metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 9 °C

Pondělí, 9. prosince 2019. Svátek má Vratislav.
Policejní zásah proti squatterům na Cibulce
Další 4 fotografie v galerii
Policejní zásah proti squatterům na Cibulce | foto: Pavel Tůma

Squatter z Cibulky dostal u soudu dvouměsíční podmínku

29. června 2015  9:24,  aktualizováno  13:13 ČTK, Metro.cz
S dvouměsíční podmínkou za neoprávněný zásah do práva k domu odešel dnes od soudu pětadvacetiletý mladík, kterého policie zadržela při květnovém vyklizení košířské usedlosti Cibulka.

Mladík se u soudu hájil tím, že se lidé nastěhovali do chátrající historické usedlosti kvůli kulturním akcím, zahradničení a také včelařství. Vyklizení Cibulky nechápe, protože squatteři prý byli s majitelem domluvení. Majitel soudu jako svědek řekl, že dohoda byla porušená a na místě se hromadily odpadky.

Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat. Případem se zabýval Obvodní soud pro Prahu 5. Squatterovi hrozilo v hlavním líčení až dva roky vězení nebo pokuta. Devětadvacetiletý Marek Ďuriš ze Slovenska žije zhruba osm let v Česku a živí se brigádami. Byl jedním ze čtyř zadržených po policejním zásahu. Podle něj měli lidé z Cibulky s majitelem dohodu, která ale byla bez důvodu vypovězená, a komunikace byla obtížná. „Bylo to velmi náročné, majitel byl dlouho nezastižitelný,“ řekl. Byli údajně domluveni na tom, že pokud vyklidí horní část usedlosti, je možná další spolupráce.

Podle majitele usedlosti Oldřicha Vaníčka, který vypovídal u soudu jako svědek, se na místě hromadil komunální odpad a nepojízdná auta. Byl údajně překvapen, jak se s usedlostí zacházelo. V Cibulce squatteři podle něj narušovali noční klid a i přes různé požadavky neplnili původní dohodu.

Už během policejního zásahu 6. května se začaly množit spekulace ohledně jeho přiměřenosti. Squatteři uvedli, že na dvoře usedlosti byla zhruba stovka těžkooděnců a vodní dělo. Zásah byl ale podle ředitele pražské policie Luďka Procházky v souladu s předpisy a se zákonem. Zákrok byl připraven pod dohledem státní zástupkyně, která vydala předběžný souhlas se zadržením několika lidí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Střed světa (možná) najdete taky uprostřed Železných hor

Výhled od zříceniny hradu Oheb na sečskou přehradu
vydáno 9. prosince 2019  16:46

Hory plné železných rud jsou ale plné i temné historie a neméně úžasných scenerií.  celý článek

Když se budete dívat na strom, tak do něj nejspíš narazíte

Jízda v terénu
vydáno 9. prosince 2019  13:55

Právě dnes vychází nové vydání výukové knihy Škola kola. Publikace je určena pro všechny, kteří chtějí mít z jízdy větší radost. Jedním z autorů je Josef...  celý článek

Spoje MHD po změnách drhnou. Má se to však zlepšit

ilustrační snímek
vydáno 9. prosince 2019  11:56

Deník Metro oslovil čtenáře, jak se jim zamlouvají nové jízdní řády. Převažovala kritika.  celý článek

Potrat je celoživotní trauma, které může rozvrátit vztah

Zdeňka Rybová
vydáno 9. prosince 2019  5:25

Ročně provedou lékaři v Česku kolem dvaceti tisíc umělých přerušení těhotenství. Číslo se rok od roku snižuje. Přesto rozhodnutí ukončit počatý, ale ještě...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám