cílit také na jiná témata než politická?
Pořádáme i specifické minisimulace – historické, filmové i fiktivní. Letošním tahákem bude ta, která se odehrává po smrti Kim Čong-una.

Součástí projektu jsou i doprovodné akce. Konají se všechny pouze v Česku?
Opět plánujeme výjezdní zasedání v Bruselu, ale tentokrát pro širší pole účastníků projektu. Před dvěma lety se totiž týkalo pouze zástupců modelu Evropské unie.

V rámci projektu Staň se diplomatem oslovujete i mladší studenty.
Je určen žákům 8. a 9. tříd. Na jejich školách jim ukážeme zjednodušenou verzi jednání, aby to zvládli. Cílem je, aby se jim to zalíbilo a po odchodu ze základky se stali plnohodnotnými delegáty.

Autor: Šimon Merta Metro.cz

Hlavní zprávy

Nejočekávanější komiksový snímek roku je tu. Na úspěchu Deadpoola vydělají fandové i producenti

vydáno 24. července 2024  15:56

Výbuchy, kulky i utržené končetiny létající vzduchem, proklatě černý humor. To vše nabídla v kinech dvojice snímků Deadpool (2016) a Deadpool 2 (2018)....  celý článek

Kde je mé mlžítko? Rozmístění sprch a osvěžítek lze snadno naklikat v mapách na internetu

vydáno 24. července 2024  11:00

Pítka, fontány, brouzdaliště i zrekonstruované pumpy. To jsou místa, kde se mohou Pražané svlažit přímo v ulicích rozpáleného města. Nejvíce trendy jsou...  celý článek

Než bych se hýbal, to si raději nesundám tričko. Kila nad limit na plážích i schováváme

vydáno 24. července 2024  5:00

Vystavit tělo veřejnému obdivu, nebo ho skrýt pod hladinou? Tak může znít dilema, které mnohdy trápí lidi ve chvíli, kdy mají pocit, že jejich postava...  celý článek

První chytrá tramvaj jezdí v Plzni. Umí reagovat na překážky a v provozu pustit spěchající hasiče

vydáno 23. července 2024  15:17

Hned v úvodu si řekněme, že doba, kdy se českými městy budou prohánět tramvaje bez řidiče, není úplně za rohem. Přesto je v dohlednu. Jak by mohla...  celý článek