metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Středa 10. srpna 2022. Svátek má Vavřinec

Větší foto
Sídlo krajský úřadu Středočeského kraje ve Zborovské ulici. | foto: praha.euMetro.cz

Starostové chystají v Praze demonstraci před úřadem Středočeského kraje

  16:36
Před středočeským krajským úřadem v pražské Zborovské ulici se bude zítra demonstrovat. Nebudou tu nespokojení obyvatelé, ale starostové některých obcí Středočeského kraje. Nelíbí se jim způsob rozdělování krajských dotací.

Starosta Radovesnic II na Kolínsku Václav Janík (STAN) a starosta Kolína Vít Rakušan (STAN) tvrdí, že kraj finance přiděluje obcím podle politické příslušnosti. Středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD) je přesvědčen, že kraj dodržuje zákon a přidělování dotací je transparentní.

Obce začaly kvůli problému také sepisovat petici, kterou se dožadují například zveřejnění postupu rozdělování dotací. Podpisy budou sbírat do konce listopadu, ke čtvrtku se už podle Janíka podepsalo 22 starostů. Kolik jich v pondělí přijde demonstrovat před krajský úřad, nedokázal odhadnout.

„Chceme dosáhnout toho, aby se ty prostředky přidělovaly podle skutečných potřeb, a ne podle politického klíče,“ řekl. Kromě Radovesnic se k petici připojily také například Příbram, Kolín, Pečky, Uhlířská Lhota, Polepy a další.

Zítřejší demonstrace se zúčastní i starosta Kolína Vít Rakušan. Chce tak hlavně vyjádřit solidaritu starostům menších obcí, pro které je podle něj tato situace silně demotivující. „Ono se skutečně stačí podívat na to, jakým způsobem byly dotace rozdělovány v rámci tohoto roku a že existuje několik privilegovaných obcí. Není těžké si ‚nakliknout‘, z jaké partaje je ten starosta z té obce či města a potom je to každému jasné,“ řekl Rakušan.

Hejtmana oponuje, že kraj nemůže přispět na všechny projekty. „Když se podíváte na počet žádostí, které ty obce dávají, tak není nic špatného na tom, že jsou úspěšní. My striktně dodržujeme zákon a všechno je transparentní,“ uvedl.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slavný stadion Nikolajka končí. Hokejisté musejí jinam

vydáno 10. srpna 2022  5:52

Pro nové kluziště radnice Prahy 5 sehnala investora. O pozemku však s magistrátem stále jedná.  celý článek

Lokální farmy budou za pár let velký trend, říká ředitel firmy GreenTech

vydáno 9. srpna 2022  20:24

Pěstují zeleninu uvnitř. Dmitrij Lipovskij, ředitel a zakladatel firmy GreeenTech, přibližuje, co jejich firma nabízí v rámci indoor farem a pěstíren a...  celý článek

Žaloba na okruh? Zoufalost, říká Ondřej Martan, starosta Běchovic

vydáno 9. srpna 2022  16:50

Dvacátá městská část má v plánu podat k soudu žalobu na vydané územní rozhodnutí k úseku Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1. Tento krok...  celý článek

Z centra pro narkomany z Košíř je horký brambor. Odborníci volají po odkladu výpovědi

vydáno 9. srpna 2022  9:40

Na území Prahy žije až deset tisíc narkomanů. Tohle číslo vyplývající z analýzy Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy je relativně...  celý článek