metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 14 °C

Pondělí, 20. září 2021. Svátek má Oleg.

Další 3 fotografie v galerii
Petra Němečková (vlevo) a Petra „Petruccya“ Bartoňková | foto: Evka Neuman

Šťastné legíny šijí „líné“ holky z Brna

  5:07
Mladou oděvní značku Pura Vida založily dvě kamarádky Petry, aby měly motivaci cvičit.

První ručně pomalované legíny české značky volnočasového oblečení Pura Vida spatřily světlo světa v roce 2016. Tehdy se při práci v reklamní agentuře potkala dvojice Petra Němečková a Petra „Petruccya“ Bartoňková a přeskočila jakási pracovně kreativní jiskra. Díky dlouholeté praxi z agenturního světa totiž tyhle dámy uměly snít ve velkém i dávat věci do pohybu. Nicméně samy sebe rozhýbat neuměly. Když už nemohly najít způsob, jak se donutit jít si zaběhat, napadlo je, že dobré a hezké legíny by je k pohybu mohly motivovat. Na trhu je ale nenašly, a tak si navrhly vlastní.

„Když naše první legíny viděly kámošky, chtěly je mít taky. A když je pak začaly chtít i kámošky našich kámošek, pustily jsme se po hlavě do výroby,“ říká Petruccya.

Než Petra a Petruccya založily Pura Vidu, procestovaly celý svět. Petruccya žila v USA, Kostarice a krátce v Mexiku, ale po 12 letech v zahraničí se nakonec stejně usadila v Brně a všechny barvy si přivezla s sebou.

„Když naše první legíny viděly kámošky, chtěly je mít tak,“ říká Petruccya.

„Když naše první legíny viděly kámošky, chtěly je mít tak,“ říká Petruccya.

„Vše začalo legínami, ale teď už má Pura Vida v nabídce přes 330 druhů oblečení od podprsenek až po čepice. Dodnes jsou ale ikonickým produktem značky právě legíny, z nichž se většina vyrábí pouze v limitovaných edicích,“ dodává Němečková.

Všechny kousky od začátku navrhuje a ručně kreslí Petruccya, která zároveň funguje jako kreativní ředitelka. Petra zase řídí celou výrobu, shání látky a stará se o dodavatele a partnery. Značka vydává dvě kolekce ročně, přičemž jednotlivé oděvní premiéry jsou rozmístěné do celého roku.

„Výrobní proces je unikátní v tom, že každé legíny jsou vlastně originál. Petruccya nejdříve vymyslí design a ručně celé legíny nakreslí. Následně vyrobíme testovací vzorek, na kterém zkoušíme, jestli vzor dobře sedí a co je případně potřeba upravit. Vzorků máme většinou více a v několika lidech je i půl roku testujeme a neustále vylepšujeme. Design legín se u nás škáluje do každé velikosti zvlášť, aby vše sedělo na správném místě,“ popisuje Němečková.

Vše začalo legínami, ale teď už má Pura Vida v nabídce přes 330 druhů oblečení.

Vše začalo legínami, ale teď už má Pura Vida v nabídce přes 330 druhů oblečení.

Jakmile je dotestováno, nastříhají se legíny z bílé látky, design se vytiskne na přenosový papír a na závěr se skrz papír do látky zalisuje. „Jako poslední se kousky látky ručně sešijí a vzniknou originální legíny. Každé legíny tak projdou rukama minimálně šesti lidí, než se dostanou k zákaznici,“ doplňuje Petruccya.

Od roku 2020 má značka vlastní výrobu vybudovanou v brněnském klubu Mersey. „Koronavirová krize se značky nijak zvlášť nedotkla. Krom ztížené logistiky, se kterou se musely potýkat všechny firmy, se legíny prodávaly zhruba stejně jako před covidem. Myslíme si, že krize pouze změnila prostředí, kam holky legíny jak se říká vynášely. Sice nemohly chodit do fitek a do práce, ale mnoho žen začalo cvičit doma, chodit více na procházky, trávit více času na zahradě, s dětmi a obecně více holdovat sportovnímu pohodlnému (ale zároveň stylovému) oblečení,“ míní Němečková.

Pokud se dá značce Pura Vida něco vytknout, je to prozatímní absence pánské řady oblečení. Tu tvůrčí tandem obou Peter plánuje. Muži se však ne a ne stát prioritou číslo jedna.

Vše začalo legínami, ale teď už má Pura Vida v nabídce přes 330 druhů oblečení.

Vše začalo legínami, ale teď už má Pura Vida v nabídce přes 330 druhů oblečení.

„Značka původně vyráběla pouze dámské legíny, nicméně na základě poptávky svých zákaznic svou nabídku neustále rozšiřuje. Nedávno tedy do portfolia přibyly legíny těhotenské a dětské, další přibude kolekce navrhovaná spřátelenými umělci. Pánská kolekce je za tím hned v závěsu,“ směje se Petruccya.

Znát legislativu, systém v dané zemi a také nekonečná dávka entuziasmu, kterou nedefinuje místo, ale sám člověk. To je podle holek z Pura Vida potřeba k tomu uspět v podnikání. Petry jsou nyní zvyklé pracovně pendlovat mezi Prahou, Brnem, Ostravou a jižní Moravou. Jejich legíny na jejich lenost zafungovaly. Němečková se v současnosti ve volném čase věnuje kolu, procházkám a lyžování, Petruccya dává přednost kolečkovým bruslím, skateboardingu a jízdě na motorce.

Komentáře

Hlavní zprávy

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Vaše fotky z Prahy