Už je to zase tady. Konec léta je obdobím, kdy do bytů v mnoha městech zavítají nezvaní večerní návštěvníci, tedy netopýři.
„Od půlky srpna do poloviny září nastává čas, kde se dávají do pohybu hejna netopýrů, aby si našla nové úkryty. V této době se v určitých lokalitách každý rok opakují doslova invaze často velmi početných skupin až stovek netopýrů do městských bytů, sálů nemocnic či chodeb úřadů,“ říká pro deník Metro Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP).
Záchranné stanice v takových případech vyjíždějí netopýry pochytat a vypustit zpět do přírody. „Vyčerpaným jedincům pak poskytujeme i několikadenní léčebnou kúru. Ač sezona záletů teprve začíná, stanice už přijaly celkem 1214 netopýřích zbloudilců,“ krčí rameny Stýblo.
Hvízdavá návštěva
Netopýrů je v tomto čase „ve vzduchu“ obvykle spousta. Asi nejběžnějším druhem létajícího savce, který za teplých letních večerů zavítá do městských bytů, je netopýr hvízdavý. V menší míře se můžete setkat s netopýrem rezavým. „Netopýr hvízdavý je jeden z našich nejmenších netopýrů a živí se létajícím hmyzem. Často obývá městské parky, nezateplené panelové domy a přirozené přírodní štěrbiny a dutiny. Z bytů a uzavřených prostor, pokud do nich zalétne, se velice špatně vyhání a není snadné ho chytit,“ uvádí Alžběta Čechová z ČSOP.
Nejen liberečtí krvesajové
Některé invaze jsou co do počtu jedinců velmi intenzivní. Netopýří návštěva může čítat až stovky jedinců. Rekord podle ochránců přírody činí přesně 431 netopýrů, kteří byli v loňském roce odchyceni v libereckém bytě v jediné místnosti. Minulý rok v období srpna a září záchranné stanice takto pomohly celkem 2696 netopýrům, což je dvakrát více než v roce 2022.
„Lokality, kterých se netopýří invaze týkají nejvíce, jsou Plzeň a Liberec. Své o tom ví i liberecká nemocnice, ve které se loni ubytovalo přes 300 netopýrů. Dále pak Klatovy, Litoměřice, Karlovy Vary, Havířov, Brno, Ostrava a Křešice. Prozatímní letošní rekord pochází opět z Liberce,“ vzpomíná Stýblo na případ, kdy musela liberecká Záchranná stanice Archa vysvobodit tři sta netopýrů hvízdavých ze zasedací místnosti liberecké policie a dalších 225 netopýrů z libereckého bytu.
„Další podobné zálety do obytných prostor musela řešit třeba záchranná stanice Jinačovice v Brně. Šlo celkem o 152 jedinců a záchranná stanice DES OP v Plzni – tehdy šlo o 150 netopýrů.
Stačí menší větračka
Netopýři se do obydlí dokážou dostat i oknem otevřeným na škvíru, takzvaně na větračku. Takže se jako prevence doporučuje úplné zavření oken nebo instalace sítí proti hmyzu.
„Řešení je to levné a efektivní, a i když se může zdát banální, neuvěřitelně pomůže záchranným stanicím, kterým se tak zmenší počet výjezdů. Toto opatření by měli lidé dodržovat i ve vlastním zájmu, protože taková kolonie netopýřích záletníků dokáže byt pěkně zdevastovat,“ komentuje Čechová.
Sami neodchytávejte
Zalétne-li vám do bytu netopýr, odborníci radí zhasnout, otevřít doširoka okno a opustit co možná nejrychleji místnost. Aby netopýr nebyl ve stresu a měl možnost v klidu odletět.
„Odchyt netopýra na vlastní pěst nedoporučujeme. V případě netopýřího návštěvníka se neváhejte obrátit na odborníky, kteří vám ve všem rádi poradí,“ radí čtenářům deníku Metro Stýblo.
Kontakty na záchranné stanice naleznete na webových stránkách zvirevnouzi.cz. Centrální dispečink záchranných stanic je pak k dispozici na telefonu 774 155 155. Podrobnější informace o životě netopýrů pak najdete také na webu Českého svazu ochránců přírody Nyctalus – nyctalus.cz.
Netopýří trable, odborník je potřeba skoro vždycky
|