metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 19 °C

Sobota 3. června 2023. Svátek má Tamara
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Spořicím účtům svítá na lepší časy

  9:18
Finanční rezervy v bankách budou zase výhodné. Chvíli to ale potrvá.

Popularita spořicích účtů se nejspíš zvýší, bude totiž výhodnější si tam odkládat volné peníze.

„Konec intervencí České národní banky, rostoucí inflace i prognózy vývoje úrokových sazeb jasně značí, že se úroky na spořicích účtech začnou pozvolna hýbat směrem nahoru. Velmi významným impulsem bude případné zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou,“ říká Lukáš Hendrych z auditorské a poradenské sítě BDO. Podle něj rostoucí průměrné úročení na spořicích účtech můžeme očekávat v řádu několika měsíců.

Opatrnější v prognózách je Vladimír Weiss, poradce společnosti Partners. Podle něj je možné, že úroky vzrostou už letos, ale spíš sází na to, že se sazby posunou směrem výše v horizontu tří až pěti let.

„Aktuálně jsou základní sazby od České národní banky rekordně nízko. Z toho důvodu je velmi nízko i většina sazeb na depozitních a úvěrových produktech. Jakmile ale základní sazby vzrostou, pravděpodobně vzrostou sazby na spořicích účtech,“ říká Weiss.

Momentálně je zhodnocení peněz na spořicích účtech v Česku velmi malé. Pohybuje se od 0,2 až do 1,0 procenta ročně. Přesto je podle bank o tyto účty zájem. Lidé je používají jako rezervu.

„Hlavní výhodou spořicích účtů je rychlá dostupnost peněz a to, že peníze jsou ze zákona pojištěny,“ říká Pavla Hávová, mluvčí ČSOB. V Česku existují i účty s vyšším zhodnocením. Lepší úrok lze ale získat jen pro nízké částky nebo tak, že účet klient aktivně využívá.

Například pokud máte u Air Bank běžné konto i spořicí účet, můžete dosáhnout na úrok i jednoho procenta. Podmínka je ale ta, že měsíčně musíte zaplatit pětkrát kartou. Vyšší úrok nabízí i Equa bank. Na sazbu 0,8 procenta dosáhnete pokud váš měsíční příjem na běžném účtu v součtu činí alespoň 10 tisíc korun, nebo měsíčně zaplatíte alespoň třikrát kartou.

ČSOB pro změnu nabízí lepší zúročení peněz v produktu Duo Profit Plus. „Ten v sobě spojuje investice do podílových fondů, nadstandardně úročený spořicí účet a úrazové pojištění. Investice do fondů mají ve střednědobém a delším horizontu potenciál vyššího zhodnocení, k tomu budete mít na spořicím účtu dobře dostupnou a dobře úročenou rezervu,“ říká Hávová z ČSOB.

Jak spoří Češi?

  • Polovina lidí má spořicí účet. Najdou se ale i tací, kteří spoří do šuplíku
  • Ke zhodnocení peněz lidé využívají různé finančních produkty.
  • Podle průzkumu finanční skupiny Wüstenrot zhruba polovina Čechů (51 procent) využívá spořicí účet.
  • Každý třetí, který spořicí účet má, ho využívá ke zhodnocení peněz, pětina coby krátkodobou finanční rezervu.
  • Skoro polovina dotázaných (45 procent) nechává své finance ležet na běžném účtu.
  • Zajímavé je také to, že devět procent lidí má peníze schované doma „pod polštářem“.
  • Účely využívání spořicího účtu se různí. Až 37 procent Čechů jej využívá ke spoření bez jasného účelu a doplňuje si jím portfolio finančních produktů. Pětina ho využívá k uložení krátkodobé finanční rezervy, ale existují i tací, kteří přesunem úspor z běžného účtu na spořicí účet oddělují peníze na provoz domácnosti (sedm procent respondentů). Každý šestnáctý ho využívá ke spoření na důchod.
  • Nedávný průzkum agentury SC&C pro Českou bankovní asociaci také ukázal, že Češi spoří málo. Z průzkumu vyplynulo, že pětina Čechů by v případě výpadku příjmu s úsporami vyžila maximálně jeden měsíc a další pětina pouze tři měsíce.
  • Celkem měli loni Češi na spořicích účtech uloženo více než 2,2 bilionu korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Veřejná wi-fi? Nejen na dovolených ji používáme, často patří samotným podvodníkům

vydáno 3. června 2023  16:29

Nabíjení telefonu na cestách přes USB zásuvky může být rizikové, vysoký výkon dokáže zničit celé zařízení.   celý článek

Led se neptá, jestli se ještě někdy uvidíme, říká přírodovědec, fotograf a spisovatel

vydáno 3. června 2023  9:47

Přírodovědec, fotograf, autor knih i pořadů. To je dobrodruh Petr Jan Juračka. Nyní svůj příběh líčí pro Metro.  celý článek

Arnie is back! Netflixovská hitovka FUBAR je rutinní komedie s občasnou akcí

Strážce streamu
vydáno 2. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jean-Claude Van Damme je na seriálovém poli sebeparodický Van Johnson, Sylvester Stallone je chlapácký Král Tulsy a Arnold Schwarzenegger má teď svůj...  celý článek

V holubníku jsou obydlené zatím jen čtyři „ložnice“. Vajíčka tu z hnízd odebírají pravidelně

vydáno 2. června 2023  5:52

„Tohle je umělé a tohle teplé je pravé,“ ukazuje mi dvě vajíčka Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. Ta pomáhá Záchranné stanici hl. m. Prahy se...  celý článek