metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 28 °C

Neděle 14. srpna 2022. Svátek má Alan

Větší foto
Bubeník Jan Žižka působil v souboru pět let. | foto: Radoslav VnenčákMetro.cz

Star Wars rozpoutají hvězdný koncert zdarma v pasáži

  5:38
Dnes zahraje u kina Lucerna část Pražského filmového orchestru. Soubor zavzpomíná na kolegu.

Před zhruba dvěma měsíci zemřel bubeník Jan Žižka. Protože však 25 let doprovázel nejen zpěváka Karla Gotta, ale v posledních letech také Pražský filmový orchestr, proběhne dnes odpoledne v centru metropole řádná hudebně filmová pieta.

„Od patnácti hodin pořádáme v pasáži Lucerna v prostorách u vstupu do kina Lucerna pietní vzpomínku na věrného člena, kolegu, a hlavně skvělého bubeníka Jana Žižku. V našem orchestru působil od září 2017 až do poloviny ledna letošního roku. Bohužel 24. února podlehl následkům zdravotních problémů zhoršených navíc covidem-19,“ říká pro deník Metro produkční orchestru Martin Vinš. Na pietní vzpomínce vystoupí s proslovem jeho dlouholetý kolega kontrabasista Vincenc Kummer, a také dirigent filmového orchestru Jiří Korynta.

„Proslovy budou proloženy skladbami vážícími se k jeho éře s Karlem Gottem a s Pražským filmovým orchestrem. Společně s několika jeho členy, bude nás něco kolem čtyřicítky, zde také vystoupí další z kolegů z původní sestavy orchestru Ladislava Štaidla, pan Felix Slováček,“ dodává pro deník Metro Vinš a doplňuje, že celá akce bude pro návštěvníky zcela zdarma.

Zhruba sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru začal v Česku hrát hudbu ze slavných filmů jako vůbec první. A to výhradně z původních notových zápisů velikánů filmové hudby. Orchestr, který má po celém tuzemsku početnou skupinu fanoušků, se několikrát vydal i za hranice. Konkrétně na Slovensko a do Rakouska.

„Nejstálejším působištěm je ale pořád Praha a orchestr tak ctí místo svého založení,“ vysvětluje Vinš, podle kterého patří, co se koncertních sálů týče, mezi velké srdcovky koncerty v kině Lucerna či v Rudolfinu.

Repertoár orchestru v současnosti čítá zhruba 150 titulů. Mezi ty, ze kterých hrají hudebníci z filmového orchestru nejčastěji, patří například Pán Prstenů, Titanic, Vetřelci, Star Trek, velký výběr z hudby k filmům o Harrym Potterovi a vlastně skoro úplně vše, v čem má prsty ikona filmové hudby John Williams. Orchestr tak hraje i skladby k hollywoodským titulům, jako je Indiana Jones, Jurský Park, Star Wars nebo Superman.

„V repertoáru nechybí ani Piráti z Karibiku, Letopisy Narnie, James Bond – Golden Eye, Casino Royale a Skyfall, Schindlerův seznam, Gladiator, Robin Hood, Spiderman, Čelisti, Psycho a mnoho dalších,“ vyjmenovává pro deník Metro Vinš.

Neodmyslitelnou složkou každého koncertu Pražského filmového orchestru je průvodní slovo moderátorky Michaely Štrausové. Ta tradičně vyplňuje mezery mezi vystoupeními svým humorem. Fanoušci jej popisují jako chytrý mix dadaismu a akademických fórků vzdáleně připomínajících ty z Divadla Járy Cimrmana.

„Obvykle představí příběh díla a autora, které orchestr hraje. Leckdy se tak dovídají informace, jež na nejedné tváři vykouzlí úsměv. Atmosféra je i díky těmto průvodním slovům uvolněná a diváci si mohou o to více svou oblíbenou skladbu vychutnat,“ míní Vinš.

„Přijďte si s námi zavzpomínat na osobnost Jana Žižky. Jste srdečně zváni,“ uzavírá pro Metro matka dirigenta Zdena Koryntová, která většinu lístků na běžné koncerty orchestru osobně prodává a následně předává lidem.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Obchodní“ stezky ve metropoli. Lidé nechodí tudy, kudy jim to architekti, developeři a plánovači nalinkují.

PRAHA? AHA!
vydáno 14. srpna 2022  16:56

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Při povodních před 20 lety pomáhali také vojáci. Z vody tahali muže s koněm

vydáno 14. srpna 2022  7:22

Zástupce velitele 243. vrtulníkové letky major Marek Bohuněk a jeho kolega palubní technik praporčík Jaroslav Vlček v roce 2002 sloužili u Letky letecké...  celý článek

Ježčí zkouška dospělosti může proběhnout i u vás na zahradě

vydáno 13. srpna 2022  7:07

Pokud máte chuť ubytovat pichlavého souseda, musíte projít konkurzem. První mláďata se už zabydlují v Troji.  celý článek

Predátor je s námi 35 let. Důstojného následovníka neměl nejmíň dvanáct. Tedy až do teď

Strážce streamu
vydáno 12. srpna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že se snímek Predátor: Kořist povedl, se dalo tušit již pár dní před jeho premiérou na streamovací platformě Disney+. Film zasazený na počátek...  celý článek