metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 16 °C

Úterý, 21. září 2021. Svátek má Matouš.

Větší foto
Sídlo krajský úřadu Středočeského kraje ve Zborovské ulici. | foto: praha.euMetro.cz

Starostové chystají v Praze demonstraci před úřadem Středočeského kraje

  16:36
Před středočeským krajským úřadem v pražské Zborovské ulici se bude zítra demonstrovat. Nebudou tu nespokojení obyvatelé, ale starostové některých obcí Středočeského kraje. Nelíbí se jim způsob rozdělování krajských dotací.

Starosta Radovesnic II na Kolínsku Václav Janík (STAN) a starosta Kolína Vít Rakušan (STAN) tvrdí, že kraj finance přiděluje obcím podle politické příslušnosti. Středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD) je přesvědčen, že kraj dodržuje zákon a přidělování dotací je transparentní.

Obce začaly kvůli problému také sepisovat petici, kterou se dožadují například zveřejnění postupu rozdělování dotací. Podpisy budou sbírat do konce listopadu, ke čtvrtku se už podle Janíka podepsalo 22 starostů. Kolik jich v pondělí přijde demonstrovat před krajský úřad, nedokázal odhadnout.

„Chceme dosáhnout toho, aby se ty prostředky přidělovaly podle skutečných potřeb, a ne podle politického klíče,“ řekl. Kromě Radovesnic se k petici připojily také například Příbram, Kolín, Pečky, Uhlířská Lhota, Polepy a další.

Zítřejší demonstrace se zúčastní i starosta Kolína Vít Rakušan. Chce tak hlavně vyjádřit solidaritu starostům menších obcí, pro které je podle něj tato situace silně demotivující. „Ono se skutečně stačí podívat na to, jakým způsobem byly dotace rozdělovány v rámci tohoto roku a že existuje několik privilegovaných obcí. Není těžké si ‚nakliknout‘, z jaké partaje je ten starosta z té obce či města a potom je to každému jasné,“ řekl Rakušan.

Hejtmana oponuje, že kraj nemůže přispět na všechny projekty. „Když se podíváte na počet žádostí, které ty obce dávají, tak není nic špatného na tom, že jsou úspěšní. My striktně dodržujeme zákon a všechno je transparentní,“ uvedl.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nedoceněný vitamin D. Češi ho mají málo a spousta z nich o tom ani neví

vydáno 20. září 2021  15:03

Je to možná překvapivé, ale nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními....  celý článek

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Vaše fotky z Prahy