metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Středa, 8. prosince 2021. Svátek má Květoslava.

Větší foto
Strahovský klášter | foto: Wikimedia CommonsMetro.cz

Staré tisky ze strahovské knihovny budou restaurovat studenti VŠCHT

  14:07
Studenti Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) se budou podílet na konzervování a restaurování rukopisů uložených v knihovně ve Strahovském klášteře. Budou mít také možnost zkoumat fondy této knihovny a provádět chemické analýzy iluminací středověkých rukopisů a tisků. VŠCHT se totiž s Královskou kanonií premonstrátů na Strahově domluvila na spolupráci, sdělil tiskový mluvčí této univerzity Michal Janovský.

VŠCHT bývá tradičně spojována především s průmyslem, ale nabízí také studium v programu Konzervování-restaurování objektů kulturního dědictví - uměleckořemeslných děl. Při letních praxích studenti působí ve významných kulturních institucích, jako jsou archivy, knihovny, muzea nebo galerie. Mají poznat jejich chod a reálné problémy spojené s péčí o památky, řekl vedoucí Ústavu chemické technologie restaurování památek Michal Ďurovič.

Nyní by praxe mohli studenti absolvovat i ve strahovské knihovně, kde by navíc mohli najít i materiál pro své semestrální nebo závěrečné práce. „Tyto práce jsou koncipovány jako restaurování reálných předmětů kulturního dědictví pod vedením našich pedagogů a restaurátorů, kteří mají povolení ministerstva kultury k restaurování kulturních památek. Dohodli jsme se, že některé předměty z depozitářů Strahovského kláštera budou restaurovány právě našimi studenty,“ uvedl Ďurovič.

Strahovská knihovna nyní univerzitě poskytuje vzorky k nedestruktivním analýzám pro doktorskou práci, která analyzuje historický knihtisk, konkrétně chemické složení tiskařských černí od středověku po současnost.

Díky nově navázané spolupráci budou mít studenti VŠCHT přistup k jedinečným historickým sbírkám. V současné době se připravuje například rozsáhlé restaurování významného bohatě iluminovaného středověkého rukopisu z doby Karla IV. Pontifikálu Albrechta ze Šternberka, který je uložen právě ve strahovské knihovně.

Fakulta chemické technologie VŠCHT nabízí čtyři bakalářské obory v programu restaurování děl, které se liší především zaměřením na různé materiály. Letos nastoupilo 33 studentů do prvního ročníku bakalářského studia a dvanáct lidí zahájilo magisterský stupeň.

Absolventi bakalářského studia se uplatňují jako restaurátoři v muzeích, galeriích nebo na volné noze. Magistři, kteří vystudovali technologii konzervování a restaurování pracují jako technologové, materiáloví inženýři nebo výzkumní pracovníci v laboratořích restaurátorských pracovišť různých institucí. „Mohou se také uplatnit v průmyslu zaměřeném na produkci materiálů a technologií pro ochranu a konzervování památek,“ doplnil Ďurovič.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kdo chce tisknout noviny a knížky, nebo balit zboží pro zákazníky, ten si před Vánocemi počká

vydáno 8. prosince 2021  10:00

Papír si vzít nedáme. Vyznavači tištěných novin, časopisů a literatury milují šustot obracených stránek. Vydavatelé však mají starosti.  celý článek

Počíhejte si na něj. Nový bus v Praze střídá linky jako ponožky

vydáno 8. prosince 2021  5:33

Prototyp vozu SOR bude po hlavním městě jezdit rok. Znají ho i v Hradci Králové nebo například v Kladně.  celý článek

Ne každá skulina je bezpečná. Nemáte náhodou doma v kamnech sýkorku?

vydáno 7. prosince 2021  18:54

Podívejte se občas pozorně do systému vytápění. Komín z plynového kotle nebo z topení bez krycí mřížky se může stát pro zvířecího návštěvníka pastí....  celý článek

Na teplé oblečení řidičů MHD dohlížejí odborné komise

vydáno 7. prosince 2021  5:10

Zimní stejnokroje zaměstnanců pražských dopravců obvykle obsahují třeba i pořádnou bundu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy