metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 8 °C

Středa, 20. listopadu 2019. Svátek má Nikola.
Protipovodňové zábrany (ilustrační foto)
Protipovodňové zábrany (ilustrační foto) | foto: ČTK

Starostové by neměli odstraňovat protipovodňové stěny

7. června 2013  12:57 ČTK
Pražský krizový štáb vyzval všechny starosty městských částí, aby sami neodstraňovali protipovodňové zábrany. "Odstraňování stěn bez povolení povodňové komise a krizového štábu je trestným činem obecného ohrožení," uvedl člen krizového štábu Jiří Vávra z TOP 09. Podle něj už se objevily případy, kdy starostové začali stěny sami odstraňovat. "Pokud o tom vedení města neví, nemůže zajistit bezpečnost obyvatel," dodal Vávra.

"Stále necháváme stát protipovodňové zábrany, protože prognóza počasí není zcela příznivá. Neočekáváme problém, ale preventivně to necháváme postavené," uvedl Vávra, podle kterého už jeden ze starostů nechal otevřít tři prostupy v protipovodňové ochraně Prahy. Jmenovat ho nechtěl. "Pokud se toho někdo dopouští bez rozhodnutí povodňové komise a krizového štábu, je to trestný čin obecného ohrožení," uvedl Vávra. Kdyby přišla druhá povodňová vlna, mohla by podle Vávry nastat katastrofa.

Slunce vytváří v Praze iluzi klidu a pohody

Náhradní bydlení

  • Magistrát také nabídl postiženým Pražanům náhradní bydlení v městských bytech.
  • Zatím se přihlásily dvě rodiny z Prahy 6, kterým velká voda vyplavila rodinné domky.
  • "Nyní pojede jejich stav posoudit statik, který rozhodne, zda žádosti vyhovět," uvedla vedoucí oddělení pro média Tereza Králová.

V Praze je nyní instalováno 6790 mobilních protipovodňových stěn. Jejich celková délka je 17 kilometrů včetně pevných částí. "Slunce vytváří v Praze iluzi klidu a pohody, ale Orlík nadále upouští dvojnásobek svého přítoku, protože musí vytvořit retenční prostor pro případ dalších dešťů, které meteorologové předpovídají," uvedl pověřený primátor Tomáš Hudeček. "Pro Prahu to znamená, že zůstává třetí povodňový stupeň, trvá stav ohrožení. Nebudeme proto o víkendu demontovat protipovodňové ochrany," dodal Hudeček. Nadále platí zákaz vstupu do oblastí za povodňovými zábranami, zákaz manipulace s povodňovými stěnami a zákaz vstupu do parků.

Pokud se někdo potřebuje dostat za zábrany, musí mít povolení magistrátního krizového štábu. "V Holešovicích jsme řešili, že tam bylo 800 tun zmrzlého masa, pak samozřejmě zajistíme prostup nebo zapojení na elektřinu nebo odvoz do kafilérie či do spalovny. Ale musí to jít přes krizový štáb. Pokud to nejde, nejsme schopni zajistit bezpečnost obyvatel," uvedl Vávra. Dnes se budou v Praze především odstraňovat následky povodní. "Velmi rychle opravujeme, vyčerpáváme podchody, upravujeme komunikace, vracíme je do provozu," uvedl Vávra. Dnes začala jezdit městská hromadná doprava i auta pod šest tun po Strakonické ulici, provoz se vrátil i na ulici Generála Šišky v úseku Komořanská - Modřanská a na Obchodní náměstí v Praze 12.

Komentáře

Hlavní zprávy

Češi, mistři v odkládání řešení problémů. Televizní tma přijde za týden

Ještě jednou Hřebeny, jak se nazývá nejsevernější výspa Brd, jež dosahuje až do...
vydáno 20. listopadu 2019  14:47

Konec starého vysílání nastane nejdřív v Praze a jejím okolí.  celý článek

GALERIE: Podívali jsme se do průzkumné šachty metra D. Bagry jsou už 31 metrů pod Pankrácí

Práce na dně šachty je náročná.
vydáno 20. listopadu 2019  5:08

Stroje utichly a prach si sedá do louží na dně jámy. Všude je bahno. Teplota je kolem pěti stupňů Celsia. Je čtvrtek 14. listopadu a my jsme se nechali...  celý článek

Šťastné a zadlužené! I takové jsou Vánoce

Ilustrační snímek
vydáno 19. listopadu 2019  13:37

Kupte nyní, plaťte za měsíc, po Vánocích, po Novém roce. Tlak na zadlužování s blížícími se svátky roste.  celý článek

Vlídná WC postupně přibývají

Ilustrační snímek
vydáno 19. listopadu 2019  5:16

Každé město v Česku mívalo (nebo stále má) vyhlášené „veřejné toalety“. Nedostatek kultivovaných toalet nebo jejich úplná absence totiž vedly k tomu, že...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám