metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša

Větší foto
Spoření na důchod | foto: MAFRA

Spořit si na důchod? Jedná se o drsný závod s časem a inflací

  18:19
Ke klidnému prožití stáří je dobré, abyste si k odchodu do důchodu naspořili milion korun. Takový odhad platil před deseti lety. Platí to ještě?

Inflace straší bez ohledu na věk a sociální vrstvy. Až na mizivý počet obyvatel Česka se většina z nás obává toho, jak nám zdražování ukousne z reálné mzdy i z úspor.

Peníze „syslí“ ve slamníku
„Zajímavé ale je, že za poslední rok vzrostl počet těch, kteří dávají přednost držení peněz takzvaně pod polštářem, a to o třetinu – na zhruba třináct procent,“ říká pro deník Metro obchodní ředitel Generali Investment Petr Mederly. Vychází z výsledků reprezentativního průzkumu společnosti Instant Research mezi více než tisícovkou respondentů napříč Českem. Tyto peníze však v žádné formě nepřinášejí zisk, inflace, která se nyní blíží oficiálně ke třinácti procentům, z nich pouze ukrajuje a snižuje jejich hodnotu.

O moc optimističtější ale není ani pohled na plány, jak si udržet solidní životní standard poté, co člověk skončí s aktivní prací. Jestliže kolem roku 2010 radili finanční poradci, aby měl čerstvý penzista naspořený milion, nyní jsou částky vyšší.

Milion a půl stačil před třemi lety
„Češi nejčastěji věří, že půjdou do důchodu v 65 letech a mají šanci dožít se více než osmdesátky. Pro penzi by podle svých představ potřebovali našetřit téměř 1,6 milionu korun,“ radil v roce 2019 Milan Tomášek, ředitel penzijních produktů NN.

Kolik by měla být tato částka letos s ohledem na inflaci, si Petr Mederly netroufá konkrétně stanovit. „Kdybych nyní začal odkládat své dceři dejme tomu kolem čtyřiceti korun denně, za čtyřicet nebo padesát let by při takovém tempu měla na kontě kolem tři čtvrtě milionu korun, to by samozřejmě asi na vyrovnání životní úrovně nestačilo,“ přiznává obchodní ředitel Generali Investment.

Mladí věří kryptoměnám
Co by rozhodně doporučoval, je hledat možnosti, jak peníze zhodnocovat průběžně. Jak ukázal jeden z nedávných průzkumů Air Bank, generace mezi dvaceti až třiceti lety si je vědoma, že jejich důchod se jednou bude skládat jak ze státní penze, tak z nějaké dlouhodobé formy spoření a také z průběžných investic. Ty se mohou skládat z nemovitostí, akcií, ale také elektronických peněz, tedy kryptoměn. „Kryptoměnám jako investici důvěřuje třetina mladých lidí do 26 let,“ uvádí Instant Research.

Průzkum také ukázal, že Češi jsou nejčastěji ochotni odkládat své peníze především na spořicí účty. Chtějí ale, aby k penězům, které by jim měly sloužit v dlouhodobějším horizontu, měli pro případ nouze co nejrychlejší přístup, pokud možno beze ztrát. 

Drahé tikání

  • Pomíjivý čas vynáší.
  • Slavné hodinky značky Patek Philippe Nautilus Ref. 5711 se od skončení výroby (2021) vyšplhaly o 67 %. V aukci se jedny prodaly za takřka 5 milionů eur.
  • Limitovaná edice hodinek PRIM Mig-15 stála 129 tisíc korun. Měsíc po uzavření prodeje byly v internetové nabídce až o 15 % dražší.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek