metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 22 °C

Středa 7. června 2023. Svátek má Iveta, Slavoj

Další 1 fotografie v galerii
Skleník Fata Morgana | foto: Botanická zahrada

Spor Botanické zahrady a architekta od 2,5 milionu jde k Ústavnímu soudu

  16:58
Spor botanické zahrady v Troji s architektem Zdeňkem Deylem se přenesl k Ústavnímu soudu. Stížnost podala zahrada, která dosud neúspěšně žádala vrácení zálohy 2,5 milionu korun za projektovou dokumentaci skleníku Fata Morgana. Její dovolání letos v létě odmítl Nejvyšší soud. Justice tak pravomocně dospěla k závěru, že si architekt může peníze ponechat.

„Existuje-li pochybnost o správnosti jakéhokoli, tedy i soudního rozhodnutí, které je pro Botanickou zahradu hlavního města Prahy negativní. Je její povinností, aby využila všechny legální prostředky, které k ochraně svých oprávněných zájmů a svěřeného majetku má,“ uvedla mluvčí zahrady Lucie Herberová.

Smlouvu s Deylem zahrada uzavřela v roce 1996. O tři roky později, ještě před dokončením díla, od smlouvy odstoupila. Zahrada požadovala vrátit již vyplacené peníze. Soudy v letitém sporu nakonec dospěly k závěru, že suma architektovi náleží za práci vykonanou před ukončením smlouvy a jako náhrada vynaložených nákladů.

V jiném soudním sporu se Deyl domáhal zaplacení víceprací na projektu skleníku. Zahrada letos v lednu informovala, že spor skončil smírem, Deyl měl dostat do 15 dnů více než 1,1 milionu korun. Architekt navíc žaloval zahradu také kvůli údajnému porušení svých autorských práv, jež spočívalo v předání projektu jiným osobám a firmám.

Výstavba Fata Morgany se nakonec oproti původním odhadům několikanásobně prodražila a přišla na 200 milionů korun. Kvůli předražení musel odejít z funkce někdejší šéf zahrady Jiří Haager.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zajímavé aleje najdete na hřbitovech i na Spořilově, říká dendrolog Aleš Rudl

vydáno 7. června 2023  4:20

Kniha Aleše Rudla je zdarma. Zavede vás do tajuplných stromořadí.  celý článek

Největší festival tvořivosti, technologií a inovací přiveze veselé miniroboty z Japonska

vydáno 6. června 2023  16:11

Maker Faire Prague – název tohoto festivalu, který proběhne o nadcházejícím víkendu, zná každý, komu jsou blízké inovace, kutilské výrobky a různé...  celý článek

Pronájmy hausbótů i lodí v Česku zažívají boom. Nahrává tomu i drahé Chorvatsko

vydáno 6. června 2023  8:00

Ruku na srdce, je to tak! Kdejaký muž se aspoň jednou za život viděl jako pirát nebo přinejmenším nebojácný námořník, ženy si zase představují samy sebe...  celý článek

Táta mě naučil nedělat si hlavu z drobných nezdarů, říká Jiřina Anna Jandová

vydáno 6. června 2023  6:00

Už zhruba za měsíc se na jednom pódiu opět potkají otec s dcerou. V největším zábavním parku na Vysočině totiž v rámci dvoudenního hudebního festivalu,...  celý článek