metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 27 °C

Úterý 23. července 2024. Svátek má Libor

Umělá inteligence. Není to jen jiný Velký bratr? Obavy i těšení se na AI

  6:15
Když kapitalisté začali v 19. století zavádět ve velkém strojovou výrobu, dělníci „čertovské“ mechanismy rozbíjeli. Tak se báli o práci. Máme se nyní bát taky?
Ta zábavnější a viditelná forma umělé inteligence | foto: MAFRA

Prosvětlený plakátový panel na chodníku. Dopravce na něm inzeruje výhody veřejné přepravy cestujících a krásy vlasti. Pod fotografií ženy vyhlížející z okénka vlaku je viditelné upozornění: Tato fotografie byla vytvořena pomocí umělé inteligence.

Dá se vždy věřit turistickým lákadlům?
Vltava po obou stranách s věžemi chrámů a hradů. I tak mohou vypadat snímky Prahy od umělé inteligence (AI). Na neexistující romantiku našeho hlavního města už lákají ve světě některé weby. Může to mít do budoucna vážné důsledky, a to zklamání turistů, kteří pak zjistí, že město je na fotografiích jiné než jeho reálná podoba. A tím pádem to může pocítit i turistický průmysl u nás.

Rande podle AI

  • Pokud svěříme počítači pravdivá data, může za nás AI vykonat i méně zábavné činnosti.
  • Naplánování schůzek (pracovních i soukromých) podle času, způsob dopravy na pracovní cestu i nákup jízdenky či letenky a zamluvení hotelového pokoje. Také to už AI zvládne.
  • Právní zodpovědnost za rozhodnutí učiněná umělou inteligencí? To například řeší konstruktéři samořiditelných aut. PH

Přesto firmy, které už AI využívají, nebo se k ní postupně propracovávají, nejsou tolik pesimistické. Podobně na tom jsou i zaměstnanci, i když ti jsou přirozeně skeptičtější než jejich šéfové.

Alespoň to vyplývá z posledního průzkumu personální agentury ManpowerGroup mezi více než pěti sty zaměstnavateli všech velikostí v Česku. „Téměř sedmdesát procent vedoucích na seniorních pozicích vnímá využití umělé inteligence jako krok správným směrem,“ říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka agentury. V čem spatřují firmy plusy a v čem minusy?

Ťukej, ťukej, ať nasbíráš body
Začněme obavami. Některé firmy, především v oblasti e-komerce, už využívají vlastností umělé inteligence například ke sledování výkonnosti pracovníků. Může se to dít buď přes počítač, nebo přes sledovací náramky nebo chytré hodinky. „Může se jednat o monitorování pohybu, čas strávený vyřizováním zakázek po telefonu, otevírání jednotlivých webových stránek nebo i zaznamenávání úhozů na klávesnici,“ vypočítává některá negativa AI, jejichž sledování a vyhodnocování má na starosti, Jiří Halbrštát, manažer náboru ManpowerGroup. Umělá inteligence pak může na základě získaných údajů sestavovat žebříček výkonnosti.

Možnosti takového sledování mohou být do budoucna ještě dokonalejší a mohly by pak přerůst až k pracovní šikaně. „Záleží na vnitřním nastavení pravidel,“ dodává Halbrštát.

AI v EU

  • Devět procent firem v eurozóně s nejméně deseti zaměstnanci využívalo v roce 2023 umělou inteligenci.
  • V rámci celé EU to bylo osm procent.
  • Nejvyšší podíl vykázalo Dánsko (15,2 procenta) a Finsko (15,1 procenta). Nejmenší využití mělo Rumunsko, a to 1,5 procenta. PH

Na druhé straně lze některá sledovaná data, konkrétní schopnosti a dovednosti využít k rychlejšímu a kvalitnějšímu sestavení týmu, který potřebuje firma k řešení konkrétního úkolu. Protože současná praxe vyžaduje rychlou reakci na technologické změny, na chování na trhu či cenový vývoj nebo požadavky zákazníků. AI může rychleji vyhodit ze seznamu ty nejvhodnější kandidáty na řešení daného úkolu.

Co se zaměstnanců týká, výzkum udává odpor vůči AI asi u necelé třetiny z nich a také 17 procent manažerů nevidí v zavedení umělé inteligence přínos.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

První chytrá tramvaj jezdí v Plzni. Umí reagovat na překážky a v provozu pustit spěchající hasiče

vydáno 23. července 2024  15:17

Hned v úvodu si řekněme, že doba, kdy se českými městy budou prohánět tramvaje bez řidiče, není úplně za rohem. Přesto je v dohlednu. Jak by mohla...  celý článek

Víte, jaký je rozdíl mezi kryptoměnovou burzou a kryptoměnovou směnárnou?

vydáno 23. července 2024  12:00

V případě směnárny jde o platformu, která umožňuje přímou výměnu jedné kryptoměny, například bitcoinu, za jinou. Lidé zde nakupují a prodávají za ceny...  celý článek

V kůži mechanika. Přezouvání formule 1 si můžete vyzkoušet na nábřeží Vltavy

vydáno 22. července 2024  21:00

V polovině srpna zavítá do centra Prahy tým Red Bull Racing se svou našlapanou událostí Red Bull Showrun. Než se tak ale stane, budou mít fanoušci závodů...  celý článek

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek