metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Úterý, 3. srpna 2021. Svátek má Miluše.

Spotřebitelských podání na energetický úřad neubývá, problémem zprostředkovatelé

  11:40
"Někteří obchodníci již oznamují zdražování energií způsobené zvyšováním cen silové elektřiny na burze. Přitom, kdykoliv ceny rostou, narůstá také ochota spotřebitelů ke změně dodavatele. Toho pak zneužívají zprostředkovatelé, když ve svých telefonátech lákají z lidí závazné přihlášky do aukcí, které nezřídka končí několikatisícovou pokutou," řekla dnes Zemanová. S činností energetických zprostředkovatelů podle ERÚ zatím souvisí více než polovina z veškerých letošních podání.

Havel upozornil, že ERÚ v současnosti nemá ke kontrole zprostředkovatelů kompetence, a dosud je nereguluje. Připomněl, že v boji s takzvanými energetickými šmejdy má pomoci novela energetického zákona, která je aktuálně před třetím sněmovním čtením. Úprava zavádí zprostředkovatelskou činnost v energetice na základě oprávnění ERÚ jako nový druh podnikání. Regulační úřad rovněž povede registr zprostředkovatelů.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

Dosud platí, že dodavatelé energie musí mít pro svou činnost licenci a podléhají dozoru ERÚ, zprostředkovatelům ale stačí živnostenský list, smlouva nebo dohoda, ale dohled mají pouze obecný. Havel odhadl, že zprostředkovatelů působí na trhu tisíce. "Samozřejmě všechny neházíme do jednoho pytle. Ti slušní se nemají čeho bát," uvedl. Podle Zemanové budou zprostředkovatelé pro samotnou registraci splnit určité podmínky.

"Podmínkami pro registraci budou samozřejmě svéprávnost, způsobilost k právním úkonům a bezúhonnost - což nepochybně splní téměř každý žadatel. Speciálními podmínkami pak bude vzdělání a takzvaná spolehlivost. Spolehlivost znamená, že žadatel nebude mít v posledních třech letech nějaký přestupek podle energetického zákona nebo zákona o ochranně spotřebitele. Pozitivní je, že tato podmínka se protahuje i na členy statutárních orgánů, pokud tím žadatelem je právnická osoba," uvedla Zemanová. ERÚ bude podle ní mít také nárok registraci zprostředkovatelům odebrat.

Podle radních je ale naivní si myslet, že energetičtí šmejdi trh opustí ze dne na den, podobné kroky jim ale mají setrvání na trhu co nejvíce ztížit. V letošních podáních na ERÚ se podle Zemanové vede s 29 procenty zdánlivě banální dotaz, kdo je v daném odběrném místě nyní dodavatelem. Problematika podle ní za sebou typicky skrývá kroky zprostředkovatele, kdy provedl změnu dodavatele, aniž by o tom řádně vyrozuměl svého zákazníka a ten tak ani svého aktuálního dodavatele nezná. Samotným zprostředkovatelům a aukcím náleží druhá příčka se zhruba pětinou podání.

Podání se ale podle ERÚ týkají také chování dodavatelů - zhruba 12 procent lidí se ptá na vyúčtování a související problémy, ať už ve vyúčtování nesedí částky, nebo nedorazilo vůbec. Na čtvrté pozici se umístila změna dodavatele, rovněž s 12 procenty. První pětici typů podání uzavírají se sedmi procenty sankce, zpravidla uvalené kvůli chybně ukončené smlouvě na dobu určitou. Radní ERÚ upozornili, že jednotlivé problematiky se však v podáních často prolínají.

"Statistika na první pohled neodhalí, kdo nebo co bylo příčinou podání. To, že si na zprostředkovatele stěžuje pětina volajících, ještě neznamená, že by toho na svědomí neměli mnohem více. Podle našich zkušeností totiž ve valné většině stojí zprostředkovatelé i za dotazy na změnu a zjištění dodavatele, bezesporu se podílejí i na sankcích," uvedl Havel. "Alarmující je zejména to, že ještě v roce 2017 jsme o zprostředkovatelích na ERÚ slyšeli spíše výjimečně. Dnes si na ně jenom u nás stěžuje 7000 spotřebitelů, další volají na Českou obchodní inspekci a spotřebitelským organizacím," dodal.

Dosavadní procentuální podíl hlavních druhů podání na ERÚ v roce 2021 (stav k 31. květnu)

Zjištění dodavatele

29

Zprostředkovatelé, aukce, poradci

20

Fakturace, platební podmínky

12

Změna dodavatele

12

Smluvní sankce

7

Zdroj: ERÚ

Počet spotřebitelských podání na ERÚ v posledních letech

2016

9615

2017

11.502

2018

13.489

2019

14.263

2020

13.193

2021 (k 31. květnu)

5543

odhad 2021 (přepočet)

13.303

Zdroj: ERÚ

Hlavní zprávy

Průzkum deníku Metro. Zeptali jsme se vás, co říkáte na zdražení lístků na MHD

vydáno 3. srpna 2021  5:00

Od 1. srpna zdražily některé jízdenky. Zeptali jsme se vás, co si o tom myslíte. Šest nebo osm korun si nově připlácejí ti cestující, kteří byli zvyklí v...  celý článek

Brašnář z Dobrušky: Vyučil jsem se také u prvorepublikových mistrů

vydáno 2. srpna 2021  16:34

Na vlastní triko jede brašnář Pavel Matouš z Dobrušky už třináct let. Začínal aktovkami, postupně přidával opasky, peněženky a další kožené výrobky....  celý článek

Mimořádný úvodník: Jdeme za vámi do ulic!

vydáno 2. srpna 2021  15:54

Nebojte, to není výzva k revoluci. I když vlastně trochu ano. Začátkem července jsme vstoupili do 25. sezony vydávání deníku Metro, posílali jste nám...  celý článek

Deník nastávajícího otce? Ze zdánlivé banality se může vyklubat jeden z nejtěžších článků

vydáno 2. srpna 2021  14:06

Komedie Deníček moderního fotra zamíří do kin příští týden. O své „předotcovské“ postřehy se zatím na stránkách Metra dělí jeho redaktor Filip...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám