metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 23 °C

Neděle 28. května 2023. Svátek má Vilém

Další 2 fotografie v galerii
Starostkou Prahy 10 byla zvolena Radmila Kleslová (ANO). Dosavadní starosta Bohumil Zoufalík jí na ustavujícím jednání zastupitelstva předal řetěz. | foto: ČTK

Starostkou Prahy 10 byla zvolena někdejší rozvědčice Radmila Kleslová z ANO

  14:46,  aktualizováno  15:45
Starostkou Prahy 10 byla zvolena Radmila Kleslová (ANO). Dostala hlasy ANO, ČSSD, ODS, Strany zelených, Hnutí pro Prahu 10 a komunistů. Dva dny před ustavujícím jednáním zastupitelstva zkrachovala koaliční jednání vítězného ANO s druhou koalicí Vlasta (KDU-ČSL, LES, Občané Prahy 10 s podporou Pirátů) a třetí TOP 09. Zastupitelé na dnešním jednání zvolí ještě dva místostarosty a další tři členy rady, celkem bude jejích členů devět.

Kleslovou podpořilo 24 ze 40 zastupitelů. „Doufám, že do mého týmu budou patřit nejen členové rady, ale všichni zastupitelé a občané,“ řekla ve svém projevu po zvolení Kleslová. V žádném případě prý nechce pokračovat v projektu nové radnice na Hagiboru. „Jedná se o velký úspěch našeho hnutí, protože se nám podařilo získat většinu ve vedení města a možnost prosazovat tak co nejlépe náš program,“ dodala Kleslová.

S odpůrci radnice se ANO nedohodlo

Právě nová radnice byla největším předvolebním tématem. Proti novostavbě, kterou označovali za předraženou, byly koalice Vlasta a TOP 09. Jejich zástupci navrhovali raději opravit současné sídlo úřadu městské části ve Vršovicích. Naopak koalice složená z většiny těch stran, které dnes zvolily Kleslovou starostkou, stavbu nového objektu za téměř miliardu korun podporovala.

Starostkou Prahy 10 byla zvolena Radmila Kleslová (ANO). Vlevo je dosavadní...

Gratulace od bývalého starosty Bohumila Zoufalíka

Sporem o složení rady skončila dva dny před ustavujícím zastupitelstvem koaliční jednání vítězného hnutí ANO, koalice Vlasta a TOP 09. ANO nesouhlasilo s tím, že by stejně jako další dva koaliční partneři mělo mít jen tři zástupce. „Nakonec u ostatních stran zvítězila neochota jakékoli změny provést,“ řekl zastupitel TOP 09 Radek Lojda.

V radě budou chybět zástupci ODS

ANO má v novém zastupitelstvu devět hlasů, po osmi TOP 09 a koalice Vlasta. Kromě nich je v zastupitelstvu také pět sociálních demokratů, tři zastupitelé z ODS a tři ze Strany zelených. Po dvou dalších má hnutí Nezávislí pro Prahu 10 končícího starosty a KSČM.

Dnešní volba zajistila znovuzvolení 1. místostarostovi pro životní prostředí a majetek Vladimíru Novákovi (ČSSD). Dalším místostarostou pro správu majetku a investice se stal nováček v místním zastupitelstvu Petr David (ANO). Na posty uvolněných radních pak byli zvoleni Dagmar Lešenárová (ANO) pro sociální politiku, Ivana Cabrnochová (SZ) pro dopravu, cyklostezky a informatiku a Bohumil Zoufalík (Nez. pro Prahu 10) pro územní rozvoj, památky, sport a problematiku hazardu. Zbývající posty tří radních obsadil Jaroslav Štěpánek (ANO), Pavel Plesník (ANO) a Jiřina Vondráková (ČSSD). Poprvé v historii tak ve vedení města nebudou zástupci ODS.

Veletoče na desítce

  • Koalici po minulých volbách vytvořila ODS s ČSSD, Desítkou pro domácí a Stranou zelených.
  • Od posledních voleb se změnil starosta, původně jím byl Milan Richter (ODS), v červnu 2013 ho nahradil dosavadní místostarosta Bohumil Zoufalík.
  • Ten z ODS vystoupil poté, co ho pražská regionální rada chtěla vyloučit kvůli účasti na hlasování o odvolání exprimátora Bohuslava Svobody (ODS).
  • Letos v únoru bývalý starosta Richter rezignoval i na funkci místostarosty.
  • V koalici přibylo hnutí ANO, k němuž přešla sociální demokratka Radmila Kleslová.
  • Do zastupitelského klubu ANO vstoupil také Jindřich Nepevný, který kandidoval za TOP 09, nyní byl nezařazený.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dobrý pocit ve svém těle je důležitější než shozená kila, říká Andrea Voříšková

vydáno 27. května 2023  17:39

Influencerka @andy.fitfab je životní optimistka. Dobrou náladu šíří také v on-line světě, na Instagramu ji sleduje přes 40 tisíc uživatelů.  celý článek

Pes na dovolené není problém, připraví-li mu jeho páníček vhodné podmínky

vydáno 27. května 2023  9:27

Češi jsou národem chovatelů psů. Pro mnoho z nich představuje domácí mazlíček důležitou součást rodiny a absolvuje s nimi dovolenou a výlety.  celý článek

Outfit ze série o Homolkových i trilogie Slunce, seno je in jako nikdy

vydáno 26. května 2023  19:16

Základ šatníku tvoří černé a bílé tílko, které lze kombinovat s barvami a vzory. V zimě hřeje, v létě pohltí pot.  celý článek

Prasátko Peppa má i dospělácké fanoušky. Proč z něj vaše dítě nedostane autismus?

Strážce streamu
vydáno 26. května 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Vysílají jej ve sto osmdesáti zemích a přeložený je do mnoha desítek jazyků. I přesto se vás tenhle celosvětový fenomén, který vznikl již v roce 2004,...  celý článek