metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 18 °C

Čtvrtek 23. března 2023. Svátek má Ivona

Dalších 5 fotografií v galerii
Policejní zásah proti squatterům na Cibulce | foto: Pavel Tůma

Squatter z Cibulky dostal u soudu dvouměsíční podmínku

  9:24,  aktualizováno  13:13
S dvouměsíční podmínkou za neoprávněný zásah do práva k domu odešel dnes od soudu pětadvacetiletý mladík, kterého policie zadržela při květnovém vyklizení košířské usedlosti Cibulka.

Mladík se u soudu hájil tím, že se lidé nastěhovali do chátrající historické usedlosti kvůli kulturním akcím, zahradničení a také včelařství. Vyklizení Cibulky nechápe, protože squatteři prý byli s majitelem domluvení. Majitel soudu jako svědek řekl, že dohoda byla porušená a na místě se hromadily odpadky.

Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat. Případem se zabýval Obvodní soud pro Prahu 5. Squatterovi hrozilo v hlavním líčení až dva roky vězení nebo pokuta. Devětadvacetiletý Marek Ďuriš ze Slovenska žije zhruba osm let v Česku a živí se brigádami. Byl jedním ze čtyř zadržených po policejním zásahu. Podle něj měli lidé z Cibulky s majitelem dohodu, která ale byla bez důvodu vypovězená, a komunikace byla obtížná. „Bylo to velmi náročné, majitel byl dlouho nezastižitelný,“ řekl. Byli údajně domluveni na tom, že pokud vyklidí horní část usedlosti, je možná další spolupráce.

Podle majitele usedlosti Oldřicha Vaníčka, který vypovídal u soudu jako svědek, se na místě hromadil komunální odpad a nepojízdná auta. Byl údajně překvapen, jak se s usedlostí zacházelo. V Cibulce squatteři podle něj narušovali noční klid a i přes různé požadavky neplnili původní dohodu.

Už během policejního zásahu 6. května se začaly množit spekulace ohledně jeho přiměřenosti. Squatteři uvedli, že na dvoře usedlosti byla zhruba stovka těžkooděnců a vodní dělo. Zásah byl ale podle ředitele pražské policie Luďka Procházky v souladu s předpisy a se zákonem. Zákrok byl připraven pod dohledem státní zástupkyně, která vydala předběžný souhlas se zadržením několika lidí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek

Zenovou saunu najdete na střeše. Doplněná je také o japonskou zahradu

vydáno 23. března 2023  6:47

Mistrovství republiky bývá většinou nervy drásající podívaná. To v saunových ceremoniálech je pravým opakem. Diváky čeká relax a zklidnění. Zmiňované...  celý článek

Je tu jaro. Pojďte si hrát. Zveme vás na zajímavá pražská dětská hřiště

vydáno 22. března 2023  14:49

Ověřené tipy o Praze pro děti i rodiče. To je web Pražské zkratky. Jeho autorka Růžena Jeleneková tentokrát čtenářům poradí, kde v metropoli najdete...  celý článek

Akce představí také nezničitelné želvušky, popularizuje vědu a její přístroje

vydáno 22. března 2023  13:25

Právě probíhá týden plný akcí zaměřených na elektronovou mikroskopii. Zajímavá je pro malé i velké.  celý článek