metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 22 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša

Větší foto
Na archivním snímku je primátorka Adriana Krnáčová a její tehdejší náměstek Matěj Stropnický na jednání zastupitelstva 22. ledna v Praze. | foto: ČTK

Stará koalice je mrtvá, začala vyjednávání o té další

  8:44
Sestavování nové pražské koalice vypadá jako obyčejná matematika, ale jen do okamžiku, kdy do počtů začne mluvit politika, nebo dokonce osobní antipatie.

Zastupitelstvo

Praha má 65 zastupitelů.

  • Nejvíce jich je za ANO – 17.
  • Druhá je TOP 09. Ze 16 po volbách jich už ale zbylo jen 12. Čtyři jsou teď nezávislí.
  • Po 8 zastupitelích má ČSSD, ODS a Trojkoalice (zelení, Starostové a lidovci).
  • Piráti a komunisté mají 4.

Zkusme se vžít do potenciálního příštího primátora a počítat. Zastupitelstvo má 65 členů. Od nich rovnou odečtěte čtyři komunisty – koalice ani tichá podpora od stalinistky Marty Semelové by mu v metropoli na rozdíl od jiných krajů pořád ještě neprošla.

Budoucí koalice by měla mít alespoň 33 hlasů. Pokud se jako budoucí primátor nechcete svěřit do rukou zastupitele s číslem 33, kterým může být třeba zelený Matěj Stropnický nebo odpadlice z­ TOP 09 Monika Hášová Krobová, potřebujete zastupitelů více. Kde je ale vzít? Vítěz voleb ANO má 17 zastupitelů a ­je podle primátorky připraven jednat s každým, cestu k ­jednání i se zapovězenou topkou včera otevřel šéf hnutí Andrej Babiš. Snad jen od spolupráce s Trojkoalicí by si ANO asi rádo odpočinulo.

ČSSD si odhlasovala, že chce postupovat společně s ­ANO. To je ale nepředstavitelná překážka pro Piráty. Předseda klubu ČSSD Karel Březina je pro Piráty ztělesněním všeho zla. „Stále platí, že nepodpoříme radu s účastí komunistů, ČSSD a ODS,“ řekl zastupitel Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

Stejně jako ČSSD má osm hlasů i ODS. „Jsme připraveni podpořit smysluplný projekt demokratických stran. A klidně i z opozičních lavic,“ říká předseda pražské ODS Filip Humplík.

Na zaváhání ANO bedlivě čeká TOP 09. Výsledek posledních voleb říká, že má druhý největší počet zastupitelů – šestnáct. Ale chyba lávky. V­ klubu topky jich zbylo už jen dvanáct. Je otázkou, jakou koalici by exprimátor a dnes nezávislý Tomáš Hudeček, který se třemi dalšími z klubu odešel, podpořil.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Památné stromy nepřibývají“

vydáno 18. května 2022  19:46

V metropoli můžeme v současnosti najít více než dvě stovky takzvaných památných stromů. Tedy těch, které byly odborníky označeny jako mimořádně hodnotné.   celý článek

Vysoká tráva? Vyprahlý trávník v parcích? Lidé si myslí, že se radnice nestará

vydáno 18. května 2022  12:19

Máte pocit, že se městská zeleň kosí příliš často a moc? A že vyprahlé plochy v létě zhoršují již tak vysušené prostředí?  celý článek

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek