metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 24 °C

Pondělí, 10. srpna 2020. Svátek má Vavřinec.
Zatímco v dětství čtvrtí spíš svištěl na kole nebo běhal s kamarády, teď se...
Větší foto
Zatímco v dětství čtvrtí spíš svištěl na kole nebo běhal s kamarády, teď se prochází a kochá se architekturou. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Správný chlap by měl naplňovat své sny i sny svých blízkých, říká Sam Hawkins z Hanspaulky

9. června 2020  20:25 David Halatka Metro.cz
Jmenuje se Marek Huňát, ale i vy, čtenáři Metra, jej znáte spíš jako Mardošu. Přezdívku získal ještě jako kluk na pražské Hanspaulce, kde stále už coby životem ostřílený čtyřicátník – se svou čtyřčlennou rodinkou bydlí.

Nabídka na rozhovor do „chlapského“ speciálu ho docela pobavila. „Musím se přiznat, že je pro mě představa, že na někoho působím jako chlap, z nějakého důvodu legrační,“ říká baskytarista a spoluzakladatel hudební skupiny Tata Bojs.

Působíte na mě jako chlap, co měl opravdu hezké dětství. Mýlím se snad?
No, co si tak vzpomínám, s družinou jsme si po vyučování často chodili hrát do Růžového parku na Hanspaulce. Takže mé dětství sice nebyla procházka růžovým sadem, ale Růžovým parkem. Samozřejmě byl jsem také dítě poměrně vystrašené, vystresované a s častým krvácením z nosu, ale to mi celek nijak nekazilo.

A co vaše klučičí vzory vedle táty Čestmíra pronásledovaného totalitním režimem?
Nepamatuji se, že bych někdy rozlišoval vzory na klučičí a holčičí, ale je pravda, že z literatury a filmů, co jsem hltal, jsem měl vzory klučičí. Vždycky jsem tíhnul spíš k těm legračnějším, i když také kladným hrdinům. Spíš než jako Vinnetou jsem si připadal jako Sam Hawkins. Spíš než Sandokan jako Yanez. Z Rychlých šípů nejvíc jako Rychlonožka. Ovlivňovalo to i mou mluvu. Když jsem na někoho nadával, tak jsem říkal „ti plantážníci“, aniž bych věděl, co to je, a každou druhou větu jsem končil slovy „jestli se nepletu“. Myslím, že jsem chvílemi musel být dost protivné děcko.

Jak jste to měl s děvčaty?
Holky mi byly vždycky sympatické, ale jako dítě jsem si s nimi moc nehrál. Měly své hry, které mě tolik nebavily. Později, v teenagerském věku, jsem se před nimi začal víc stydět, takže jsem si s nimi povídal ještě méně.

Ostych jste ale evidentně překonal, máte svou drahou ženu...
S Bárkou nás sblížil poslech desek Šimka a Soboty. Smích mi asi pomáhal překonávat stud. Možná jsem se smál víc, než bylo potřeba, ale nakonec to dopadlo dobře.

Máte dvě dcery, jak tohle vnímáte? Co to přináší? Nebolí ani trošinku, že není i kluk?
Dvě dcery přináší dvakrát tolik radosti a zábavy než jedna dcera. Stejně tak i dvakrát tolik starostí, ale to je vedlejší. To mohu potvrdit, protože napřed jsme měli jen jednu, takže to mohu porovnat. Narodily se nám postupně. Že máme dcery, a ne syny, je mi úplně jedno. Což by mi bylo samozřejmě i v případě, že bychom měli kluky.

Jak máte doma rozdělené role? V čem nakračujete do ženských vod a vaše žena do těch chlapských?
Nevím už vlastně, jaké jsou dnes přesně mužské a ženské role. Ale s největší pravděpodobností si je různě přehazujeme. V zásadě postupujeme tak, že oba děláme, co můžeme, a doufáme, že to dopadne.

Co si myslíte o feminismu? Co o roli muže v 21. století v Česku?
Feminismus je tak široký pojem, že se k němu vůbec neumím vyjádřit. Ale v zásadě mu fandím a cítím se být jeho součástí. Při jeho šíři se tam snad vejdu. Myslím, že role muže je v 21. století stejně důležitá jako v kterémkoli jiném. Ostatně stejně jako role ženy. Má jen malinko pozměněné průvodní jevy. Ale nejsem sociolog, historik nebo psycholog, abych o tom uměl říct něco podnětného. Kdybych byl alespoň politolog, tak bych mohl někoho politovat.

Co by měl splňovat a naplňovat správný chlap?
Naplňovat sny. Své a všech svých blízkých. Jinak nevím. Já na to „chlapství“ nikdy moc nebyl. Každopádně opravdu tvrdý chlap se asi nebojí ukázat svou ženskou stránku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Stále více lidí si před dovolenou kupuje „pohodu na čtyřech kolech“. Je tady boom karavaninku

Karavanem napříč Českem
vydáno 10. srpna 2020  10:48

Češi hledají svobodu v karavanech. Jejich prodej stoupl meziročně o více než 100 procent. Možnost vzdálit se od civilizace, mít soukromí, ale současně i...  celý článek

Komerční sdělení

Na Výstavišti srpen patří akrobatům, přijďte se podívat i vyzkoušet

Představení Kaleidoscope
vydáno 10. srpna 2020  7:00

Akrobacie, balancování, parakotouly, žonglování, skoky na trampolíně i na překážkách. To vše je možné si v srpnu na Výstavišti Praha vyzkoušet na vlastní...  celý článek

Eva „FitzPilarová“ zářila v každém žánru. Zpěvačka by dnes oslavila své 81. narozeniny

Eva Pilarová na koncertě k 90. narozeninám zpěvačky Yvetty Simonové (Praha, 18....
vydáno 9. srpna 2020  5:42

Tečka za kariérou Evy Pilarové se příliš nevydařila. Zemřela letos 14. března, zrovna v době, kdy byla česká společnost na vrcholu strachu z covidové...  celý článek

Příští stanice: malá zahrádka. Vyřazené tramvaje „slouží“ dál

Tramvaj T3 nedaleko vesnice Trhomné
vydáno 8. srpna 2020  5:50

Na konci července jsme vyzvali čtenáře, ať nám pošlou snímky vozů MHD, které vlastní někdo jiný než dopravní podnik. Pár fotek dorazilo.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám