metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 1 °C

Úterý, 26. ledna 2021. Svátek má Zora.
Vzpomínka na Václava Havla
Další 2 fotografie v galerii
Vzpomínka na Václava Havla | foto: Jiří Šejna

Srdce na Hrad a krátké kalhoty. Lidé budou v pátek vzpomínat na Václava Havla

16. prosince 2015  17:41 Metro.cz, ČTK
Lidé po celé republice si budou v pátek připomínat Václava Havla, který před čtyřmi lety zemřel. Nejčastěji si zřejmě povytáhnou kalhoty, aby tak odkázali na Havlovo vystoupení na vojenské přehlídce s povytaženými nohavicemi. Stane se tak nejen v České republice, akci s krátkými kalhotami uspořádá i katedra bohemistiky na univerzitě v polské Vratislavi či ctitelé Havla v ukrajinském Kyjevě.

Zhruba dvoumetrové srdce vyrobené akademickým malířem Ondřejem Krajákem a další už menší ručně vyrobená srdce ponesou lidé v pátek večer k Pražskému hradu z Václavského náměstí. Připomínka s názvem „Srdce na Hrad“ začne v 18:00 hodin, kdy účastníci pochodu vyrazí od sochy sv. Václava.

Hudebník Jiří Bareš svolal akci, aby připomenul Havlovy postoje. „Mám za to, že doba, ve které se nacházíme, až moc rozděluje naší republiku a nejen ji. Nevraživostí ani násilím se nic nevyřeší. Podle mě je hlavní, aby se každý z nás choval slušně, aby ctil pravdu, morálku a aby následoval odkaz, na kterém byl náš stát postaven a díky kterému jsme si našli místo v demokratickém světě,“ uvedl v pozvánce.

Čtení z Havla

V divadle Alfred ve dvoře v Holešovicích se mohou zájemci od 16:00 zapojit do čtení z Havlových textů. Myšlenka „Čtení z Havla“ vznikla v den jeho úmrtí před čtyřmi lety. „Poprvé jsme četli venku, v zimě pod svatým Václavem. Několik přátel jen přineslo knihy a mikrofon, pak se začali přidávat lidé okolo. Úplně neznámý člověk nám pak večer přivezl na autě zesilovače, abychom prý byli líp slyšet,“ uvedl jeden z organizátorů akce Matěj Chytil. Loni se akce osvědčila v komornějším divadelním prostředí Alfreda ve dvoře. Letos budou dveře divadla pro „Čtení z Havla“ otevřené od 16:00 do 21:00.

V Knihovně Václava Havla v Ostrovní ulici 13 zazní od 20:30 proslulá Audience, a to v podání studentského souboru OLDstars. Před divadelní hrou se v prostoru knihovny uskuteční pietní setkání části z Havlových někdejších spolupracovníků a přátel. Už ve čtvrtek v knihovně zahrají studenti herectví DAMU jednoaktovku Vernisáž.

Rekviem za bývalého prezidenta

Rekviem za bývalého prezidenta odslouží v pátek večer v kostele sv. Anny, z něhož Havel se svou ženou Dagmar budovali společenské centrum, pražský arcibiskup a někdejší Havlův spoluvězeň Dominik Duka.

V Česku se k připomínce připojí prostřednictvím čtení, filmových projekcí či výstav také Havlovi příznivci například v Brně, Opavě, Českých Budějovicích, Litomyšli a Chotěboři.

Václav Havel zemřel 18. prosince 2011 ve své chalupě na Hrádečku. Na jeho odchod okamžitě začali lidé spontánně reagovat vzpomínáním a setkáváním se, na veřejných místech zapalovali svíčky. V kostele sv. Anny se rakvi s jeho ostatky přišly v dalších dnech poklonit tisíce lidí. Státní pohřeb se konal 23. prosince v katedrále svatého Víta. Přijelo na něj 16 hlav států.

Komentáře

Hlavní zprávy

Někde očkují, jiní čekají. Včeličky umí také radnice

V Praze 2 už se čile očkuje.
vydáno 26. ledna 2021  8:14

V Praze 7 stihli naočkovat většinu seniorů. Na trojce chtějí zvládnout čtyři sta lidí denně.  celý článek

Stromy v Zelenči u Prahy padly kvůli lidské chybě. Firma zde vysadí nové

Stromy v Zelenči padly kvůli lidské chybě.  Zelenečský časopis
vydáno 26. ledna 2021  5:58,  aktualizováno  7:58

„Prasečí krize na pólu“ skončila. Posunuli ho k cestě. O podivné situace není na východ od Prahy nouze.   celý článek

Politých počítačů je teď o něco více

Petr Kozák
vydáno 25. ledna 2021  18:32

Děti ho musí mít k výuce a na home office je zapnutý každý den několik hodin. Co ale dělat, když nás počítač zradí? Jedním z řešení je i branický nonstop...  celý článek

Kopačky, dres a test na covid. Pojišťovny ho asi budou platit

ilustrační snímek
vydáno 25. ledna 2021  11:20

„Lóže vpravo dole, prosím potvrzení o testu na covid,“ říká uvaděčka. Jedna z variant, která by mohla platit, pokud by divadla opět začala hrát.  celý článek

Vaše fotky z Prahy