metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Pondělí 29. května 2023. Svátek má Maxmilián, Maxim
Proč si nepřiznat, že kulisy pro pražské vytrvalostní běhy jsou bezesporu více než kýčovité: Panorama Hradčan, když se povede počasí, tak i azurové nebe a do toho běh městem, kudy chodil Franz Kafka, rabbi Löw se svým golemem. Jenže co by právě za tuto „kýčovistost“ dala jiná světová města. Jen hlavní podnik běžecké sezony, Pražský maraton, každý rok ve světových médiích vygeneruje až tři tisícovky pozitivních výstupů spojených s hlavním městem Prahou. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

  13:30
Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.

V sobotu odstartuje další Půlmaraton Praha. Jeden z mnoha dálkových běhů, který už téměř tři desítky let přitahuje tisíce přímých účastníků i těch, kteří je provázejí, nebo se jen přijdou podívat na vytrvalce v atraktivních kulisách zařazených mezi památky UNESCO. A také jako ochutnávka na květnový Prague international Marathon.

Vídeň vydělá stamiliony
„Lidé vnímají spíše ty viditelné turisty v ulicích a v restauracích či po památkách. Ekonomika, která provází sportovní turistickou branži, rozhodně není pro Česko nezanedbatelná,“ vysvětluje Jiří Uhlíř, zástupce České unie sportu. To, co sportovně zaměření turisté zanechají přímo v místě, je srovnatelné s přínosem ostatních skupin zahraničních návštěvníků.

Uhlíř to dokládá na konkrétních datech, která pořadatelé českých běhů v rámci závodů RunCzech zjišťují i v dalších evropských metropolích, kde se takové běhy odehrávají. „Například Vídeň, kde se letos poběží už čtyřicátý ročník, napočítá ročně na maratonu a dalších víkendových bězích kolem čtyřiceti tisíc přihlášených účastníků,“ vypočítává Uhlíř.

Pro Rakousko to znamená ročně i s dalšími podobnými podniky kolem šesti set milionů utracených korun za ubytování, stravu a další útraty. Spolu s běžci a jejich doprovodem to ročně představuje zhruba sto tisíc návštěvníků ze 125 zemí celého světa. Nemalá část těchto, povětšinou amatérských běžců, takto objíždí Evropu i další destinace, aby si udělali čárku do seznamu absolvovaných půlmaratonů a celých maratonů. Podobně jako Vídeň vydělávají na vytrvalostních bězích další významné evropské metropole, Prahu nevyjímaje.

Praha je magnetem pro běžce celého světa
Hlavní město České republiky se po pětadvaceti letech pořádání maratonských a dalších podniků zařadilo postupně mezi desítku nejatraktivnějších měst světa. „Podle nezávislé studie přináší RunCzech běžecké závody Praze 693 milionů korun v rámci přímého ekonomického přínosu. Na maraton zavítá hodně turistů z více než 100 zemí světa,“ propočítává ekonomické přínosy Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech. Například Praha si přijde na příjmech generovaných těmito běhy pro svůj vlastní rozpočet na čtvrt miliardy korun.

Navíc v pocovidovém období jsou půlmaratony a maratony magnetem, který znovu přitahuje do města turisty, kteří si ve dvou pandemických letech odvykli cestovat. „Navíc pražské maratony ročně přitáhnou několik tisíc takzvaných prvoběžců,“ konstatuje Capalbo. Řada z nich se pak závodu účastní pravidelně a vyhledávají i podobné podniky v zahraničí nebo v České republice.

Startovní čísla jako dárek
Tradice dálkových závodů během čtvrtstoletí „infikovala“ i další regiony Česka. Příjem od návštěvníků se nekoncentruje jen do hlavního města. Důvod, proč lidé objíždějí jednotlivé běhy, se různí.

Bára se nyní připravuje na sobotní půlmaraton i květnový Pražský maraton. Mladou vědkyni letos čekají ještě běhy v Karlových Varech, Českých Budějovicích, Olomouci, Ústí nad Labem a další akce. „Přítel mi koupil startovní účast ve všech závodech roku, tak to přece běžet musím,“ říká s nadhledem. Nedávno si střihla ještě půlmaraton v italské Neapoli. Představuje tak typického účastníka světové sportovní ekonomiky. Utratí za cestu, v místě nechá peníze za ubytování a jídlo. Ani v Česku, byť jsou tu relativně krátké vzdálenosti, se nestane, že do místa konání dorazí ráno a odpoledne zase míří domů do Prahy. Také na závodech po Česku se občas zdrží alespoň o den déle.

Sportovci vydrží déle

  • Běžci stráví ve městě, kde závodí, víc času než jiní turisté.
  • Na cestování po maratonech se specializuje řada cestovních kanceláří.
  • V roce 2022 přespali turisté v Praze průměrně 2,2 noci.
  • Běžci a jejich doprovod při maratonech ve Vídni a v Berlíně prožijí v těchto metropolích v průměru 2,9 a 2,4 přenocování. Při londýnském maratonu se ubytuje přes sto tisíc běžců a těch, kteří je provázejí.
  • Minimálně sedm set milionů diváků sleduje každý rok Volkswagen maraton Praha na televizních obrazovkách ve 130 zemích celého světa.
  • Dvanáct závodů v rámci série RunCzech je letos naplánováno na území České republiky. Desítky dalších půlmaratonů a kratších i delších běhů organizují jiní pořadatelé.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sluneční záření, moře a chlor. To vše může v létě poškodit naši kštici

vydáno 28. května 2023  16:14

Léto, sluníčko, moře a dovolená. Pro nás je to sen a balzám na duši, ne už tak úplně pro naše vlasy. Zatímco na ochranu kůže v létě myslíme, na vlasy se...  celý článek

Gramofon? Podle jeho milovníků je to nejdokonalejší reprodukce zvuku na světě

vydáno 28. května 2023  14:40

Jan Hosťák, kurátor Muzea elektrotechniky a médií Národního technického muzea (NTM) v Praze má historii oboru v malíčku.  celý článek

Koloběžkový běs. Kolik sil věnujeme tomu, abychom zdůvodnili, že něco nejde?

PRAHA? AHA!
vydáno 28. května 2023  11:21

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Štvanická lávka je skoro hotová, promenáda mezi Zahradním Městem a Vršovicemi je o krok blíž

vydáno 28. května 2023  8:30

Použijeme-li vhodnou terminologii, metropole při budování cyklistické infrastruktury šlápla do pedálů. V trendu nastoleném v minulých letech pokračuje...  celý článek