metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 3 °C

Čtvrtek 1. prosince 2022. Svátek má Iva

Další 3 fotografie v galerii
Průvod spolku Vltavan | foto: Vltavan

Spolek Vltavan se vám představí na nové výstavě v Celnici na Výtoni

  8:00
Málokterý existující spolek má tak dlouhou a zajímavou historii jako Vltavan, navíc neodmyslitelně spojenou s tak rázovitou čtvrtí, jako je pražské Podskalí. Jeho historii teď přiblíží nová výstava Muzea hlavního města v Celnici na Výtoni.

Spolek Vltavan vznikl 11. června 1871 jako podpůrný spolek plavců, rybářů a pobřežných v Praze. Práce na vodě a u vody nebyla nikdy jednoduchá a bezpečná, proto bylo hlavním cílem spolku od jeho založení sbírat prostředky na pomoc členům a rodinným příslušníkům.

Každý Vltavan musel míti kroj

Charakteristickým poznávacím znamením jeho členů je kroj, schválený už v roce 1872. Ten má svůj původ ve francouzském obchodním námořnictvu z 18. století. Spolek Vltavan měl při svém zrodu a během svého trvání mnoho příznivců a řada významných osobností byla i jeho aktivními nebo čestnými členy. Výstava nabídne návštěvníkovi možnost zhlédnout vybrané předměty z jeho archivu. Vystavené obrazy zachycují nejen život na Vltavě i v zaniklém Podskalí, ale také představují portréty protektorů a dalších významných osobností spolku.

„Chybět nebude nejstarší kniha zápisů spolku se zápisem ze zakládající schůze nebo medaile, které získal Alois Hrašek, člen Vltavanu, účastník závodů v plavání na 400 a 1500 m na olympijských hrách v Antverpách v roce 1920,“ popisuje Šárka Behenská z oddělení prezentace muzea. K dalším vystaveným předmětům bude patřit cyklus olejomaleb od Jindřicha Stehlíka s tématem Vltavy, osm metrů široký akvarel Jaroslava Daňka zobrazující zaniklé Podskalí a také model voru, který ukazuje způsob přepravy dřeva ze Šumavy do Prahy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek

První rok krize se víc krade. Ovlivní tlak na naše peněženky i spotřebu alkoholu?

vydáno 30. listopadu 2022  12:01

Znáte někoho, kdo si nestěžuje? Kdo nenadává na poměry? Nahlaste ho, dostane vyznamenání.  celý článek