metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Pátek 1. března 2024. Svátek má Bedřich

Další 3 fotografie v galerii
Instalace umělce a zpěváka kapely Tata Bojs Milan Caise ve Ville Pellé. | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Villa Pellé ukrývá nejen obří feťácký prsten

  12:29
Frontman z Tata Bojs Milan Cajs provedl výstavou v dejvické vile.

Ta budova mrkla. Je to jen pocit při cestě ulicí k výstavní Ville Pellé? Jak po chvíli vysvětluje uvnitř umělec a zpěvák kapely Tata Bojs Milan Cais, o halucinace se nejedná. Do oken budovy jsou totiž umístěny projekce několika různých očí pomrkávající na kolemjdoucí.

V rámci výstavy s názvem Dveře dovnitř do okolí pomrkává nejen autor výstavy Cais, ale také řada dalších lidí, včetně babičky kolegy z kapely a sloupkaře deníku Metro Mardoši.

„Do budoucna plánujeme další oči ještě přidávat. Kdo bude chtít koukat s námi, ten si bude moci nechat oko naskenovat a přidat se k nám,“ zmiňuje Cais.

Výstava, jejíž jednotlivé části rozmístil Cais mezi tři jednotlivá patra historické budovy, se z velké části motá kolem symboliky dveří jako něčeho, co odděluje dva životní prostory plné překvapení.

„Symbolika rozhodování je pro mě silná. V každodenních maličkostech i ve fatálních momentech, které pak dále nevratně formují naše životy. Setkal se s tím každý. Berete za kliku a vstupujete do neznáma,“ popisuje myšlenku výstavy, která je především výpovědí o jeho vnitřním světě. Dominantou výstavy je několik starších dveří z Caisovy garáže, které autor seskládal do sochy s názvem Několik problémů najednou.

„Rád pracuji s měřítkem a perspektivou, jako třeba u tohoto velikého prstenu, ze kterého se sype bílý prášek. Prsten pro mě představuje jakési spojení, něco, co drží pohromadě. Prášek nám ukazuje, že ta spojení nemusí být vždy perfektní, hodnotná a dokonce i něčím narušená. Že se ve vedlejší místnosti oddává, jsem se dověděl až později,“ usmívá se. Ryze výtvarný projekt multimediálního umělce, sochaře, bubeníka a zakládajícího člena skupiny Tata Bojs je k vidění do 26. března.

Komentáře

Hlavní zprávy

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek

Čeká Pražany konec linky 190? Místním ji částečně vezme Dvorecký most

vydáno 29. února 2024  7:00,  aktualizováno  16:56

Cestující z Beránku na Smíchov budou mít na své trase bohužel o přestup víc. Modřanští nyní chystají petici.  celý článek