metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 27 °C

Úterý 23. července 2024. Svátek má Libor

V „zemi bez potratů“ točit umějí. Barvy zla je solidní krimi, která si zbytečně nese nálepku

Strážce streamu   14:00
STRÁŽCE STREAMU - Na předních příčkách žebříčků sledovanosti streamovacího giganta Netflix v posledních dnech trenduje poměrně nečekaný titul. Je jím nenápadná polská krimi Barvy zla: Červená, v níž jsou hnacím motorem diváckého zájmu jak lákavé ingredience známé ze severských detektivek, tak veskrze devadesátková zápletka čerpající z úspěšné knižní trilogie.
Z filmu Barvy zla: Červená

Z filmu Barvy zla: Červená | foto: NETFLIX

Děj filmového kriminálního thrilleru, o jehož režii se postaral v tuzemsku de facto neznámý polský režisér Adrian Panek, se odehrává v oblasti polském Trojměstí. Pokud nejste, podobně jako já, znalci zeměpisu, vězte, že jde o oblast na Gdaňském pobřeží, v níž se překrývají metropole Gdaňsk, Gdyně a Sopoty. Na pláži, kterých je tu plno, se najde zohavené mrtvola mladé dívky Moniky Bogucké. Státní zástupce je následně nucen při vyšetřování spojit síly s matkou oběti - soudkyní Helenou Boguckou. A jak tomu u podobných snímků bývá, narazí na spoustu roztodivných překážek.

Z filmu Barvy zla: Červená

Poláci netolerují jen potraty. Naštěstí nikoliv dobrou filmařinu. Film Barvy zla: Červená nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Bez rtů
Úspěšná předloha v podobě bestselleru Małgorzaty Oliwy Sobczak, kvalitní herecké obsazení (navíc pro tuzemce kvalitně nadabované do češtiny) a atraktivní přímořské lokace severu Polska. To vše slouží tvůrcům Barev zla k tomu, aby divákům přinesli zajímavé pokoukání. Jak už jsem nadnesl výše, vše ve filmu začíná tím, že je na pláži nalezeno tělo dívky. Kromě toho, že je zcela nahá, jí také nějaký fajnšmekr uřízl rty.

Z filmu Barvy zla: Červená

Případem se zabývá nový státní zástupce Leopold Bilski (Jakub Gierszal), který v podstatě hned od počátku ignoruje příkazy svého nadřízeného a vůbec mu nevadí, že mu kvůli tomu hrozí přeložení bůhvíkam na venkov. Hledání vraha Bilskiho následně nasměruje k několika dalším případům žen, které byly v minulosti zabity nápadně stejným způsobem. Jak do všeho zapadá taneční klub, ve kterém Monika dealovala drogy? Proč měli na Moniku spadeno místní gangsteři i podplacení policisté? Nechává si ústřední záporák či záporáci části obličejů mladých žen jako trofeje? Nebo jde o něco jiného? Odhalování pachatele nebude pro vyšetřovatele ani tentokrát peříčko.

Podvratná kampaň?
Není bez zajímavosti, že si snímek i kvůli odvážným upoutávkám a ohlasům ze zahraničí v posledních týdnech vysloužil nálepku nedokoukatelné drasťárny. Až na několik odvážnějších scén a dvou tří scén syrového násilí ale divák od filmu nedostává nic drastičtějšího, než je možné běžně vídat v některých snímcích pro náctileté. Působí to skoro dojmem, že tuhle fámu šíří sami tvůrci, popřípadě marketéři z Netflixu. Lehounce nadprůměrná polská honba za sériovým vrahem mladých dívek totiž obsahuje víceméně jen jaksi „povinnou“ dávku sadismu.

Z filmu Barvy zla: Červená

Úspěšné filmové krimi
Osobně mám velkou radost, že se z Barev zla, ať už podle vás dopadly jakkoliv, nestala další zaměnitelná minisérie. Ty už mi totiž, alespoň v rámci subžánru podobně laděných kriminálek, lezou pěkně krkem. S tím, že jsou pak klíčové postavy o to, co je stopáž kratší, povrchnější, nemám vcelku problém. Navíc se Netflix po nynějším úspěchu jedničky pravděpodobně brzy rozhodne pro adaptaci dalších dílů. Ještě bude zajímavé sledovat, jak další části pojme.

Barvy zla: Červená

 • Režie: Adrian Panek
 • Předloha: Małgorzata Oliwia Sobczak (kniha)
 • Scénář: Adrian Panek, Łukasz M. Maciejewski
 • Kamera: Tomasz Augustynek
 • Hudba: Bartosz Chajdecki
 • Hrají: Jakub Gierszał, Maja Ostaszewska, Zofia Jastrzębska, Andrzej Konopka, Przemysław Bluszcz, Wojciech Zieliński, Andrzej Zieliński, Jan Wieteska a další.
 • Produkce: Aneta Cebula-Hickinbotham, Leszek Bodzak
 • Střih: Piotr Kmiecik
 • Zvuk: Sebastian Kordasz, Wojciech Mielimąka
 • Scénografie: Daria Dwornik, Katarzyna Dobrowolska
 • Masky: Agnieszka Hodowana
 • Kostýmy: Marta Ostrowicz
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

První chytrá tramvaj jezdí v Plzni. Umí reagovat na překážky a v provozu pustit spěchající hasiče

vydáno 23. července 2024  15:17

Hned v úvodu si řekněme, že doba, kdy se českými městy budou prohánět tramvaje bez řidiče, není úplně za rohem. Přesto je v dohlednu. Jak by mohla...  celý článek

Víte, jaký je rozdíl mezi kryptoměnovou burzou a kryptoměnovou směnárnou?

vydáno 23. července 2024  12:00

V případě směnárny jde o platformu, která umožňuje přímou výměnu jedné kryptoměny, například bitcoinu, za jinou. Lidé zde nakupují a prodávají za ceny...  celý článek

V kůži mechanika. Přezouvání formule 1 si můžete vyzkoušet na nábřeží Vltavy

vydáno 22. července 2024  21:00

V polovině srpna zavítá do centra Prahy tým Red Bull Racing se svou našlapanou událostí Red Bull Showrun. Než se tak ale stane, budou mít fanoušci závodů...  celý článek

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek