metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 20 °C

Pátek 27. května 2022. Svátek má Valdemar

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Marie Stránská, MAFRA

Sport vytlačuje knížky, dětí s různými poruchami přibývá

  10:55
V Česku jsou tisíce dětí, které mají problém se čtením či psaním.

Je literatura v současnosti důležitá? Podle průzkumu, který zadala Národní knihovna si 39 procent rodičů myslí, že význam čtení knížek se přeceňuje. „Rodiče dávají děti na různé sportovní a hudební kroužky. Děti pak mají málo volného času. Času, který by mohly strávit tím, že jen tak leží a skrze knihy se noří do světa fantazie, to rodičům může připadat jako promarněný čas, který by dítě mohlo věnovat učení nebo kroužkům,“ komentuje výsledek průzkumu marketingový ředitel knihkupectví Luxor Jakub Steiner.

Elektronické knihy

27

  • Tolik procent dětí má zkušenosti s e-knihami. Šest procent je čte pravidelně. Audioknihy někdy poslouchá 23 procent dětí, nicméně pravidelně se této činnosti věnuje jen velmi málo dětí.

Podle odborníků je ale chyba, že někteří rodiče své potomky k literatuře nevedou. „Společná návštěva obchodu s knihami je největší šancí, jak dítě vtáhnout do magického světa příběhů a probudit v něm lásku ke čtení,“ říká Jan Kanzelsberger mladší, šéf sítě knihkupectví Kanzelsberger.

Podle Petry Frindové, mluvčí knižního velkoobchodu Kosmas nevedou své děti ke čtení hlavně ti rodiče, kteří sami moc nečtou. „Spoléhají na to, že dětem stačí televize či počítač,“ uvedla pro deník Metro Frindová. Jenže to je podle odborníků chyba. „Pravidelné čtení totiž zlepšuje soustředění, uklidňuje, přináší všeobecné znalosti a učí děti hodnotám a rozlišování dobra od zla,“ říká Monika Škanderová, manažerka kulturních projektů kampaně Celé Česko čte dětem.

Čtení baví stále více

6

  • Dobrá zpráva je, že čtení baví čím dál více dětí. O proti roku 2013 totiž vzrostl počet pravidelných čtenářů mezi mladšími školáky o 6 procent. Tvrdí to průzkum Národní knihovny ČR.

V souvislosti se čtením se také hodně mluví o dalším problému. Roste počet mladých Čechů, kteří se perou s dyslexií či dysgrafií. V aktuálním školním roce je v Česku 36 638 dětí s nějakou poruchou čtení či psaní. V porovnání se situací před pěti lety je to nárůst zhruba o dva tisíce dětí.

Tyto poruchy jsou sice vývojové, nicméně spoluprací se speciálními pedagogy a správným výběrem pomůcek, se s nimi dá bojovat. „Větší počet řečových vad souvisí jednak s lepší diagnostikou, jednak patrně s vlivem digitálních médií a odkládáním dětí před televize, tablety a počítače,“ říká logopedka Zuzana Lebedová.

Podobný názor má mluvčí Městské knihovny v Praze Lenka Hanzlíková. I ona upozorňuje na to, aby rodiče četbu dětí nepodceňovali. „Nepochybuji, že zejména pro začínající čtenáře, kteří ještě třeba mají nějaký handicap, je čtení opravdu těžká a vyčerpávající práce, ke které se musí nezřídka nutit. A na to nemá každý rodič sílu,“ říká Hanzlíková. Ta zároveň připomíná, že se blíží prázdniny a to je ideální čas pro čtení knih.

Možností, jak si oblíbit literaturu, je dost

  • Knihovny i knihkupectví se čím dál více snaží nalákat děti ke čtení. Vznikají nové kampaně, které mají mládež oslovit. Nejznámější je z nich Noc s Andersenem, která ročně do knihoven a jiných institucí přivede tisíce dětí, které zažijí noční dobrodružství. Nově se letos spustil projekt S knížkou do života, dlouho již běží Knížka pro prvňáčka.
  • Akce však mají i knihkupectví a nakladatelství. „Pořádáme například akce jako Miss záložka, čtení přímo v knihkupectvích a máme slevu na dětské knihy v den vysvědčení a to bez ohledu na jeho výsledek,“ říká Petra Frindová, mluvčí knižního velkoobchodu Kosmas.
  • Knihkupectví Luxor pro změnu vytvořilo spolu s blogerkou Lenny projekt Čtení tě mění. „Lenny zpovídá v poutavých videích slavné osobnosti a ptá se jich, která kniha jim změnila život. Prostřednictvím této kampaň chceme ukázat, že čtení není ztráta času a čtou i vrcholoví sportovci jako Gabriela Koukalová nebo Jan Koller,“ říká marketingový ředitel Luxoru Jakub Steiner. „Obecně se ale dá říct, že sebelepší knihovna nebo škola absenci čtení v rodině nevyváží,“ říká Lenka Hanzlíková, mluvčí Městské knihovny v Praze.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hráli si spolu u paneláku, teď šijí kabelky a batohy

vydáno 26. května 2022  19:16

Ondřej Hyrš a Martin Kůs se kamarádí od dětství. Ze dvou kluků z paneláku v Chrudimi se v dospělosti stali ekolog a vystudovaný architekt. Před osmi lety...  celý článek

Víkendové tipy deníku Metro. Armáda ukáže svou sílu, Pražané uvidí město z vinic

vydáno 26. května 2022  18:21

Meteorologové předpovídají pro zítřek občasný déšť nebo přeháňky, na jihu a jihovýchodě srážky místy. A v sobotu budou denní teploty kolem 18 stupňů s...  celý článek

Už je mi na světě líp, říká pro deník Metro frontman kapely Chinaski Malátný

vydáno 26. května 2022  16:36

Frontman kapely Chinaski Michal Malátný hovořil pro deník Metro o dokumentu s názvem Chinaski: Každej ví kulový, který jde dnes do kin, ale i o nové...  celý článek

Studenti představili vlastní návrhy lanovky na Petřín. Designérská soutěž má totiž zpoždění

vydáno 26. května 2022  15:20

V Praze asi není slavnějšího kopce. Na vrchol Petřína můžete vyjít romantickou procházkou nebo použít ikonickou lanovku. Její kabinky by město rádo po...  celý článek