metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 19 °C

Neděle 24. září 2023. Svátek má Jaromír
Roli zkušeného žoldáka hraje opět Chris Hemsworth. | foto: Netflix

Vyproštění 2 je událostí i pro Česko. Hemsworth pokračování avizoval i pojídáním trdelníku

  5:39
Za malé peníze natočil v roce 2020 kaskadér komiksovek pro Netflix hromadu povědomé muziky. Pokračování bylo jen otázkou času. Drsňák Rake se na scénu vrátí 16. června. Těšíte se?

Pokud nemáte od filmu příliš velká očekávání, je slušná šance, že si jej v kině či u domácí obrazovky o to lépe vychutnáte. Z téhle nejen u českých diváků dobře známé pravdy před třemi lety vytěžila maximum internetová streamovací platforma Netflix, která divákům naservírovala nenápadnou akční pecku Vyproštění (Extraction). Z premiéry levného béčka od producentů komiksovek od Marvelu a jejich předního kaskadéra na režisérské sesli na první pohled velké peníze nekoukaly. V době globální pandemické krize a s ní souvisejících vylidněných kinosálů se však premiéra tohoto filmu stala událostí roku.

Bylo tedy jen otázkou času, kdy streamovací gigant, navzdory fatálnímu konci snímku, uvede na své obrazovky filmové pokračování. Čekání je nyní u konce. Vyproštění 2 bude mít na obrazovkách Netflixu oficiální premiéru už pozítří 16. června.

Snímek, ve kterém se opět vrací australský drsňák Rake (Chris Hemsworth), aby zachránil zbědovanou rodinu nemilosrdného gruzínského gangstera z vězení, je v mnoha ohledech velkou událostí i pro Česko. Znovu ho totiž režíruje bývalý kaskadér a velký kámoš bratrů Russoových Sam Hargrave. Zmiňovaná dvojice nejenže napsala ke snímku scénář, ale také Hargravovi po své pozitivní zkušenosti s natáčením akčňáku The Gray Man v ulicích Prahy doporučila, aby se štábem vyrazil do Čech. To se také stalo. Velká část scén byla pořízena v odlehlých částech Ústeckého kraje v době pandemie, Hemsworth bavil sociální sítě videem z jízdy na vlaku u obce Vejprty či pojídání trdelníku v centru našeho hlavního města. Společnost Netflix navíc o tomto víkendu jako poděkování České republice uspořádala minulý víkend vůbec první promítání snímku právě u nás – v pražském Kině Lucerna. Režisér Hargrave si před projekcí tuzemsko pochvaloval.

„Velká poklona celému štábu. Ve filmu se odehrává například akční scéna trvající celých 21 minut ve vězení! Byla opravdu velmi náročná, a to ve všech ohledech. Ale díky celému štábu, jejich nasazení, ale hlavně nadšení a odhodlání odvést tu nejlepší práci jsme to zvládli. Točil jsem na hodně místech po celém světě, ale musím říct, že Česká republika byla jedním z těch nejlepších,“ nechal se slyšet Hargrave. Nutno dodat, že Netflix utratil v Česku za film během 75 natáčecích dnů dvě a půl miliardy korun.

Prvním Vyproštěním Netflix směle vykročil vstříc částečně i Johnem Wickem znovuobjevenému trendu devadesátkového akčního nářezu. Ačkoliv by akční oddechovka vlastně vůbec pokračování mít nemusela, je fajn, že se jej fanoušci dočkají. Netflix totiž od dob uvedení prvního snímku ušel kus cesty. Některé jeho od té doby uvedené trháky byly fajn hitovkami, jiné nudnou a předraženou rutinou. Nezbývá než doufat, že se dvojka vydaří minimálně jako jednička. Diváci jsou naštěstí stále lační po poctivém akčním řemesle. Více v boxu níže.

Těšte se na Strážce streamu

  • Pokračování akčního trháku Vyproštění 2 bude mít na Netflixu oficiální premiéru v pátek 16. června. Film, jenž je také výsledkem práce a přispění velkého týmu českých herců a štábu, deník Metro zhlédne s předstihem.
  • První Vyproštění z roku 2020 je nepřiznanou adaptací komiksu, kterou ale stejně skoro nikdo nezná. Vypráví o žoldákovi, který se ve stylu „vyzvedni a zmiz“ snaží z Bangladéše dostat uneseného syna bosse konkurenčního kartelu. Scénář samotný putoval rukama mnoha zajímavých tvůrců, až skončil u dvojice režisérských hvězd bratrů Russoových. Ti jsou zodpovědní například za poslední pravou (a také nejúspěšnější všech dob) marvelovku Avengers: Endgame.
  • Od nich pak putoval k Samu Hargravovi, dvornímu kaskadérovi zodpovědnému za velebenou choreografii nejen posledních komiksovek od Marvelu, ale také oslavovaného Johna Wicka.
  • První film stál na americké poměry skromných 65 milionů dolarů a režisér do něj údajně obsadil všechny své kaskadérské kamarády. Není tajemstvím, že podle legend všichni chodí do téže hospůdky.
  • Vyproštění 2 se natáčelo v prosinci 2021 v Mladé Boleslavi a následně v lednu 2022 v obcích Litoměřice a Terezín. V tomto období bylo velice málo sněhu, což některé zimní scény zkomplikovalo. Dále se točilo také v Rakousku, Austrálii a 18 dní se točilo ve Vídni.
  • Článek o prvním Vyproštění vyšel na webu metro.cz jako historicky vůbec první článek pravidelné rubriky Strážce streamu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vítězné snímky z přehlídek v Cannes, Benátkách a Berlíně přijedou za pár dní do Prahy

vydáno 24. září 2023  19:03

Be2Can, přehlídka výrazných filmů ze tří největších filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes, oslaví jubilejní desátý ročník. Odehraje se od 4....  celý článek

Zvědavost ho přilákala až do Turecka. Dojel tam na pionýru za šest dní, ale zvládl by to prý dřív

vydáno 24. září 2023  15:00

Na motorce do zahraničí? Žádný problém. Pionýr je jeho srdeční záležitostí. Náctiletý nadšenec Václav Hradil se rozhodl vyjet do Turecka na vlastní pěst....  celý článek

Nelíbí se ti to? Tak si postav lepší. Co všechno člověka napadne při exkurzi kanceláří

PRAHA? AHA!
vydáno 24. září 2023  11:35

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Akcemi nadupaný začátek podzimu. Přijede dvorní kameraman slavného režiséra Pedra Almodóvara

vydáno 24. září 2023  8:10

Nezůstávejte v následujících víkendech doma! Čeká vás spousta zajímavých akcí. Konají se zajímavé výstavy, vyrazit můžete do Moravského Toskánska,...  celý článek