metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 12 °C

Pátek, 26. února 2021. Svátek má Dorota.
Policejní zásah proti squatterům na Cibulce
Další 4 fotografie v galerii
Policejní zásah proti squatterům na Cibulce | foto: Pavel Tůma

Squatter z Cibulky dostal u soudu dvouměsíční podmínku

29. června 2015  9:24,  aktualizováno  13:13 ČTK, Metro.cz
S dvouměsíční podmínkou za neoprávněný zásah do práva k domu odešel dnes od soudu pětadvacetiletý mladík, kterého policie zadržela při květnovém vyklizení košířské usedlosti Cibulka.

Mladík se u soudu hájil tím, že se lidé nastěhovali do chátrající historické usedlosti kvůli kulturním akcím, zahradničení a také včelařství. Vyklizení Cibulky nechápe, protože squatteři prý byli s majitelem domluvení. Majitel soudu jako svědek řekl, že dohoda byla porušená a na místě se hromadily odpadky.

Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat. Případem se zabýval Obvodní soud pro Prahu 5. Squatterovi hrozilo v hlavním líčení až dva roky vězení nebo pokuta. Devětadvacetiletý Marek Ďuriš ze Slovenska žije zhruba osm let v Česku a živí se brigádami. Byl jedním ze čtyř zadržených po policejním zásahu. Podle něj měli lidé z Cibulky s majitelem dohodu, která ale byla bez důvodu vypovězená, a komunikace byla obtížná. „Bylo to velmi náročné, majitel byl dlouho nezastižitelný,“ řekl. Byli údajně domluveni na tom, že pokud vyklidí horní část usedlosti, je možná další spolupráce.

Podle majitele usedlosti Oldřicha Vaníčka, který vypovídal u soudu jako svědek, se na místě hromadil komunální odpad a nepojízdná auta. Byl údajně překvapen, jak se s usedlostí zacházelo. V Cibulce squatteři podle něj narušovali noční klid a i přes různé požadavky neplnili původní dohodu.

Už během policejního zásahu 6. května se začaly množit spekulace ohledně jeho přiměřenosti. Squatteři uvedli, že na dvoře usedlosti byla zhruba stovka těžkooděnců a vodní dělo. Zásah byl ale podle ředitele pražské policie Luďka Procházky v souladu s předpisy a se zákonem. Zákrok byl připraven pod dohledem státní zástupkyně, která vydala předběžný souhlas se zadržením několika lidí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Deset let od úmrtí Lustiga. Kniha, nadační fond i vzkaz pro mladé

Arnošt Lustig v roce 2010
vydáno 26. února 2021  4:53

Známého spisovatele Arnošta Lustiga odhaluje nová publikace také jako novináře. „Byl novinář dobrodružný, pozorný, vnímavý. Říkal, že se v branži naučil...  celý článek

Pandemie nese i více chodců. MHD pak trpí

Poskalí
vydáno 25. února 2021  17:30

Loňská sezona přinesla enormní nárůst jízd na kole. Praha je na tom podobně jako Vídeň.  celý článek

Češi státu nevěří, jsou švejci

Švejk
vydáno 25. února 2021  5:45

Odkazem na „neposlušné“ odborníky si zdůvodňujeme i vlastní neochotu dodržovat pravidla.  celý článek

Pro svá střeva dělejte víc. Pozor na jídlo, dopřejte si probiotika

Petr Ryšávka
vydáno 24. února 2021  20:00

Taky jste se vždy domnívali, že v lidských střevech všechno končí? Pravda je ale taková, že ve střevech se nachází většina imunity, která je nejen v...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám