metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Neděle 26. května 2024. Svátek má Filip

Účastníci zájezdů se přesunou také na své chalupy a do zahradních vířivek

  17:00
Tak letos se ještě naposledy rozšoupneme. Je možné, že v blízké budoucnosti vyměníme moře a cizinu vůbec za skromnější pobyt doma.
Hodně Čechů stráví letos letní volno na chalupě. | foto: MAFRA

Jsme v očekávání, jaké zálohy na zemní plyn, teplou vodu a elektřinu nám začnou chodit v obálkách od poskytovatelů energií. To, co jsme dříve tak snadno utráceli za požitky na plážích a při dalších dovolenkových radovánkách, budeme možná už na podzim potřebovat na základní potřeby v domácnosti.

K moři i na brigádu
„Většina lidí nehodlá na letošní dovolené šetřit,“ konstatuje Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz. Vychází z průzkumu mezi respondenty portálu (viz box). Přesto už zaznamenal, že není ani málo těch, kteří se i v porovnání s loňským střídmějším létem i v tomto roce uskrovní.

„Pětina lidí dokonce uvedla, že utratí méně i proto, že budou víc pracovat, dokonce úplně dovolenou vynechají. Jiní ji třeba využijí, aby si přivydělali na brigádě.

Týden volna neb i dva, to je benefit, který poskytuje v Česku třetina zaměstnavatelů soukromého sektoru. Někteří dokonce přispívají k dovolené svým lidem i finančně. Pět a více týdnů volna mají v Česku například dvě třetiny „modrých límečků“, tedy lidé ve výrobě, stejně tak IT pracovníci. Co se týká „bílých límečků“, víc volna má asi 61 procent z nich.

Když děti zavirují tátovi pracovní notebook
Na co si ale Češi stále nedávají pozor, je využití letního volna ke skutečnému odpočinku a odreagování se od práce. Dvě třetiny z těch, kdo si do kufru přibalí počítač, ho berou kvůli pracovním záležitostem. „Lidé si zvykli na pohodlí komunikace odkudkoli a kdykoli,“ upozorňuje Michal Černý, odborník na komunikaci ve společnosti Audiopro.

Opravy? Až za rok

Letos si chceme léto na chalupě ještě užívat. Opravy odsuneme na další sezonu.

  • Jak ukázal průzkum Raiffeisenbank, pobyty v covidových lockdownech nás nutí, abychom si i rekreační objekty přizpůsobili pro pracovně-odpočinkový pobyt.
  • V příštím roce se proto asi třetina chalupářů pustí do rekonstrukce či kompletní výměny střechy.
  • Více než polovina chatařů a chalupářů hodlá na úpravách utratit 75 tisíc korun.

Být k dispozici v kterékoli části planety ale nepřináší jen pozitiva. Kromě toho, že je člověk v neustálém „pracovním napětí“, hrozí nebezpečí, že se někde připojí k veřejné síti a nechá v počítači řádit nebezpečné počítačové viry. „Firmy by měli svým zaměstnancům stále připomínat, aby si hlídali připojování na veřejných místech, na letištích a v kavárnách nebo hotelích, aby neohrozili důležitá firemní data,“ zdůrazňuje Michael Grafnetter z Počítačové školy Gopas.

Někdy mohou data ohrozit i děti. A to, když je během dovolené rodiče pustí na pracovní počítač, aby měli chvíli klid. A neuhlídají, když se připojují na nedůvěryhodné stránky.

Moře si nahrazujeme zahradními vířivkami
Patnáct procent populace v Česku vlastní nějaký rekreační objekt. Před rokem 1989 to bývala při zavřených hranicích obvykle nejjednodušší forma rekreace. Nyní se k ní vracíme, důvodem je, že dvoutýdenní pobyt na chalupě vyjde přece jen levněji než subtropické klima na pláži. Zvláště v současné ekonomické situaci. I když úplně šetřit ani tam lidé nechtějí. Vybavují se grily nebo bazény.

Svědčí o tom letošní prodeje vybavení, které evidentně zpříjemní pobyt na chatách a chalupách, případně doma na zahradě. „V červnu vyskočily prodeje vířivek až šestinásobně proti srovnatelnému období v loňském roce,“ říká mluvčí Mountfieldu Kateřina Böhmová.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Poláci na osmdesátá léta nezapomínají. Symbolem lží a bídy byl Jaruzelski

vydáno 25. května 2024  4:04

Rok 2014, Polsko jen kvete. Náhle ale ožijí osmdesátá léta, kdy nebylo maso, dámské vložky, bicykly. Tuhle hnusnou éru symbolizoval Wojciech Jaruzelski,...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek