metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 10 °C

Středa 17. dubna 2024. Svátek má Rudolf

Zpěvák Karel Gott dnes slaví významné jubileum. Bude mít i svoji eurobankovku

  5:36
Vydal téměř tři stovky alb a na kontě má desítky milionů prodaných desek nejen u nás, ale třeba také v Německu. Nejslavnější zpěvák populární hudby oslaví o víkendu 80. narozeniny. Ovšem jen v rodinném kruhu. Velká oslava proběhla už v červnu.

Další 1 fotografie v galerii
Stále mlád! | foto: Supraphon

Dvaačtyřicetinásobný Zlatý slavík vděčí za popularitu nejen talentu, ale i pokoře ke svým fanouškům, kterým se vždy maximálně věnoval.

Vystoupení v Liberci

25. 7.

Poslední červencový čtvrtek potěší své fanoušky Karel Gott na festivalu Benátská! s Impulsem v Liberci. Celý čtvrteční program bude věnován zpěvákovým narozeninám. Gottův koncert s hosty začne ve 21.20 hodin.

Rodák z Plzně chtěl být v mládí malířem, k této zálibě se později vrátil. Už při studiích na elektromontéra se ale věnoval zpěvu a hudbě. Proto se pak vydal na konzervatoř. Výrazněji na sebe upozornil na začátku 60. let v divadle Semafor a později také v Apollu. Na písních nejčastěji spolupracoval s bratry Štaidlovými či skladatelem Karlem Svobodou. V roce 1968 reprezentoval v Eurovizi Rakousko a díky tomu se stal známým i v německy mluvících zemích. V roce 1977 nazpíval píseň Kam tenkrát šel můj bratr Jan, věnovanou Janu Palachovi. Ve stejném roce podepsal Antichartu. Později to odůvodnil tak, že kdo byl v té době úspěšný a chtěl dál legálně zpívat bez omezení, tak to prostě podepsat musel. Ještě v témže roce mu byl udělen titul Zasloužilý umělec.

V roce 1990 ukončil Gott kariéru, ale obrovský úspěch rozlučkového turné ho donutil rozhodnutí přehodnotit. V roce 2008 si vzal za ženu Ivanu, s níž má dvě dcery. Další dvě má ještě z předchozích vztahů.

Nedávno vyšly dvě narozeninové CD kolekce, které mapují zpěvákovy singly a největší hity z průběhu šesti dekád hudební kariéry. Oba komplety Karel Gott 80/80 Největší hity z let 1964–2019 (4CD) a Karel Gott Singly – 300 písní z let 1962–2019 (15CD-box) obsahují jeho poslední duet s dcerou Charlotte Ellou Srdce nehasnou.

Dnes, v den 80. narozenin Gotta, bude možné od devíti hodin zakoupit v prodejně Supraphon Musicpoint na Jungmannově náměstí 17 novou eurobankovku v nominální hodnotě nula eur. Její prodejní cena bude 50 korun a vyjde v limitovaném a číslovaném množství 5000 kusů. Do prodeje půjde i série 80 kusů Gottovy eurobankovky v kompletu s boxem 15 CD Karel Gott – Singly. 

Autor: Pavel Urban Metro.cz

Hlavní zprávy

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek

„Teď můžeme určovat trendy a překvapit. To, co jsme už vydali, je odvážnější“

vydáno 16. dubna 2024  7:00

Kapela Mirai, nesoucí jméno svého frontmana Miraie Navrátila, obráží česká pódia už deset let. „Tak to pěkně vyšlo k výročí, že vydáváme čtvrtou desku,“...  celý článek

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

ÚS vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti bývalého auditora NATO, žádá náhradu škody

vydáno 17. dubna 2024  0:17

Ústavní soud (ÚS) dnes vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti bývalého auditora NATO Jana Vylity. Domáhá se náhrady škody způsobené rozhodnutím Národního...  celý článek