metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 9 °C

Středa, 20. února 2019. Svátek má Oldřich.
Starosta Lomecký je na pěti ze sedmi fotografií.
Větší foto
Starosta Lomecký je na pěti ze sedmi fotografií. | foto: Metro/Praha 1

Starosta zahlcuje „vlastní“ noviny

12. července 2018  6:47 Pavel Hrabica Metro.cz
Zpravodaj jako reklamní leták politika. I tak vypadají obecní noviny.

V letním čísle zpravodaje Prahy 1 objevíte na 68 listech celkem 26 fotografií, kde se vyskytuje starosta městské části Oldřich Lomecký. Jedná se zřejmě o historický rekord politické sebeprezentace v radničních novinách u nás. 

Listování zpravodajem na křídovém papíře a pátrání po fotografiích starosty připomíná dětskou hru Kde je Walda. Zatímco po kreslené postavičce ale musíte na obrázcích pátrat až detektivně, Oldřich Lomecký se na vás usměje na některé straně až pětkrát.

Noviny Prahy 1 v tomto směru pokračují v duchu devadesátých let, kdy obecní tiskoviny zahlcovali politici u moci. Opozice si tak stěžovala, že nemůže vyjadřovat své názory, i když noviny patří celé radnici, nejen vítězné straně. 

V Praze nadměrnou sebeprezentací vynikali například starostové páté a jedenácté městské části. Takto známý byl kontroverzní starosta Prahy 5 Milan Jančík. Deník Metro ale zjistil, že se situace v radničních novinách zlepšuje.Dnes je už samozřejmé, že pravidelný prostor pro vyjádření mají i opoziční zastupitelé.

Časy se změnily například v městké části Brno-Komín. Dokud byla Milada Blatná na radnici této brněnské části v opozici, zvýhodňování starostů v novinách kritizovala. Poté, co stanula v čele radnice, sama tuto praxi zastavila. 

„Jednu z prvních věcí, kterou jsme zrušili, byly fotografie starostky či starosty u jejich článků,“ uvedla Milada Blatná, starostka brněnské části Komín. V rámci koalice se po jejím nástupu do čela radnice dohodli, že zpravodaj jako médium, hrazené z veřejných prostředků, bude maximálně nezávislý. „Když jsem namátkou prošla ročník 2017, jsem na titulní stránce zpravodaje spolu s ostatními vyfocena pouze jen jednou při povolování hodů. V roce 2018 se na ní neobjevuji vůbec,“ říká komínská starostka.

Prolistovali jsme několik pražských radničních novin, až na výjimku v případě Prahy 1, nepřekročil počet starostenských obrázků počet prstů na jedné ruce. V některých novinách narazíte na portrét starostky nebo starosty jen v úvodníku. Minimalizovaly se i texty a vyjádření starostů a starostek.

Nařízení, kolik fotek starosty může v novinách být, redakční rady obvykle nemají. Záleží na dohodě v zastupitelstvu, nebo na samotných starostech. Například ostravský primátor Tomáš Macura není podle mluvčí magistrátu Andrey Vojkovské příznivcem častého zveřejňování fotografií politiků v radničním měsíčníku. „Zdůraznil, že si nepřeje, aby se jeho snímky objevovaly na každé stránce a z každé akce, které se zúčastnil,“ říká mluvčí. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Nová pravidla pro náplavky: ticho večer a ticho v neděli, velká akce maximálně jednou za měsíc

Náplavka. Rašínovo nábřeží patří k nejatraktivnějším a nejživějším společenským...
vydáno 20. února 2019  17:42

Hospody, bary, festivaly, živá hudba a taneční kurzy. Rašínovo a Hořejší nábřeží v posledních letech zažívaly bujaré mejdany, které místním obyvatelům...  celý článek

Zlevní byty? Developeři sázejí spíš na růst platů

Ilustrační snímek
vydáno 20. února 2019  16:28

Drahé hypotéky, dlouhé povolování. Proto jsou byty drahé, argumentují developeři.  celý článek

Letně laděné filmy, které jsou aktuálně v kinech, mohou působit dobře i na naši psychiku

Úhoři mají nabito
vydáno 20. února 2019  15:05

Déšť a ochlazení může v těchto dnech vyhnat lidi do kin. Třeba i na české komedie, které se točily loni během letních měsíců, když bylo velké horko. U...  celý článek

Je to jako se seriálem Most!, někteří v tom prostě hledali věci, které tam nejsou, říká Kovy

"Dostal jsem nabídku propagovat lux či pyrotechniku. Drtivou většinu spoluprací...
vydáno 20. února 2019  13:44

Populární youtuber Kovy (Karel Kovář) učí mladé mediální gramotnosti. V krátkých videích, která vytvořil pro vzdělávací program Jeden svět na školách, se...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám