metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 5 °C

Neděle 8. prosince 2024. Svátek má Květoslava

Vše začalo před 45 lety. Ostře sledovaný teenager Filip Topol dospěl v obletovaného démona

  5:46
První oficiální koncert skupiny Psí vojáci 3. listopadu 1979 na Pražských jazzových dnech předznamenal další osud jedné z legend českého undergroundu. Filip Topol je nezapomenutelný.

Další 1 fotografie v galerii
Když Filip Topol před 45 lety debutoval, ještě ani neměl občanku. | foto: Metro.cz

Sestava kolem tehdy čtrnáctiletého Filipa Topola i kvůli vztahu k disentu vzbudila pozornost Státní bezpečnosti. „Na první tři výslechy jsem musel jít s mámou, protože jsem neměl ještě občanku,“ vzpomínal kapelník skupiny, která z podzemí vystoupila až v polovině 80. let jako P.V.O. (Psí vojáci osobně).

Název si kapela, kterou syn dramatika Josefa Topola založil se spolužáky Janem Hazukou a Davidem Skálou, vypůjčila od válečného spolku indiánského kmene Čejenů z románu Thomase Bergera Malý velký muž.

Až do roku 1989 se přitom Psí vojáci pohybovali na hraně mezi zákazy a povoleními, dlouhá léta mohli hrát pouze na soukromých, ovšem i tak estébáky bedlivě sledovaných akcích.

Na cestě k Žiletkám
Zpěvák, pianista, skladatel a textař se poprvé představil publiku na jaře 1978 na Hrádečku u Václava Havla. Stalo se tak na úvod proslulého koncertu Plastic People of the Universe s názvem Pašijové hry velikonoční.

Filip hrál písně na texty svého staršího bratra, spisovatele Jáchyma, které se o rok a půl později staly základem repertoáru Psích vojáků. Postupem času se přitom z Filipa Topola stal nejen výrazný pódiový interpret a skladatel, ale také textař.

Do hry na piano se mnohdy ponořil tak enormně, že měl po koncertech prsty od krve.

Jeho vlastní texty postupně nahradily zhudebněné Jáchymovy básně a silou výpovědi na české scéně těžko hledaly konkurenci. Už ve dvaceti letech byl Filip hotovým muzikantem a Prahou poloviny 80. let minulého století se nesly legendy o překrásných improvizacích, linoucích se v noci z otevřeného okna jeho bytu. K širšímu publiku se ale Topolova uhrančivá tvorba dostala až po pádu režimu.

První nahrávku pořídili Psí vojáci ještě jako P.V.O. v roce 1989, dlouhohrající desku Nalej čistého vína, pokrytče ale vydali teprve v roce 1991.

V té době už patřili k hvězdám alternativní scény, koncertovali doma i za hranicemi, Topol vydával sólová alba, verše, experimentoval s vyjadřovacími prostředky soudobé vážné hudby. Hrál i hlavní roli ve filmu Žiletky (1994) režiséra Zdeňka Tyce, nazvaném podle nejslavnější písně Psích vojáků. Kapela nahrála řadu alb.

Naposledy v Amsterdamu
Topolovu divokou hru provázel neméně divoký životní styl, kvůli alkoholu se záhy po třicítce ocitl na prahu smrti. Po řetězci operací, při nichž mu lékaři mimo jiné odebrali půlku slinivky, se Psí vojáci v létě 2001 nakrátko odmlčeli, i po návratu na pódia v říjnu 2012 ale vystupovali jen výjimečně.

Poslední koncert odehráli koncem května 2013 v Amsterdamu, o necelý měsíc si ale Topolův nekompromisní životní styl vybral definitivní daň.

Filip Topol zemřel předčasně, v pouhých osmačtyřiceti letech.

Disident a signatář Charty 77

  • Josef Topol, Filipův otec, byl jedním z nejvýznamnějších českých dramatiků.
  • Slavné jsou hlavně Topolovy hry z šedesátých let, mimo jiné podobenství zkolektivizovaného venkova Konec masopustu či existenciální Kočka na kolejích, jíž zahajovalo Divadlo za branou.
  • Po podpisu Charty 77 upadl v nemilost režimu a publikoval jen v samizdatu či pod cizím jménem.
  • Na divadelní scénu se vrátil těsně před revolucí vinohradskou inscenací hry Hlasy ptáků, která se stala jeho poslední divadelní hrou. V 90. letech měly premiéru jeho starší hry Sbohem, Sokrate! a Stěhování duší.
  • V roce 1997 vyšla Topolova básnická tvorba v souborném vydání s názvem Básně. Loni vydalo nakladatelství Torst jeho eseje, úvahy o divadle, umění a fotografii, vzpomínky a rozhovory v souboru O čem básník ví.
  • Zesnul v roce 2015. Jeho partnerem byl Vlastimil Harapes, se kterým žil v bytě na Malé Straně dlouhých 44 let.
Autor: David Halatka Metro.cz

Hlavní zprávy

Punk jako pes! Navštívili jsme letenský ateliér Jaromíra 99. Renesanční člověk umí překvapit

vydáno 8. prosince 2024  5:23

Jaromír Švejdík alias Jaromír 99 je významnou postavou české kulturní scény, která se pohybuje na pomezí hudby, výtvarného umění a literatury. Jak to...  celý článek

Úspěšný principál si přivydělával také reklamou. Propagoval auta, boty i zubní pastu

vydáno 7. prosince 2024  5:05

Někdo chce být od dětství lékařem, jiný popelářem, archeologem či filmovou hvězdou, a jen málokdo se těší, až se konečně stane deratizátorem či...  celý článek

Některé věci nelze zapomenout. Dokonalý cizinec je až příliš roztahaným comebackem Cuaróna

Strážce streamu
vydáno 6. prosince 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU „To si pusť, to se vám se ženou bude líbit,“ zasypávala mě v posledních týdnech doporučení na zhlédnutí seriálové mysteriózní novinky režisérské legendy...  celý článek

Ve Švédsku lze petkou přispět například na charitu. Česko na zákon o zálohování zatím čeká

vydáno 6. prosince 2024  5:01

Všechny země kolem nás už zálohují plastové a hliníkové nápojové obaly. Slováci třetím rokem, Poláci letos. Jen v Česku se už roky vedou debaty. Češi jsou...  celý článek