Historická stavba má tu nejhorší klasifikaci. Kdyby došlo k nejhoršímu a úředníci by vzali doslova a do písmene budoucí pravidla Evropské unie, asi by museli soudci objekt opustit.
Zajímá je provoz bytu
Nejen Praha, ale celé Česko a ostatně i celá Evropa na tom nejsou lépe. Naši předci nám tu zanechali krásnou architekturu, ale na bezemisní budoucnost nemysleli. Netušili, že od roku 2030 se v EU nesmí nově postavit ani jediná budova, která by produkovala emise, především při využití plynu či jiných paliv.
Nařízení už zamotává hlavu kdekomu, především developerům. Sice mají v současnosti relativně optimistickou náladu co do prodeje nových bytů – po mírném poklesu úrokových sazeb se lidé opět vrhli na nákupy bydlení, ale bezemisní budoucnost jim přidělává vrásky.
„Klienty zajímá, kolik protopí a prosvítí a na kolik vyjde provoz budovy. Pokud za pár let budeme stavět nové projekty podle bezemisních pravidel, bezpochyby to stávající cenovou hladinu ještě zvýší,“ říká Marcel Soural, majitel společnosti Trigema. Po technologické stránce nemají velcí stavitelé problémy. „Bezemisní budovy už postavit umíme,“ dodává Marcel Soural.
Budeme zateplovat již jednou zateplené?
Vedle novostaveb bude nezbytná velká rekonstrukce všech budov. I těch, které už prošly zateplením či výměnou starých oken za plastová. I ty pravděpodobně čeká znovuzateplování. „Pokud chceme splnit cíle vztahující se k úsporám energie v právě schválené směrnici, budeme muset zrychlit tempo renovací budov dvakrát až třikrát. Znamená to směřovat ke kvalitním projektům, zateplení méně než 18 až 20 centimetrů izolantu v této době už nedává smysl,“ říká Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS, které sdružuje výrobce polystyrenu.
Renovační energetický fičák
|