metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Pondělí, 29. listopadu 2021. Svátek má Zina.

Další 1 fotografie v galerii
Lukáš Novotný | foto: ArchivMetro.cz

„Srovnání Londýna s Prahou není tak ulítlé, jak se na první pohled zdá,“ říká ilustrátor

  8:40
Modern London. To je název anglicky psané knihy českého autora, která vás provede anglickou metropolí. Netradičně ilustrovaná publikace vychází začátkem října. „Knížka je napsaná jednoduchou angličtinou. Jinak bych to napsat stejně neuměl,“ říká v rozhovoru pro deník Metro její autor Lukáš Novotný.

Jak se v Londýně živíte? Jen jako grafik a ilustrátor?
Jsem také na částečný úvazek hlídačem jediného londýnského majáku v Trinity Buoy Wharf.

Prosím?
Spolubydlící, která viděla, že bojuji o každou libru, mi tam nabídla práci. Maják se nachází v bývalých docích, které zanikly v 70. letech a nyní se přestavují na byty a kanceláře. Samotný maják dnes ve svých útrobách hostí uměleckou instalaci Longplayer. Není to nijak náročná práce, asi nejtěžší je dojíždění, třináct kilometrů na kole tam a zpátky.

Proč jste se rozhodl udělat knížku o Londýně?
Ze začátku byla práce na knize svým způsobem únik z reality, kdy jsem dorazil do Londýna, kde jsem nikoho neznal, a snažil se získat práci v kreativním průmyslu. To se ale ukázalo mnohem těžší než v Praze, a tak jsem musel v mezičase dělat barmana, stěhováka a šatnáře. Naděje, že mi jednoho dne vyjde kniha v Británii, mi pomohla nezbláznit se a nezabalit to a jet domů. Napsat, ilustrovat a designovat knihu bylo od dětství mým snem, i když jsem přesně nevěděl, na jaké téma by měla být.

Čím je kniha unikátní?
Dějiny architektury a urbanismu jsou většinou podány suchým akademickým tónem. Často se také od čtenáře očekává hlubší znalost historie a je na něm, aby si vše dosadil do kontextu. Moje knížka Modern London je napsaná jednoduchou angličtinou. Jinak bych to napsat stejně neuměl. Je bez žargonu a navíc je z půlky ilustrovaná. Text se zmiňuje nejenom o architektuře, ale i o změnách ve společnosti a ekonomii, které leccos vysvětlí. Přístupnost textu ale neznamená, že je nekritický. Například víte, že The Gherkin je stále opěvovaná jako vrchol ekologické architektury, ale ve skutečnosti se její revoluční technologie chlazení neujala a byla nahrazena standardní klimatizací?

Kde jste se inspiroval?
Od mala jsem velkým fanouškem letectví a publikace zobrazující letadla v profilových ilustracích mi utkvěly v paměti. To asi vysvětluje způsob, kterým jsem moji knihu ilustroval. Inspirací byly také knihy Miroslava Šaška o světových městech, které jsou geniální kombinací nadhledu a dokumentu.

Pro koho je knížka určená?
Pro lidi se zájmem o architekturu, historii anebo obojí. Myslím, že pro českého čtenáře může být také zajímavé porovnání s Prahou, které není tak ulítlé, jak by se na první pohled mohlo zdát. Londýn se také po válce začal rychle rozrůstat o panelové sídliště smíšené kvality, kdy se často z optimistických plánů realizovalo jenom to nejnutnější. Dědictví těchto míst se podobně jako v Praze řeší dodnes, i když často mnohem drastičtějšími způsoby, jako je kompletní demolice sídlišť a přestavby. Kniha také obsahuje budovu České ambasády od Jana Bočana a Jana Šrámka a také Lord’s Media Centre of Jana Kaplického... Je to samý Jan!

Komentáře

Hlavní zprávy

Někomu stačí železo doplnit krvavým steakem nebo sýrem

vydáno 29. listopadu 2021  10:55

Když je málo kovů, stojí třeba výroba aut a dalších věcí. Jejich nedostatek trápí také zdravotníky. Mnozí lidé mají v těle nedostatek železa.  celý článek

Tady žádné domy nebudou. Paví vrch nezastaví kvůli dubům

vydáno 28. listopadu 2021  11:34

Stavět? Nestavět? Odolávat je pro městské části někdy nesnadné. Za poslední půlrok dala Praha 5 několikrát stopku výstavbě v zeleni.  celý článek

„Hadí směs je tajná, hlídáme si složení jako recept becherovky“

vydáno 28. listopadu 2021  8:24

Český sklářský design má novou značku. Anna Jožová a Vlastimil Šenkýř, spolužáci z pražské UMPRUM, si řekli, že společné nápady zrealizují ve společné...  celý článek

„Většinu bytů kupujeme pro sebe. Virus mění trh“

vydáno 27. listopadu 2021  7:26

Činnost developerské firmy Sekyra Group sahá daleko za hranice hlavního města. U budoucí pražské čtvrti Smíchov City v páté městské části stavějí a budou...  celý článek

Vaše fotky z Prahy