metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 26 °C

Pátek, 23. srpna 2019. Svátek má Sandra.
[POPISEK]Na zámku Potštejn se konají kostýmové prohlídky.
Další 2 fotografie v galerii
[POPISEK]Na zámku Potštejn se konají kostýmové prohlídky. | foto: www.mojeorlickehory.cz

Staňte se princeznou nebo si udělejte selfie s lamou. Přinášíme tipy na výlet

25. srpna 2018  7:34 Lucie Mottlová Metro.cz
Každý zámek na Orlicku je něčím originální. Vše najdete v dosahu pár kilometrů.

Deník Metro přináší několik tipů na výlet. Na zámcích na Orlicku se rozhodně budete dobře bavit

Spěte jako princezna
Pokud se alespoň na noc chcete stát šlechtičnou či šlechticem, můžete se ubytovat na zámku Potštejn v přepychových pokojích. Na prohlídkách se nudit nebudete. „Vy musíte být hraběnka, to já hnedle poznám modrou krev! Pojďte se mi podepsat jako významná návštěva,“ vtahuje návštěvníky do hraných prohlídek veselá průvodkyně. Samotná hraběnka vás pozve i do své šatny. Připraveny tu mají kostýmované prohlídky Bubákov a Pohádkov, ale i noční prohlídky s lechtivým nádechem. Více na Zamekpotstejn.cz.

Magická sgrafita
Kruhové a čtvercové ornamenty sgrafit zachránily zámek Doudleby. Právě díky nim stojí zámek dodnes. Dostal se totiž na seznam památek, který měl být za totality srovnán se zemí. Když ale začali zámek bourat, omítka popukala a objevila se sgrafita, která zkoumali odborníci až z Itálie. Jde o unikát, díky kterému stojí dodnes. Dokonce jsou to symboly ochrany. Na zámku mají jedny z nejstarších krásně malovaných kachlových kamen, do kterých se vejdou tři kubíky dřeva a zahlédnete je i ve filmu Bathory. Pro děti tu mají Babiččin dvoreček, kde si můžete prohlédnout zvířata a jejich mláďata z českého venkova. Muzeum přírodovědy vás nadchne stovkami exponátů. Více na Zamek-doudleby.cz.

Selfie s lamou
Přepychově zařízený zámek Častolovice se může pochlubit renesančním kazetovým stropem v Rytířském sále a sbírkou portrétů českých panovníků. Děti si ale nejvíc užijí minizoo, kde si u vstupu můžete koupit granule pro krmení zvířat. Lamy, ovečky, poníci, oslíci, ovečky i prasátka na vás budou loudit a doslova vám budou zobat z ruky. Možná si tu uděláte i selfie s lamou. Více na Zamek-castolovice.cz.

Vstal z popela
Jak žila šlechta v první polovině 19. století, vypráví expozice Život v biedermeieru v Novém zámku v Kostelci nad Orlicí. Ten prošel náročnou rekonstrukcí, protože zámek dost trpěl. Za totality tu byl totiž umístěn Výzkumný ústav pro chov prasat. Dnes jej obklopuje krásný park. Vyhlášenou akcí je také Food festival, který se letos koná v sobotu 22. září. Několikrát ročně provádí po zámku dokonce sám František Kinský, jeho termíny vypisují na Facebooku zámku. Více na Zamekkostelecno.cz.

Kde se najíst?
Za vyšší gastronomií zajeďte do vesnice Kostelecké Lhoty. V Hostinci U Hubálků si vás získají kuchyní našich babiček ve stylu vyšší gastronomie. Vaří z lokálních a sezonních potravin, na lístku tak najdete borůvkové buchty a meruňkové knedlíky v létě, rebarborový koláč na jaře a tak dále. Více najdete na Uhubalku.cz.
 

Komentáře

Hlavní zprávy

Čápi se otrávili jedem na hraboše

Čáp nejspíš pozřel hraboše, který se otrávil nástrahou.
vydáno 23. srpna 2019  5:41

Nevhodně zvolený způsob likvidace hlodavců má na svědomí úhyn desítek jihomoravských zajíců i ptáků z Opavska.  celý článek

Značky na přání vydělaly miliony

Registrační značka na přání.
vydáno 22. srpna 2019  16:02

Význam čísel se u Asijců žijících v Česku přenáší také na jejich auta.  celý článek

Metropole bude mít více vlakových zastávek

Návrh nové podoby železničního mostu, kde bude i zastávka Výtoň .
vydáno 22. srpna 2019  11:35

Ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy Ondřej Boháč nastínil, jaké nové železniční zastávky vznikají a co bude s tratí na letiště.  celý článek

Chtěl samotářský džob. Půl století hlídá bunkr

Miroslava Nedvěda je bunkr Bezovka druhým domovem.
vydáno 22. srpna 2019  5:26

Pro správce Miroslava Nedvěda se stal kryt Bezovka v Praze druhým domovem. Společnost mu tu dělají ryby a ptactvo.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám