metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 16 °C

Pátek 26. dubna 2024. Svátek má Oto

Stát už zase vítězí v platech. Pracovat pro erár se vyplatí

  18:41
Pracovat pro stát, nebo soukromou firmu? Vítězí erár. Soukromníci spíš šlápli na brzdu.
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Například pedagogové by si měli v příštím roce přijít na slibovaných průměrných 45 500 korun. Což je o jedenáct tisíc korun více, než je současná průměrná česká mzda. Jako zaměstnanci státu (nejedná-li se o soukromý vzdělávací ústav) tak zapadnou do kategorie erárních zaměstnanců, kteří se v polovině letošního roku dostali na více než čtyřicetitisícovou průměrnou mzdu.

Hádání politiků

  • V soukromém sektoru se v některých firmách krátily letošní platy o 10 až 30 procent. 
  • Navrhované snížení platů politiků neprošlo. Sněmovna však schválila zmrazení „politických“ mezd, které se jinak upravuje pravidelně podle růstu průměrné mzdy.
  • Poslanci a senátoři budou brát hrubého 90 800 korun, základ prezidenta je i nadále 302 700 korun a premiéra 243 800 korun.

V posledních pěti letech to byly soukromé firmy, které hnaly průměrnou českou mzdu nahoru. Teď je to naopak. „Snižování horní hranice souvisí s tím, že přehřátý pracovní trh se začal postupně ochlazovat,“ potvrzuje pád mzdových nabídek Jitka Součková, marketingová manažerka personální agentury Grafton Recruictment. Dokazuje to na konkrétních případech.

Takový finanční manažer v Ústí nad Labem nastupoval před dvěma lety až za 180 tisíc korun měsíčně, letos už firmy nabízejí „jen“ 120 tisíc korun. „Ústecko je regionem, kde byl propad mezd v profesích, které jsme mapovali, největší,“ říká Součková. O méně peněz si musí v tomto kraji říci i manažer logistiky. Předloni mu zaměstnavatel nabízel až 150 tisíc korun, letos je rád, že ho přijmou za 85 tisíc korun měsíčně.

Vedle pedagogů by si měli v dohledné době přilepšit i zdravotníci, alespoň ti ve „státních“ nemocnicích a ústavech sociální péče. Stát chce přidat víc těm v nemocnicích, to se ale nelíbí odborům. „Není možné rozdílné navýšení pro sestry ve zdravotnictví a v sociálních službách,“ uvádí předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Původní požadavek odborů byl 15 procent, nyní se shodli s ministerstvem na deseti procentech. 

Průměrný měsíční výdělek lékaře v akutní lůžkové péči by tak měl podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky zveřejněných letos dosáhnout 88 312 korun, výdělek zdravotní sestry 47 498 korun. Třeba v Praze byl letos nástupní plat zdravotní sestry až padesát tisíc korun. Stavbyvedoucí mohl počítat i s 80 tisíci korunami. 

Ti nahoře, ti dole

  • V polovině roku přesáhla průměrná mzda podle měření Českého statistického úřadu 34 271 korun. V porovnání s rokem 2019 se zvedla o 160 korun (0,5 procenta). 
  • Nejlépe byli hodnoceni zaměstnanci v bankovnictví a pojišťovnictví (přes 63 tisíc korun průměrná mzda). 
  • Nejhůř byli v polovině roku placeni lidé v gastronomii. V průměru totiž dosáhli jen na 17 928 korun.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Dáte si lážo i plážo? Na kole za pivem, houpačkami, trampolínami i klobáskami

vydáno 25. dubna 2024  12:58

Vezměte děti na výlet v bezprostřední blízkosti Vltavy. Čekají na vás tři pecky, které jsou trochu gastronomické, trochu punkové a především velmi...  celý článek

Komerční sdělení

Město Split – 6 míst, které si užít v okouzlující Dalmácii

vydáno 26. dubna 2024

Chorvatsko je oblíbenou destinací a ročně láká spousty turistů. Čeká na vás spousta krásných míst, mezi jedno z těch nejoblíbenějších patří Split. Jde o...  celý článek

Komerční sdělení

Jak vybrat koberec do kuchyně, který doladí prostor

vydáno 26. dubna 2024

Kuchyně je pro mnoho z nás srdcem domova. Je to místnost, kde se setkáváme, vaříme a celkově trávíme spoustu času. Dlouho ovšem byla považována za...  celý článek