metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 13 °C

Středa 28. září 2022. Den české státnosti
Starosta Jan Jarolím | foto: praha.eu

Starostou Prahy 9 bude i nadále Jan Jarolím z ODS. Vytvořil koalici s TOP 09 a Pro Prahu

  17:41
Koalici v Praze 9 vytvořila vítězná ODS s TOP 09 a Pro Prahu. Společně mají její strany 23 zastupitelů ze 33. Zastupitelé dnes odpoledne starostou zvolili Jana Jarolíma (ODS), který byl ve funkci i dosud. Volby vyhrála ODS s 12 mandáty následovaná TOP 09 s osmi. Třetí ČSSD má šest zastupitelů, Trojkoalice a Pro Prahu tři a Svobodní jednoho.

Většinu v zastupitelstvu by měla i dosavadní koalice ODS s TOP 09. „Devítka byla vždy stabilní městskou částí, neboť jsme vždy preferovali koalice, které nestojí na jednom či dvou hlasech,“ uvedl v tiskové zprávě Jarolím, který je starostou od roku 2006. Praha 9 bude mít tři místostarosty a celkem devítičlennou radu.

Polikliniku na Proseku chce dále rozvíjet

Nová koalice by chtěla pokračovat v elektronizaci a digitalizaci veřejných informací, v plánu je také prodej majetku, který není potřebný pro zajištění služeb městské části. Snížit chce také počet městských společností. Naopak polikliniku na Proseku chce dále rozvíjet.

„V příštích letech by mělo dojít ke snížení výdajů na správu majetku. K tomu přispěje také dokončení privatizace bytů do roku 2018,“ uvedla Jana Nowakova Těmínová (TOP 09), která je navržená jako radní pro oblast majetku a bytové politiky. V oblasti životního prostředí je prioritou radnice vznik nových zelených ploch a prodloužení parku Přátelství na Proseku.

Ve Vysočanech vyroste skatepark

Chystá se také nová základní školy ve Vysočanech, kde přibývá bytů a stávající kapacita nestačí. „Už je připravena projektová dokumentace na vybudování nové základní školy v ulici U Elektry,“ uvedl Zdeněk Davídek (hnutí Pro Prahu), který je navržený jako radní pro školství a evropské fondy. Ve Vysočanech je v plánu také výstavba skateparku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Veganské hamburgery jsou v Česku stále dražší než ty z masa. Přesto jejich obliba roste

vydáno 28. září 2022  17:09

Planetu lze chránit různými způsoby. Prodejci nebalených potravin a dalšího zboží si lámou hlavu. Obraty jim klesají. Počet lidí, kteří spotřebovávají...  celý článek

Bylinkám hodně věřím. Jsou zázračné, říká zahrádkářka. Na Bílé Hoře pěstuje i „maggi“

vydáno 28. září 2022  6:28

O zahrádkářích platí, že se „rejpou“ v zemi a zásobují příbuzenstvo čerstvou zeleninou a ovocem. Narazíte však i na nadšence, kteří svou vášeň povýšili....  celý článek

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek