metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Úterý, 13. dubna 2021. Svátek má Aleš.

Další 2 fotografie v galerii
Podchod pod vysočanským nádražím. | foto: Ropid

Stařičký podchod přežije. Legendu zachránila vzácná dlažba

  8:38
Pod frekventovaným nádražím Praha-Vysočany se ukrývá architektonický poklad. Jedná se o historický podchod, jehož podoba se za desítky let prakticky nezměnila. Nyní ho čeká oprava.

Tunýlek, kterým si zkracovaly cestu přes koleje už vysočanské prababičky, měl být v rámci plánované rekonstrukce zasypán a zapomenut. Podle zástupců organizátora dopravy Ropid však nakonec zůstane zachován. „Zanedbaný stávající podchod ze 70. let 19. století ukrývá ve své severní části v místě úzkého tunýlku nejstarší dochovanou dlažbu na území vnější Prahy. Radnice Prahy 9 by ráda tuto část podchodu zachovala a zkultivovala. Zvažuje ji například využít jako výstavní prostor,“ říká mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Roky plánovaná rekonstrukce nádraží by měla začít 10. dubna v rámci modernizace patnáctikilometrového úseku dvoukolejné trati z Prahy do Mstětic, respektive do Lysé nad Labem. Původní nádražní budovu nahradí moderní odbavovací hala, kde si cestující mají snadno opatřit jízdné, schovat se před nepřízní počasí a bezbariérově se pomocí eskalátorů a výtahu v rychlosti dopravit na nástupiště. Nová stavba se z praktických důvodů posune do úrovně vstupu do podchodu z Paříkovy ulice, aby nestála uprostřed kolejí jako její předchůdkyně.

„V hale nebude chybět občerstvení a obchody. Veřejné toalety jsou samozřejmostí. Nástupiště by v rámci proměny stanice měla vzniknout celkem tři a všechna zastřešená. Vzájemné propojení nástupišť zajistí dva podchody. K vybudování jednoho z nich poslouží podchod původní, který projde modernizací a bude pro pohodlí a bezpečnost cestujících znatelně rozšířen,“ popisuje budoucí podobu nádraží Drápal.

Komentáře

Hlavní zprávy

Do Prahy se vrátily školní linky. Další změny se chystají

vydáno 13. dubna 2021  11:15

Chytré displeje ve vozech nebo zbrusu nové řády. Cestující si bleskurychle zvykají.  celý článek

Počet narušení pravidel je už obludný, naříkají strážci hor

vydáno 12. dubna 2021  19:00

„Až na vrcholky hor už vyjedu jenom já...“ Tak možná parafrázují píseň Věry Martinové ti, kteří nohy vyměnili za auto či jiné vozidlo.  celý článek

Pivo Pěkný číslo je propagace fyziky i naší fakulty pomocí chutí a vůní, říká docent Martin Vlach

vydáno 12. dubna 2021  17:03

Studentská slovní hříčka stála u zrodu piva. Idea jeho originální receptury vznikla na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Proděkan fakulty...  celý článek

Kongresák slaví čtyřicet let, je plný nečekaných skvostů

vydáno 12. dubna 2021  14:45

Bývalý Palác kultury ukrývá zejména vzácné lustry, které jsou vrcholnými díly českých sklářů.  celý článek

Vaše fotky z Prahy