Milenci Eric Draven (Bill Skarsgard) a Shelly Webster (FKA twigs) jsou brutálně zavražděni. Eric ale s pomocí mytické vrány vstává z hrobu a pod její ochranou se jako takřka nesmrtelná bytost začíná mstít svým vrahům. Tak zní děj kultovního romantického hororu režiséra Alexe Proyase, při jehož natáčení v první polovině devadesátých let nešťastnou náhodou zemřel představitel hlavního hrdiny Brandon Lee. V jeho stopách teď kráčí Bill Skarsgard a snímek režíruje Rupert Sanders – tvůrce Sněhurky a lovce. Jejich novinka, která se z velké části točila v Česku, jde do kin 29. srpna.
Posvátná klasika
Prokletý film podle prokleté grafické předlohy. Tak se mezi fanoušky hovoří o prvním filmovém zpracování Vrány – stejnojmenného komiksu, který hudebník a kreslíř James O’Barr vytvořil na začátku osmdesátých let. Grafická předloha byla už sama o sobě milostným dopisem mrtvé O’Barrově snoubence, s jejíž ztrátou se známá osobnost komiksového světa dosud úplně nevyrovnala.
„Hněvem, smutkem i láskou kypící dílo svému autorovi duševní klid nepřineslo, ale udělalo z něj jednoho z velikánů amerického autorského komiksu. V devadesátých letech, kdy Hollywood poprvé masově objevoval komerční potenciál kreslených románů, došlo i na adaptaci O’Barrova díla,“ uvádí v distribučním textu filmoví publicisté České televize (ČT).
Režie byla svěřena tehdy začínajícímu režisérovi reklam a videoklipů Alexi Proyasovi. Pro filmaře byla možnost zadaptování slavného komiksu přelomovým okamžikem. Režisér díky tomu získal o pár let později možnost natočit temný thriller Smrtihlav (1998), z něhož otevřeně čerpali například tvůrci sci-fi snímku Matrix či celovečerní volné adaptace povídek Isaaca Asimova Já, robot (2004). „Hlavní roli získal Brandon Lee, syn legendárního mistra bojových umění Bruce Leeho. Zatímco Proyasovi ponurý snímek nastartoval kariéru a pasoval ho mezi filmovými nadšenci bedlivě sledované tvůrce, pro Leeho se stal kariérním vrcholem, ale bohužel i koncem života,“ píší publicisté ČT.
Kulka změnila vše
Lee byl nešťastnou náhodou při natáčení jedné scény postřelen projektilem z pistole, která měla obsahovat pouze slepé náboje. Kvůli tragické chybě rekvizitáře vycházející hvězda akčních snímků na následky zranění zemřela. Podobně jako Leeho otec, který také zahynul za mnohoznačných okolností při natáčení svého největšího projektu, se i Brandon Lee stal posmrtně ikonou.
„Příznačně své poslední roli, s níž herecky i osobnostně splynul, ale není dnes vzpomínán tolik coby představitel akčních filmů, nýbrž jako symbol tragické lásky,“ doplňují lidé z ČT.
Jeden průšvih za druhým
Vrána z roku 1994 je nazývaná prokletým filmem nejen kvůli smrti hlavního představitele, po níž bylo nutné zbylé scény dotočit s hercovými dabléry. Během natáčení došlo ještě k několika dalším nehodám. Jeden z tesařů si například do ruky zarazil šroubovák, kaskadér propadl střechou a kulisy poničila silná bouře. Jako by vše ukazovalo na to, že se nemá v natáčení filmu pokračovat. Jak ale víme, snímek byl zdárně dokončen a uveden do amerických kin 11. května 1994. V tuzemsku startoval v prosinci téhož roku. Netřeba dodávat, že šlo o obrovský hit.
Když dva dělají totéž...
Jednička si dodnes udržuje status jednoho z velkých kultů americké kinematografie. Na motivy komiksů Jamese O’Barra vznikly další tři filmy a televizní seriál, ale všechny se podle mnohých pouze přiživovaly na legendě prvního snímku. Nástupce Erica Dravena, kterého při jeho cestě za pomstou rovněž provází tajemná vrána, se poprvé po Leeho smrti objevil v roce 1996. Jeho nový představitel Vincent Perez ale nesnesl srovnání se svým předchůdcem. Ještě více než image oživeného mstitele se však v případě snímku s názvem Vrána: Město andělů nepovedl scénář. Totéž se dá říct o trojce z roku 2000 s podtitulem Návrat i o kanadském seriálu z roku 1994, který v tuzemsku prakticky nikdo neviděl.
Mezi pokračováními figuruje ještě film Vrána 4: Pekelný kněz s někdejším představitel Johna Connora z akčního snímku Terminátor 2: Den zúčtování (1991) Edwardem Furlongem v hlavní roli. Děj čtyřky se na rozdíl od předchozích snímků neodehrává ve velkoměstě, ale převážně na pískem zavátém venkově. Točilo se hlavně v Utahu.
Zpátky na koleje
Tvůrci nové Vrány, která má jít do českých kin po několika odkladech 29. srpna, tedy poněkud nešťastně necelý týden po americké premiéře, mají velké ambice. Mimo jiné mezi ně patří představit divákům nejen další důstojnou adaptaci O’Barrovy předlohy, ale také de facto remake moderní předělávky romantického hororu režiséra Alexe Proyase. Fanoušci zatím kvality snímků odhadují pouze z upoutávek a fotografií z placu. Z těch se dá vydedukovat jen něco. České divácké srdíčko určitě těší kulisy Prahy, ve kterých se natáčelo. Mezi lokacemi se objeví známá místa jako bývalé Nákladové nádraží Žižkov, uzavřená Zemská banka Království českého v Nekázance, Rudolfinum či Nová scéna Národního divadla, a také některé ulice jako například Nekázanka na Novém Městě se svými ikonickými můstky, které spojují budovy v ulici. V trailerech, jak se upoutávkám také říkává, figuruje i český herecký matador Karel Dobrý. Vše dotváří krvavá akce a hudba skladatele Volkera Bertelmanna.
Někteří fanoušci nicméně už nyní nadávají na pojetí, které tvůrci zvolili. Mimo jiné na účes hlavního hrdiny rockera Erica, který se v rámci aktuálnosti z dlouhých vlasů změnil v takzvaný mullet. Účes, který v tuzemsku proslavil v devadesátých letech hokejista Jaromír Jágr – po stranách a nahoře nakrátko, vzadu dlouhé vlasy – bude hrdina nosit poprvé. V komisku jej ovšem měl vždycky.
Vepředu byznys, vzadu party. Výtky mají nejen fandové
|