metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Čtvrtek, 23. května 2019. Svátek má Vladimír.
Hnutí žen funguje od května 1989 dodnes.
Větší foto
Hnutí žen funguje od května 1989 dodnes. | foto: MAFRA

Spolek Pražské matky slaví třicítku

16. května 2019  15:11 Filip Jaroševský Metro.cz
Nezávislá ekologická iniciativa Pražské matky si na konci května připomene třicáté výročí svého vzniku.

„Hnutí žen, které svolalo první demonstraci na květen 1989, funguje dodnes a jeho hlavní poslání zůstává stále aktuální. Pražské matky usilují o zdravé životní prostředí a o to, aby toto téma nebylo na okraji zájmu politiků jak lokálních, tak celostátních,“ říká členka Pražských matek Marie Čiverná a dodává, že jsou nejstarší fungující ekologickou iniciativou, jež vznikla před listopadem 1989.

Mezi hlavní aktivity sdružení patří například projekt Bezpečné cesty do škol, za který obdržely od Evropské komise ocenění Road Safety Awards (česky zhruba Cena bezpečných silnic). V rámci toho projektu spolek ve spolupráci s konkrétními pražskými školami a s Nadací Partnerství vyhledávají cesty, kudy chodí děti do škol nejčastěji. „Na nich se pak zaměřujeme na nebezpečná místa (obvykle přechody) a snažíme se nalézt a realizovat jejich možná bezpečnější řešení,“ dodává Čiverná.

V roce 2009 se Pražské matky spolu se sdruženími Oživení a Auto*Mat zasazovaly o nerušení pražských přechodů. O rok později sdružení prosazovalo plošné snížení povolené maximální rychlosti v hlavním městě na padesát kilometrů za hodinu a její snižování na třicet kilometrů za hodinu v obytných zónách. V únoru 2012 spustily portál Chodci sobě, jehož prostřednictvím mohou Pražané upozornit radní i místní obyvatele na problémy, se kterými se setkávají na svých cestách městem.

„Projekt usiluje o zviditelnění potřeb pražských chodců, o zprostředkování oboustranné komunikace. Aktuální projekty Pražských matek je možné průběžně sledovat na portálu prazskematky.cz/aktuality,“ doplňuje Marie Čiverná.

Pražské matky

  • Historie spolku začala demonstrací 29. května 1989. Skupina matek na konferenci ministrů životního prostředí doručila petici se 400 podpisy.
  • Cílem bylo získat informace o smogové zátěži, které režim lidem neposkytoval.

Komentáře

Hlavní zprávy

The Atavists hrají před Muse či na United Islands

Kapela The Atavists s cenou za objev roku (5. března 2019).
vydáno 23. května 2019  15:46

Až donedávna je nikdo moc neznal. Pak ale The Atavists vyhráli na jaře dvě Ceny Anděl za Objev roku i nejlepší rockové album a začalo se o nich hovořit...  celý článek

Marnotratné ženy? Mýtus! Jsou jen víc vidět v obchodech

Ilustrační snímek
vydáno 23. května 2019  12:25

Pověsti o tom, že ženy často a hlavně hodně utrácejí, berou podle statistik bankovních společností za své. Důkazem jsou především údaje o platbách kartami...  celý článek

Klánovice opět v ráži. Hrozí odchod šoférů

Midibusu linky 212 v Klánovicích nikdo neřekne jinak než „malý busík“.
vydáno 23. května 2019  10:18

Linku 212, jež vozí cestující na vlak, čeká od ledna změna dopravce. Místní o něj však nestojí.  celý článek

Mokřad už není jen v Holešovicích. Letenský institut se pustil i do Prahy 8

Informační cedule
vydáno 23. května 2019  5:57

Žádné Holešovice, ale Mokřad. Tuhle přezdívku zmíněné městské části již několik let šíří na sociální síti Facebook skupina Letenský institut pro urážení...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám