metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 0 °C

Pondělí, 6. prosince 2021. Svátek má Mikuláš.

Větší foto
Zatímco v dětství čtvrtí spíš svištěl na kole nebo běhal s kamarády, teď se prochází a kochá se architekturou. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Správný chlap by měl naplňovat své sny i sny svých blízkých, říká Sam Hawkins z Hanspaulky

  20:25
Jmenuje se Marek Huňát, ale i vy, čtenáři Metra, jej znáte spíš jako Mardošu. Přezdívku získal ještě jako kluk na pražské Hanspaulce, kde stále už coby životem ostřílený čtyřicátník – se svou čtyřčlennou rodinkou bydlí.

Nabídka na rozhovor do „chlapského“ speciálu ho docela pobavila. „Musím se přiznat, že je pro mě představa, že na někoho působím jako chlap, z nějakého důvodu legrační,“ říká baskytarista a spoluzakladatel hudební skupiny Tata Bojs.

Působíte na mě jako chlap, co měl opravdu hezké dětství. Mýlím se snad?
No, co si tak vzpomínám, s družinou jsme si po vyučování často chodili hrát do Růžového parku na Hanspaulce. Takže mé dětství sice nebyla procházka růžovým sadem, ale Růžovým parkem. Samozřejmě byl jsem také dítě poměrně vystrašené, vystresované a s častým krvácením z nosu, ale to mi celek nijak nekazilo.

A co vaše klučičí vzory vedle táty Čestmíra pronásledovaného totalitním režimem?
Nepamatuji se, že bych někdy rozlišoval vzory na klučičí a holčičí, ale je pravda, že z literatury a filmů, co jsem hltal, jsem měl vzory klučičí. Vždycky jsem tíhnul spíš k těm legračnějším, i když také kladným hrdinům. Spíš než jako Vinnetou jsem si připadal jako Sam Hawkins. Spíš než Sandokan jako Yanez. Z Rychlých šípů nejvíc jako Rychlonožka. Ovlivňovalo to i mou mluvu. Když jsem na někoho nadával, tak jsem říkal „ti plantážníci“, aniž bych věděl, co to je, a každou druhou větu jsem končil slovy „jestli se nepletu“. Myslím, že jsem chvílemi musel být dost protivné děcko.

Jak jste to měl s děvčaty?
Holky mi byly vždycky sympatické, ale jako dítě jsem si s nimi moc nehrál. Měly své hry, které mě tolik nebavily. Později, v teenagerském věku, jsem se před nimi začal víc stydět, takže jsem si s nimi povídal ještě méně.

Ostych jste ale evidentně překonal, máte svou drahou ženu...
S Bárkou nás sblížil poslech desek Šimka a Soboty. Smích mi asi pomáhal překonávat stud. Možná jsem se smál víc, než bylo potřeba, ale nakonec to dopadlo dobře.

Máte dvě dcery, jak tohle vnímáte? Co to přináší? Nebolí ani trošinku, že není i kluk?
Dvě dcery přináší dvakrát tolik radosti a zábavy než jedna dcera. Stejně tak i dvakrát tolik starostí, ale to je vedlejší. To mohu potvrdit, protože napřed jsme měli jen jednu, takže to mohu porovnat. Narodily se nám postupně. Že máme dcery, a ne syny, je mi úplně jedno. Což by mi bylo samozřejmě i v případě, že bychom měli kluky.

Jak máte doma rozdělené role? V čem nakračujete do ženských vod a vaše žena do těch chlapských?
Nevím už vlastně, jaké jsou dnes přesně mužské a ženské role. Ale s největší pravděpodobností si je různě přehazujeme. V zásadě postupujeme tak, že oba děláme, co můžeme, a doufáme, že to dopadne.

Co si myslíte o feminismu? Co o roli muže v 21. století v Česku?
Feminismus je tak široký pojem, že se k němu vůbec neumím vyjádřit. Ale v zásadě mu fandím a cítím se být jeho součástí. Při jeho šíři se tam snad vejdu. Myslím, že role muže je v 21. století stejně důležitá jako v kterémkoli jiném. Ostatně stejně jako role ženy. Má jen malinko pozměněné průvodní jevy. Ale nejsem sociolog, historik nebo psycholog, abych o tom uměl říct něco podnětného. Kdybych byl alespoň politolog, tak bych mohl někoho politovat.

Co by měl splňovat a naplňovat správný chlap?
Naplňovat sny. Své a všech svých blízkých. Jinak nevím. Já na to „chlapství“ nikdy moc nebyl. Každopádně opravdu tvrdý chlap se asi nebojí ukázat svou ženskou stránku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr

vydáno 6. prosince 2021  5:42

Lávka vedoucí přes smíchovské koleje směrem do Radlic rezne. TSK Pražany před nebezpečím propadnutí varuje novou značkou.  celý článek

Za covidu se Češi do odvykání od cigaret příliš nehrnou, říká odbornice na odvykání

vydáno 5. prosince 2021  6:30

„Léčili jsme už i devítiletou dívenku,“ říká Eva Králíková, jedna z předních odbornic na odvykání kouření. Jestli na něčem trvá, tak na tom, aby se ani po...  celý článek

Ten sexuální predátor vypálil obří díru do celé generace dětí, říká mladá spisovatelka

vydáno 4. prosince 2021  16:00

Chodila do školy teprve krátce a už se setkala se sexuálním predátorem. V divadelním kroužku. Třicetiletá autorka Hana D. Lehečková si počkala, až ji to...  celý článek

Vaše fotky z Prahy