metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / -3 °C

Neděle, 17. ledna 2021. Svátek má Drahoslav.
Dita Krausová s navrácenou číškou
Další 1 fotografie v galerii
Dita Krausová s navrácenou číškou | foto: Metro.cz

Štastné rozuzlení po 75 letech

13. prosince 2020  19:00 David Halatka Metro.cz
Zachytili jste koncem listopadu tuhle zprávu? „Paní Dita Krausová z izraelského Tel Avivu převzala v Centrálním depozitáři Uměleckoprůmyslového muzea číšku z 19. století, kterou spolu s ostatním majetkem zabavili nacisté rodině jejího manžela.“

Deník Metro se spojil se stěžejní postavou celého příběhu, s historikem umění Radimem Vondráčkem z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze (UMPRUM).

Nežli se dostaneme k samotnému příběhu navrácení číšky, přibližte mi roli UMPRUM v celé bohulibé operaci.
Na samém počátku byl rok 1998 a Washingtonská konference, jež dala impuls pro dohledávání majetku obětí holokaustu. Tři roky nato vzniklo v Praze Centrum pro dokumentaci majetkových převodů statků obětí 2. světové války. Centrum následně kontaktovalo české paměťové instituce a UMPRUM byl, dá se říci, „pilotním“ pracovištěm, kde proběhla důkladná lustrace všech sbírkových fondů a kde byl takto dohledán ukradený židovský majetek.

Přibližte mi mechanismus dohledávání arizovaných konfiskátů.
Hovoříme tu o součinnosti mezi pracovníky muzejního registru a archivu s kurátory a správci sbírek. Naše muzeum jim zpřístupňuje veliké množství písemných pramenů, zvláště inventárních knih, odborných karet a evidenčních seznamů, a taktéž samotné sbírkové fondy.

Jak často slavíte úspěch?
Vždy nás potěší, když výzkum umožní ztotožnit anonymní předměty se jmény jejich původních majitelů a těmto obětem alespoň malou připomínkou navrátit jejich identitu, jména, která jim nacistická vraždící mašinerie odebrala a změnila v pouhá transportní čísla. Ještě radostnější událostí pak je, když se v několika – bohužel mála – případech podařilo nalézt i dědice a předměty jim navrátit. Ze sbírek UMPRUM byly takto vydány zatím jen čtyři umělecké předměty z porcelánu a skla a právě ta poslední restituce číšky rodiny Krausovy je skutečně čerstvého data.

Co víme o tomto pohnutém příběhu?
Číšku z rosalinového skla z 19. století nacisté zabavili Richardu Krausovi (1884-1944) podnikateli a majiteli textilní továrny Rikra. Richard Kraus byl zavražděn v Osvětimi, jeho manželka zemřela na tyfus krátce po osvobození v táboře Bergen Belsen, mladší syn zahynul na sklonku války při pochodu smrti někde v Polsku.

Z rodiny Krausů tak přežil jen starší syn Otto, muž paní Dity.
Ano. Pan Otto Kraus (1921-2000) se dočkal svobody v květnu 1945 v Terezíně, poté co prošel útrapami v Osvětimi a táboře Schwarzheide. V roce 1947 se Otto Kraus oženil s Ditou Polachovou, se kterou se seznámil již v osvětimském táboře, a v roce 1948 společně emigrovali do Izraele. Otto se zde uplatnil jako učitel angličtiny i jako spisovatel, autor několika povídkových knih a novel, čerpajících z jeho životních osudů. Paní Dita je mimořádná osobnost, nedávno vyšel v českém překladu její autobiografický román Odložený život, v němž se vrací k zážitkům z Osvětimi.

Komentáře

Hlavní zprávy

S výstavbou moderního terminálu se začne nejdřív za čtyři roky. Nevyužité návrhy v koši neleží

Vítězný návrh na první podobu terminálu vysokorychlostní železnice v Česku.
vydáno 17. ledna 2021  5:56

Poblíž Nehvizd nacházejících se severovýchodně od hlavního města má za několik let začít vznikat jedna z nejmodernějších železničních staveb v Evropě....  celý článek

„Zabíjejte popírače klimatických změn.“ Název nové divadelní hry dráždí

Nápisy nad vchodem divadla oznamují nejbližší hru.
vydáno 16. ledna 2021  5:39

Švandovo divadlo uvede kontroverzní satiru Davida Finnigana on-line. Její název vyvolal velkou vlnu kontroverze i v Austrálii, kde měla hra premiéru.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Arsène Lupin je černoch z Nedotknutelných. A nosí nový kabát

Omar Sy Strážce streamu
vydáno 15. ledna 2021  15:42

Legendární britský detektiv Sherlock Holmes se dočkal moderního pojetí hned několikrát. Proč by to nemohl u diváků zkusit jeho neméně slavný a všemi...  celý článek

Swingers party, Salátem přátele nezískáš nebo Máš nějaký kámošky? Hledali jsme vtipné wifiny

Vytáhněte mobil a vyrazte na lov! Pobavíte se.
vydáno 15. ledna 2021  9:09

Zapomeňte na pokémony. Vezměte mobil a vyrazte do ulic metropole. Zažijete neuvěřitelnou zábavu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy