metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 7 °C

Neděle, 24. února 2019. Svátek má Matěj.
Zatímco se některé městské části snaží se sprejery domluvit, Praha 2 proti nim
Zatímco se některé městské části snaží se sprejery domluvit, Praha 2 proti nim rozjela dost prapodivnou kampaň. | foto: Praha 2

Sprejeři chválí Prahu 10 a 11. Praha 2 by jim nejradši natrhla svetr

21. dubna 2012  11:57 Metro.cz, ČTK
Pražští sprejeři si nejvíce chválí spolupráci s Prahou 10 nebo s Jižním Městem. Uvedl to jeden z předních tuzemských "writerů". S vedením těchto městských částech totiž konzultují, na kterých zdech by bylo možné zřídit legální plochy pro jejich pestrobarevné obrazy. Na oplátku se jim zaručí, že vzniklá díla budou kvalitní a vytvářet je budou jen zkušení autoři.

Do roku 2000 bylo po celé Praze několik velkých skupin sprejerů, které vznikaly a tvořily především v okrajových částech metropole - na Jižním Městě, Kačerově, v Modřanech či na Proseku.

"S rostoucím věkem se však mnoho lidí z těchto komunit roztrousilo po Praze a i díky nástupu internetu a mobilních telefonů se tyto skupiny a celá graffiti scéna víceméně decentralizovaly," řekl jeden z pamětníků, který se graffiti věnuje dodnes, a proto chce zůstat v anonymitě. V současné době se podle něj sprejeři koncentrují například kolem pražské galerie Trafačka nebo v Meet Factory.

Praha 10 a 11 vyčleňují legální plochy, kde graffiti nevadí

Velký obrat v průběhu let nastal ale také v jednotlivých městských částech. Vstříc pouličnímu výtvarnému umění vychází vstříc například Praha 10, Praha 9, Praha 11 a Praha 4. "V preventivní rovině jsme v Praze 10 vyčlenili místa, kde mohou své umělecké ambice realizovat legálně. Proti nelegálnímu sprejerství naproti tomu vystupujeme razantním a represivním způsobem," komentuje postoj úřadu místostarosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík.

Obdobně na situaci nahlíží i starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský, podle kterého je třeba vnímat rozdíl mezi propracovanými graffiti malbami a takzvanými tagy neboli podpisy některých sprejerů.

Ta zeď je hrozná, můžeme ji posprejovat, pane starosto?

Některé legální plochy - například u křižovatky Těšnov či u Barrandovského mostu - jsou volně přístupné. Na jiných tvoří výhradně jen několikačlenné skupiny zkušených sprejerů. "Na rozdíl od klasických legálů (zdí, kde je graffiti tolerováno) je tak na těchto zdech udržována vysoká laťka kvality," dodává nejmenovaný sprejer s tím, že umělci sami dávají spřáteleným městským částem tipy, které zdi by pro pomalování byly vhodné.

Ne všechny radnice ale podle něj mají pro pomalované zdi pochopení. Jejich náklady na odstraňování graffiti totiž dosahují desítek milionů korun ročně. Například Praha 1 využívá speciálního ochranného nátěru na fasády domů, který umožní snadnější odstranění nástřiku. Podobných technologií, které v Česku nabízejí desítky firem, využívá i druhá městská část. Ta dokonce na svém webu nedávno vyvěsila video, které upozorňuje na to, že radnici stojí každoročně odstraňování graffiti 10 milionů korun. V kampani vyzývá starší generace, aby sprejování svým dětem či vnoučatům rozmluvily.

Podívejte se na bizarní kampaň Prahy 2

Sprejer v ní nosí svetřík a kvůli jeho zálibě brečí děti i důchodci.

Komentáře

Hlavní zprávy

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám