metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 30 °C

Pátek 12. července 2024. Svátek má Bořek

Upřímná filmová zpověď abstinující alkoholičky, v hlavní roli zazáří Tereza Ramba

  6:00
Poslední sklenička, dnes už popáté. Každej se někdy napije, ne? Film Zápisník alkoholičky režiséra Dana Svátka se bude od čtvrtka v kinech zabývat tématem pití a závislosti na alkoholu.
Tereza Ramba ve filmu Zápisník alkoholičky

Tereza Ramba ve filmu Zápisník alkoholičky | foto: Nicola Šnajdrová

S alkoholem má v Česku podle odborníků a jejich statistik problém zhruba milion lidí. Propadnout závislosti přitom není tak těžké. O to těžší pak ovšem je problém si připustit a dostat se z něj ven. Není proto divu, že jde o atraktivní filmové téma, které může při správném režisérském uchopení přitáhnout do kinosálů davy diváků. Své o tom ví režisér Dan Svátek, který svůj nový snímek Zápisník alkoholičky dle slov distribuční společnosti pojímá jako upřímnou filmovou zpověď abstinující alkoholičky. Má tak činit nemoralizujícím pohledem na to, jak pijí ženy. Pomáhá mu v tom stejnojmenná předloha Michaely Duffkové, která jejím prostřednictvím relativně nedávno našla odvahu o závislosti veřejně mluvit.

Smutné ženy, ale i muži
Stejně jako v Úsměvech smutných mužů, které režisér Svátek uvedl do kin před šesti lety, vychází snímek ze skutečného příběhu zmiňované blogerky. Zachycuje nejen pád na společenské dno, ale také momenty, kterým se podle tvůrčího týmu snímku nejde nezasmát. Tragikomedie z roku 2018 s Davidem Švehlíkem a Jaroslavem Duškem v hlavních rolích na to šla z mužského pohledu. Vznikla podle autobiografického bestselleru Josefa Formánka. Nyní se Svátek a jeho tým podívali na problematiku závislosti ženskou optikou. Duffková svou autentickou zpověď nejprve sdílela na svém blogu Zápisník alkoholičky, aby za svou autentickou zpověď následně získala cenu Magnesia Litera. Následovala úspěšná kniha a už tento čtvrtek přichází do kin stejnojmenný film. V roli hlavní hrdinky (byť jako hrdinka mnohdy nepůsobí) se představuje Tereza Ramba. Dále hrají Miloslav König, Martin Finger, Miroslav Hanuš, Jan Plouhar, Oskar Hes nebo Barbara Lukešová.

Až na dno
A o čem tedy nový snímek pojednává? Mladá, krásná a úspěšná žena se vdá, stane se maminkou a plánuje si budoucnost. Vlastně jí nic nechybí, občas si dá jednu skleničku, někdy i dvě. A pak už opravdu poslední. Až se najednou ocitá úplně na dně. Jak těžké je si problém s pitím přiznat? Proč není překážkou závislosti ani malé dítě? Kde vzít sílu se léčit a co následuje poté? Hlavní hrdinka se rozhodla nevzdat, nastoupit léčbu a bojovat se svým démonem i o svou rodinu.

Kvůli roli se ostříhala
Podobný příběh zažívá v současnosti překvapivě mnoho žen, většinou v tajnosti. Autorka blogu a knižní předlohy Michaela Duffková našla odvahu o své závislosti veřejně mluvit.

„Pro mě je ten film ještě něco jiného než pro diváka. Když ho vidím, vrací mě to do všech těch událostí. Je to těžké, ale ve chvíli, kdy mě to jako člověka, o kterém to je, do těch situací vrací, je to ukazatelem toho, jak moc dobře je to natočené a autenticky zahrané. Terka podala tak uvěřitelný výkon, že i moje rodina mě v ní viděla,“ říká k filmu Duffková, kterou ztvárnila Tereza Ramba.

Ta roli obětovala víc než kdy předtím, dokonce i vlasy, aby spolu se svou postavou prošla dramatickou proměnou. „Vůbec se mi nechtělo, ale cítila jsem, že je to potřeba. Dan je úžasný režisér. Netlačí na vás, ale v podstatě vždycky dostane, co chce. Já byla šťastná, že mi vlasy konečně dorostly, ale zároveň je pro mě práce důležitější než paráda, to je asi jasný,“ dodává Ramba.

Snímek jde oficiálně do kin pozítří. Už teď si lze ovšem díky premiéře na karlovarském filmovém festivalu přečíst první divácké ohlasy. Většina diváků prozatím označuje film za mírně nadprůměrný. Na portálu Česko-Slovenské filmové databáze si drží něco málo přes šedesát procent.

Pět let na suchu

  • Blog Michaely Duffkové Zápisník alkoholičky vzbudil v roce 2019 velký ohlas.
  • Jak vypadalo následujících pět let života mladé alkoholičky, odhodlané se závislostí bojovat? To se můžete dočíst v nové knize s názvem Zápisník nealkoholičky. Pět let na suchu.
  • Křest nové knihy Michaely Duffkové se uskuteční 25. července v kavárně Kafe a hrnky na Malé Straně.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Slunce opaluje pokožku a také aktivuje pudy. Letní sexy románek může skončit třeba „čapí chůzí“

vydáno 12. července 2024  4:45

Je to už třiapadesát let, kdy se začínající lékař Roman Trýzna dostal k tomu, že se na pražské venerologii učil herec Petr Čepek, jak správně zahrát...  celý článek

Sbírky „venkovských“ galerií překvapí. Ukrývají jedinečná díla i světoznámých umělců

vydáno 11. července 2024  12:13

Vydat se za uměním do Prahy je logické. Jsou tu perly od gotiky po současnost, od manýrismu po kubismus. Vše na jednom místě. Jenže překvapivě hodnotná...  celý článek

Srnčata zachraňují před krutou smrtí, norování jim ale nevadí, diví se ochránci přírody

vydáno 11. července 2024  6:53

Myslivci a další dobrovolníci se v těchto dnech usilovně snaží bezmocná srnčata zachraňovat před ostrými sekačkami. Nově se k vyhledávání mláďat používají...  celý článek

Fotbalové léto Kaizen Gaming je tady!

vydáno 11. července 2024  6:00

Přední světová sázková společnost se stala oficiálním partnerem fotbalových turnajů UEFA EURO 2024™ i CONMEBOL Copa America™️ 2024, což je v tomto...  celý článek