metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 14 °C

Pondělí, 20. září 2021. Svátek má Oleg.
Jde do toho znovu. Starosta Jarolím chce vést devítku další čtyři roky. | foto: MČ Praha 9

Starostou do třetice? Jarolím nechce odejít od rozdělané práce

  8:25
Jan Jarolím řídí Prahu 9 od roku 2006. Mandát ve volbách obhajuje. Metro.cz řekl, co ho k tomu vede a také mluví o tom, co je ještě zapotřebí vyřešit.

„Je ještě několik věcí, které bych rád udělal či dokončil, a zbavil se tak pocitu, že něco svým spoluobčanům i kolegům dlužím,“ vysvětluje starosta za ODS Jan Jarolím, proč jde znovu do voleb.

Co se vám v tomto volebním období povedlo a co už se nejspíše nestihne?
V rámci čtyřletého volebního období je možné mnoho věcí dotáhnout od začátku až do konce. Rozvoj i správa městské části však vyžaduje určitou dlouhodobější vizi a tomu odpovídající vynaložené úsilí. Kdybych to mohl za dobu mého působení na radnici shrnout, devítka se – pomalu, ale nezadržitelně – mění z dříve začouzené a špinavé průmyslové zóny a šedého sídliště v dobrou adresu a kvalitní místo pro život.

Ať už radnici po volbách povede kdokoliv, na co by se měl zaměřit?
Na jedné straně je to jednoznačně rozvoj území po bývalých továrnách – brownfields, který se díky hospodářské krizi poněkud zpomalil, na straně druhé je to na- opak stabilizace již existujících především obytných celků, zabránění dalšímu „zahušťování“ zástavby v těchto částech devítky. Nejde však jen o udržení rozsahu stávajících zelených ploch, je důležité věnovat pozornost i jejich kultivaci a rozvoji. Velkou výzvou pro následující volební období je pro nás rozšíření parku Přátelství z Proseku až na Střížkov.

Jste spokojen s fungováním současné koalice s topkou? S kým byste si uměl představit vládnutí?
Koalice se samozřejmě tvoří až po volbách. Ochotně a rád ale konstatuji, že ta současná funguje, dokonce funguje dobře. Neoddiskutovatelným faktem je, že jsme se jako devítka dokázali vyhnout jakýmkoliv nežádoucím kauzám a byli jsme schopni nalézt konsensus jak v rámci koalice, tak s opozicí, a dokonce i s převážnou většinou občanských spolků na Praze 9. Odvážím se tvrdit, že jsme se stali jakýmsi ostrůvkem klidu v jinak rozbouřené a rozhádané Praze.

Pokud jde o to, kdo ovládne po volbách pražský magistrát, věříte, že vaše ODS, která se zmítá v krizi, má šanci vrátit se ke kormidlu?                                                                                                                      Je pravdou, že ODS v Praze do značné míry ztratila důvěru a podporu veřejnosti, získat si ji zpět nebude snadné a bude to spíše „běh na dlouhou trať“. S prognózami, jak by mohly dopadnout volby do Zastupitelstva Hl. m. Prahy, si lámou hlavu i renomovaní politologové. Vždyť i současné vedení Top 09 s podporou ČSSD nepůsobí právě suverénně a dostatečně věrohodně, a poučeně z chyb svých předchůdců. O houfech nových spasitelů Prahy ani nemluvě…

Komentáře

Hlavní zprávy

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Vaše fotky z Prahy