metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 6 °C

Středa, 14. dubna 2021. Svátek má Vincenc.
Kasárna v Karlíně
Kasárna v Karlíně | foto: MČ Praha 8

Stát opět zkouší prodat kasárny v Karlíně, chce za ně aspoň 620 milionů

11. června 2014  12:26 ČTK
Ministerstvo obrany opět prodává bývalé kasárny v pražském Karlíně, chce za ně nejméně 620,2 milionu korun. Nabídnutá cena bude rozhodujícím kritériem soutěže, oznámil dnes úřad v tiskové zprávě. Karlínský areál se už jednou ministerstvo snažilo prodat. První soutěž, v níž vyhrála firma manželky finančníka Pavla Tykače Ivana, ale ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v únoru zastavil. Měl totiž podezření na majetkové propojení vítězné společnosti s dalším účastníkem výběrového řízení.

Z historie kasáren

  • Historický objekt karlínských kasáren pochází z 19. století, pro vojenské účely byl využíván v době Československa i České republiky.
  • Hlavní budova byla vystavěna v letech 1844 až 1845 a byla pojmenována Ferdinandova kasárna.
  • V roce 1920 byl objekt přejmenován na kasárna Jana Žižky z Trocnova a sídlil zde 5. ženijní pluk.
  • Ve druhé polovině 20. století v budově sídlily různé útvary a zařízení pražské vojenské posádky jako posádková hudba, vojenská policie, velitelství nebo ošetřovna.

První tendr vyhrála firma Griva Art, kterou ovládá Tykačová. Podle ministerstva byla tato společnost majetkově propojena s firmou Castullus, která se o kasárny rovněž ucházela. Firmy se tak prý mohly domluvit na nabídce. Tykačová podezření odmítla a sdělila, že Griva Art není se společností Castullus propojena majetkově, ani jakkoli jinak.

V nové soutěži chce ministerstvo obrany za karlínský areál víc peněz, než kolik byla nejvyšší nabídka v předchozí soutěži. "Minimální kupní cena, která odráží hodnotu tohoto unikátního objektu, jež se z hlediska developmentu nachází v jedné z nejrychleji se rozvíjejících částí hlavního města, je tak v místě a čase obvyklá," uvedl dnes ministrův první náměstek Jiří Borovec, který stojí v čele zvláštního týmu, jenž prodej kasáren připravil.

Potencionálního zájemce hledá obrana i za hranicemi. S nabídkou přímo oslovila přes 70 českých i zahraničních developerů. Informaci o prodeji kasáren Jana Žižky předalo ministerstvo rovněž 89 českým zastupitelským úřadům a 19 českým centrům v zahraničí, nabídku navíc poslalo i zastupitelským úřadům cizích států v tuzemsku. Zájemci budou mít na podání nabídek 37 dní, což je o 16 víc než minule, a termínů pro prohlídku objektu bude pět, zatímco minule byly tři.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nabídl se nám i odborník na opravu slunečních hodin, říkají noví majitelé usedlosti Cibulka

vydáno 13. dubna 2021  18:52

S opravou areálu rádi pomůžeme, slibují lidé na sociálních sítích i v anketě. Objekt má být zrekonstruovaný do roku 2026.   celý článek

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Aranžérie přináší květiny na sto způsobů

vydáno 13. dubna 2021  15:05

Květinová dílna Aranžérie se nachází v Praze 4. Zároveň jde také o sociální podnik.   celý článek

Do Prahy se vrátily školní linky. Další změny se chystají

vydáno 13. dubna 2021  11:15

Chytré displeje ve vozech nebo zbrusu nové řády. Cestující si bleskurychle zvykají.  celý článek

Vaše fotky z Prahy