metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / 0 °C

Neděle 5. února 2023. Svátek má Dobromila

Další 1 fotografie v galerii
Dita Krausová s navrácenou číškou | foto: Metro.cz

Štastné rozuzlení po 75 letech

  19:00
Zachytili jste koncem listopadu tuhle zprávu? „Paní Dita Krausová z izraelského Tel Avivu převzala v Centrálním depozitáři Uměleckoprůmyslového muzea číšku z 19. století, kterou spolu s ostatním majetkem zabavili nacisté rodině jejího manžela.“

Deník Metro se spojil se stěžejní postavou celého příběhu, s historikem umění Radimem Vondráčkem z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze (UMPRUM).

Nežli se dostaneme k samotnému příběhu navrácení číšky, přibližte mi roli UMPRUM v celé bohulibé operaci.
Na samém počátku byl rok 1998 a Washingtonská konference, jež dala impuls pro dohledávání majetku obětí holokaustu. Tři roky nato vzniklo v Praze Centrum pro dokumentaci majetkových převodů statků obětí 2. světové války. Centrum následně kontaktovalo české paměťové instituce a UMPRUM byl, dá se říci, „pilotním“ pracovištěm, kde proběhla důkladná lustrace všech sbírkových fondů a kde byl takto dohledán ukradený židovský majetek.

Přibližte mi mechanismus dohledávání arizovaných konfiskátů.
Hovoříme tu o součinnosti mezi pracovníky muzejního registru a archivu s kurátory a správci sbírek. Naše muzeum jim zpřístupňuje veliké množství písemných pramenů, zvláště inventárních knih, odborných karet a evidenčních seznamů, a taktéž samotné sbírkové fondy.

Jak často slavíte úspěch?
Vždy nás potěší, když výzkum umožní ztotožnit anonymní předměty se jmény jejich původních majitelů a těmto obětem alespoň malou připomínkou navrátit jejich identitu, jména, která jim nacistická vraždící mašinerie odebrala a změnila v pouhá transportní čísla. Ještě radostnější událostí pak je, když se v několika – bohužel mála – případech podařilo nalézt i dědice a předměty jim navrátit. Ze sbírek UMPRUM byly takto vydány zatím jen čtyři umělecké předměty z porcelánu a skla a právě ta poslední restituce číšky rodiny Krausovy je skutečně čerstvého data.

Co víme o tomto pohnutém příběhu?
Číšku z rosalinového skla z 19. století nacisté zabavili Richardu Krausovi (1884-1944) podnikateli a majiteli textilní továrny Rikra. Richard Kraus byl zavražděn v Osvětimi, jeho manželka zemřela na tyfus krátce po osvobození v táboře Bergen Belsen, mladší syn zahynul na sklonku války při pochodu smrti někde v Polsku.

Z rodiny Krausů tak přežil jen starší syn Otto, muž paní Dity.
Ano. Pan Otto Kraus (1921-2000) se dočkal svobody v květnu 1945 v Terezíně, poté co prošel útrapami v Osvětimi a táboře Schwarzheide. V roce 1947 se Otto Kraus oženil s Ditou Polachovou, se kterou se seznámil již v osvětimském táboře, a v roce 1948 společně emigrovali do Izraele. Otto se zde uplatnil jako učitel angličtiny i jako spisovatel, autor několika povídkových knih a novel, čerpajících z jeho životních osudů. Paní Dita je mimořádná osobnost, nedávno vyšel v českém překladu její autobiografický román Odložený život, v němž se vrací k zážitkům z Osvětimi.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Konspirace se rojí i kolem voleb. Všichni hledají zásahy tajných služeb nebo mocností

vydáno 3. února 2023  14:36

„Náhoda? Nemyslím si!“ O výhru Pavla se údajně postaral šikovně nastavený software. Vznikla prý „osa zla“.  celý článek

Šílená noc je vánoční verze Vyproštění, krvavější Sám doma i pupkatější Smrtonosná past

Strážce streamu
vydáno 3. února 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Akční komedie Šílená noc (anglicky Violent Night) byla jedním z nejpříjemnějších překvapení konce loňského roku. Herec David Harbour byl jako Santa Claus...  celý článek

České hory a nížiny obývají duchové, skřítci i princezna. Zveme vás na návštěvu

vydáno 3. února 2023  7:30

Máte-li dobré úmysly, pak jste mezi pohádkovými bytostmi vítáni. Pozor by si však měli dát zloduši.  celý článek