metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Spořicím účtům svítá na lepší časy

  9:18
Finanční rezervy v bankách budou zase výhodné. Chvíli to ale potrvá.

Popularita spořicích účtů se nejspíš zvýší, bude totiž výhodnější si tam odkládat volné peníze.

„Konec intervencí České národní banky, rostoucí inflace i prognózy vývoje úrokových sazeb jasně značí, že se úroky na spořicích účtech začnou pozvolna hýbat směrem nahoru. Velmi významným impulsem bude případné zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou,“ říká Lukáš Hendrych z auditorské a poradenské sítě BDO. Podle něj rostoucí průměrné úročení na spořicích účtech můžeme očekávat v řádu několika měsíců.

Opatrnější v prognózách je Vladimír Weiss, poradce společnosti Partners. Podle něj je možné, že úroky vzrostou už letos, ale spíš sází na to, že se sazby posunou směrem výše v horizontu tří až pěti let.

„Aktuálně jsou základní sazby od České národní banky rekordně nízko. Z toho důvodu je velmi nízko i většina sazeb na depozitních a úvěrových produktech. Jakmile ale základní sazby vzrostou, pravděpodobně vzrostou sazby na spořicích účtech,“ říká Weiss.

Momentálně je zhodnocení peněz na spořicích účtech v Česku velmi malé. Pohybuje se od 0,2 až do 1,0 procenta ročně. Přesto je podle bank o tyto účty zájem. Lidé je používají jako rezervu.

„Hlavní výhodou spořicích účtů je rychlá dostupnost peněz a to, že peníze jsou ze zákona pojištěny,“ říká Pavla Hávová, mluvčí ČSOB. V Česku existují i účty s vyšším zhodnocením. Lepší úrok lze ale získat jen pro nízké částky nebo tak, že účet klient aktivně využívá.

Například pokud máte u Air Bank běžné konto i spořicí účet, můžete dosáhnout na úrok i jednoho procenta. Podmínka je ale ta, že měsíčně musíte zaplatit pětkrát kartou. Vyšší úrok nabízí i Equa bank. Na sazbu 0,8 procenta dosáhnete pokud váš měsíční příjem na běžném účtu v součtu činí alespoň 10 tisíc korun, nebo měsíčně zaplatíte alespoň třikrát kartou.

ČSOB pro změnu nabízí lepší zúročení peněz v produktu Duo Profit Plus. „Ten v sobě spojuje investice do podílových fondů, nadstandardně úročený spořicí účet a úrazové pojištění. Investice do fondů mají ve střednědobém a delším horizontu potenciál vyššího zhodnocení, k tomu budete mít na spořicím účtu dobře dostupnou a dobře úročenou rezervu,“ říká Hávová z ČSOB.

Jak spoří Češi?

  • Polovina lidí má spořicí účet. Najdou se ale i tací, kteří spoří do šuplíku
  • Ke zhodnocení peněz lidé využívají různé finančních produkty.
  • Podle průzkumu finanční skupiny Wüstenrot zhruba polovina Čechů (51 procent) využívá spořicí účet.
  • Každý třetí, který spořicí účet má, ho využívá ke zhodnocení peněz, pětina coby krátkodobou finanční rezervu.
  • Skoro polovina dotázaných (45 procent) nechává své finance ležet na běžném účtu.
  • Zajímavé je také to, že devět procent lidí má peníze schované doma „pod polštářem“.
  • Účely využívání spořicího účtu se různí. Až 37 procent Čechů jej využívá ke spoření bez jasného účelu a doplňuje si jím portfolio finančních produktů. Pětina ho využívá k uložení krátkodobé finanční rezervy, ale existují i tací, kteří přesunem úspor z běžného účtu na spořicí účet oddělují peníze na provoz domácnosti (sedm procent respondentů). Každý šestnáctý ho využívá ke spoření na důchod.
  • Nedávný průzkum agentury SC&C pro Českou bankovní asociaci také ukázal, že Češi spoří málo. Z průzkumu vyplynulo, že pětina Čechů by v případě výpadku příjmu s úsporami vyžila maximálně jeden měsíc a další pětina pouze tři měsíce.
  • Celkem měli loni Češi na spořicích účtech uloženo více než 2,2 bilionu korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Chléb náš vezdejší má sice kvalitu, ale je podle českých pekařů prý moc levný

vydáno 18. října 2021  9:38

Zdražíme! Pekaři avizují, že jejich výrobky už levné nebudou. Kupodivu za to může i špatná úroda tolik nenáviděné řepky. Jenže není to všechno zase tak...  celý článek

Vaše fotky z Prahy