metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 10 °C

Čtvrtek, 21. února 2019. Svátek má Lenka.
Bolest kloubů
Bolest kloubů | foto: Profimedia.cz

Starejte se o své klouby, dodejte jim potřebnou výživu

2. června 2018  11:11 Kamila Hudečková
Aby klouby správně fungovaly, potřebují „výživu“. Proto se na jejich kondici velkou měrou podílí strava, ale i zátěž.

Sport nemusí vždy znamenat zdravý pohyb. Například jednostranné přetěžování vede k tomu, že daná část těla se začne „ozývat“. Často se tak stává u kloubů, na které jste naložili více zátěže, než snesou.

„Sporty, které nejvíce ohrožují klouby, jsou obecně ty, které jsou spojeny s vyšším a nárazovým zatížením. Patří mezi ně například tenis, ale i golf. Dále jsou to kolektivní sporty, u kterých je obtížné přizpůsobit tempo dle vlastní potřeby, jako je volejbal nebo fotbal,“ říká Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. Naopak vhodné je plavání a cvičení ve vodě, protože zátěž vyvíjená na klouby se vodou zmírňuje.

Významnou součástí péče o postižené klouby jsou výživové doplňky, které pomáhají zlepšit výživu kloubním mazem. Tyto preparáty, označované jako chondroprotektiva, dodávají kloubní výživu buď ve formě tablet či nápojů, které si každý může pořídit bez lékařského předpisu v lékárnách, nebo v účinnější formě výživných kloubních injekcí, které jsou aplikovány v ortopedických ambulancích.

Jednou z látek, které kloubům pomáhají, je kolagen. Jedná se o vláknitou bílkovinu nerozpustnou ve vodě, která tvoří základ pojivových tkání. Nejčastější typ kolagenu je obsažen ve šlachách, kostech, zubech a pokožce, které dodává pružnost a pevnost. Další typ kolagenu se nachází v kloubech a udržuje je silné a zdravé.

Kolagen je přirozeně obsažen v potravinách, jako je ovar nebo sulc. Ty ale z našeho jídelníčku pomalu mizí. Přitom od pětadvacátých narozenin tvorba kolagenu v organismu ustává a je potřeba ho doplňovat.

Jednou z moderních metod je doplnění kolagenu pomocí injekcí. „Jejich výhodou je, že účinkují komplexně – zmírňují bolest, zlepšují pohyblivost kloubů, zpomalují fyziologickou degeneraci a stárnutí kloubů a tkání. Kolagen navíc působí proti ochablosti pojivové tkáně a zmírňuje poškození například stárnutím, chronickým onemocněním nebo špatným držením těla či poraněním a úrazem,“ říká ortoped Milan Hein z Lékařského domu Praha 7.

Aplikace injekcí se doporučuje 2 až 3× týdně. Léčba je rychlá a téměř bezbolestivá a již v prvních dnech dochází ke značné úlevě od bolesti. „Terapie tedy přináší velký komfort pro pacienta s akutní i chronickou bolestí nebo pro sportovce v případě únavy a námahové bolesti,“ vysvětluje ortoped Milan Hein. A dodává, že vzhledem ke komplexnímu účinku jsou tyto injekce doporučenou volbou pro všechny věkové kategorie.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kadjar byl v lázních. Renault prokoukl a dostal nové motory

Překonat brod není problém.
vydáno 21. února 2019  12:33

S novým rokem se českému trhu představil omlazený Renault Kadjar. Oblíbené SUV dostalo řadu novinek.  celý článek

Dejvické divadlo nezískalo peníze na provoz a je vystaveno tragikomické zkoušce

Ivan Trojan
vydáno 21. února 2019  10:21

Aby se Dejvické divadlo zachránilo, povolá na pomoc finského režiséra, začne hrát s loutkami, a dokonce se pokusí důchodcům prodat předražené hrnce. Snahu...  celý článek

Praha chce Transgas pro stovky úředníků

Aktuální fotografie z demolice budov.
vydáno 21. února 2019  8:37

Město by rádo získalo komplex brutalistických budov na Vinohradské. S majitelem Transgasu se zatím nedohodlo.   celý článek

V metropoli vyměníte kalhoty, pokojovky nebo mixér. Swapy jsou in

Přímá lokální výměna je nešetrnější a nejúčinnější způsob získávání věcí, říká...
vydáno 21. února 2019  6:09

Nakupovat nové oblečení ve velkých řetězcích přestává být in. Svědčí o tom způsob výměny zboží neboli swap, který se během posledních tří let rozmáhá v...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám